Jak już wiesz z poprzednich artykułów, dobre relacje mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie (i poczucie szczęścia). Badania dowiodły również, że bycie w toksycznych relacjach nie pozostaje dla nas obojętne i ma dla naszego stanu psychicznego i fizycznego negatywne konsekwencje. Dlatego warto wiedzieć, jak odróżnić relację toksyczną od dobrej i wspierającej.

Zanim do tego przejdę, zaznaczę tylko, co mam na myśli używając określenia „toksyczna relacja”. Jest to relacja, w której druga osoba regularnie przekracza Twoje granice, w jakiś sposób Cię nadużywa. Najczęściej w toksycznych relacjach występują agresywne lub bierno-agresywne zachowania. Może, ale nie musi występować w nich przemoc.

Przed Tobą 5 pierwszych różnic między relacją toksyczną a zdrową i wspierającą.

 Relacja toksycznaRelacja zdrowa i wspierająca
Poczucie bezpieczeństwaCzujesz się niepewnie lub więc zagrożona. Nie masz pewności, na czym stoisz. Często czujesz, że kontakt i/lub relacja jest zagrożona zerwaniem.Czujesz się bezpieczna. Normy i zasady relacji, która współtworzysz są dla Ciebie jasne. Gdy coś jest niejasne lub się zmienia, swobodnie i wprost o tym rozmawiacie.
SzacunekW tej relacji go nie ma. Może się to przejawiać na różne sposoby. Nie wprost – np. poprzez ciągłe niedotrzymywanie słowa czy ignorowanie lub wprost – np. ośmieszanie, wyzwiska.Jest obecny w tej relacji bez względu na to, jakie emocje Wam towarzyszą. W trudnych chwilach, w złości czy stresie nigdy żadne z Was nie przekracza granicy braku szacunku.
Respektowanie granicTwoje granice nie są respektowane lub są respektowane tylko przez jakiś czas, bez względu na to jak często i intensywnie je komunikujesz. Druga osoba wyraża swoje niezadowolenie, obwiniając Cię za stawianie granic.Twoje granice są zawsze przestrzegane, nawet jeśli drugiej osobie trudno jej przyjąć; dostrzega ona jednak, że emocjonalne poradzenie sobie z Twoimi granicami jest jej sprawą i odpowiedzialnością.
Wstyd/zawstydzanieCzęsto zdarza się, że czujesz się zawstydzana przez drugą osobę. Możesz też wstydzić się za drugą osobę za jej nieprzyjemne zachowania wobec innych.Nigdy nie jesteś zawstydzana. Wręcz przeciwnie, masz poczucie, że w tej relacji możesz swobodnie dzielić się sprawami czy uczuciami, które są dla Ciebie wstydliwe.
KrytykowanieKrytyka jest wszechobecna i obejmuje całą Twoją osobę, jest uogólniona i agresywna. Jest wyrażana bez empatii i brania pod uwagę, czy i kiedy jesteś na nią gotowa.Krytyka jest konstruktywna – dotyczy Twoich zachowań a nie Twojej całej osoby. Jest wyrażona z szacunkiem, empatią i w odpowiednim dla Ciebie momencie.

Ważne! W relacjach zdarzają się kryzysy, trudniejsze momenty. W każdej relacji odczuwamy czasem trudne i nieprzyjemne emocje. Sam kryzys i/lub występowanie trudnych uczuć nie oznaczają, że relacja jest toksyczna.

Autorka: Marta Mizera

Psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna. Absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz Studium Psychoterapii i Szkoły Psychoterapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji. Doświadczenie zdobywała pracując w Centrum Praw Kobiet, Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza (szpitalu tworkowskim) oraz prywatnych ośrodkach psychoterapii. Obecnie związana z Ośrodkiem ISTDP w Warszawie. Autorka kursów online, edukatorka. W swojej internetowej przestrzeni pomaga silnym kobietom budować życie pełne spokoju, lekkości i swobody.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Strona www: https://martamizera.pl/
Instagram: https://www.instagram.com/marta.mizera/
Facebook: https://pl-pl.facebook.com/mizeramarta/

BeActiveTV również w sklepach: