Przed Tobą 6 sposobów na mówienie „nie”, opisanych przez brytyjskiego psychologa, Trevora Powella (Trevor J.Powell, The Mental Health Handbook, Routledge 2008):

1.      Bezpośrednie „nie”. Kiedy ktoś́ prosi, żebyś zrobiła coś, na co nie masz ochoty po prostu powiedz „nie”. Celem jest odmowa bez przepraszania za swoją decyzję. Jeżeli druga osoba ma problem z Twoją odmową, to jej odpowiedzialność, żeby sobie z tym poradziła – nie Twoja.

2.      Odzwierciedlające „nie”. Odmawiając, uznajesz treść i uczucia związane z prośbą̨, po czym dodajesz asertywną odmowę. Na przykład: „Wiem, że chcesz porozmawiać́ ze mną̨ o organizacji imprezy i jesteś rozczarowana, ale nie mogę̨ się̨ dzisiaj wybrać́ z Tobą na lunch”.

3.      Uzasadnione „nie”. Podajesz krótki i szczery powód, dla którego musisz odmówić. Może to wyglądać́ tak: „Nie mogę̨ wybrać́ się̨ z Tobą na lunch, ponieważ̇ muszę dokończyć́ raport na jutro”.

4.      Odraczające „nie”. Nie jest to definitywne „nie”. Odmawiasz w tej chwili, ale dajesz jednocześnie do zrozumienia, że w przyszłości uda Ci się̨ spełnić prośbę̨. Stosuj tę technikę̨ tylko wtedy, gdy masz to szczerze na myśli. Na przykład: „Nie mogę̨ pójść́ z Tobą dzisiaj na lunch, ale możemy się̨ wybrać w przyszłym tygodniu”.

5.      Pytające „nie”. Podobnie jak w przypadku odraczającego „nie” tu również̇ nie mówisz definitywnie „nie”. W ten sposób możesz rozpocząć́ rozmowę̨ o prośbie i zobaczyć́ czy możesz ją spełnić́ w inny sposób. Przykład: „Czy chciałabyś się wybrać na lunch innym razem?”.

6.      Technika zdartej płyty. Po prostu powtarzasz swoją odmowę tak długo, aż zostanie przyjęta. Nie podajesz żadnych wyjaśnień, tylko powtarzasz swoje stanowisko. Ten sposób bardzo dobrze sprawdza się w przypadku natarczywych próśb.

Mam nadzieję, że te sposoby na odmawianie pomogą Ci przestać brać zbyt wiele na siebie. Powodzenia!

Jeśli masz ochotę poczytać więcej o asertywności, zapraszam Cię do lektury mojego artykułu
Zaskakujące mity o asertywności.

Autorka: Marta Mizera

Psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna. Absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz Studium Psychoterapii i Szkoły Psychoterapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji. Doświadczenie zdobywała pracując w Centrum Praw Kobiet, Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza (szpitalu tworkowskim) oraz prywatnych ośrodkach psychoterapii. Obecnie związana z Ośrodkiem ISTDP w Warszawie. Autorka kursów online, edukatorka. W swojej internetowej przestrzeni pomaga silnym kobietom budować życie pełne spokoju, lekkości i swobody.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Strona www: https://martamizera.pl/
Instagram: https://www.instagram.com/marta.mizera/
Facebook: https://pl-pl.facebook.com/mizeramarta/

BeActiveTV również w sklepach: