Czy istnieje antykoncepcja idealna? Idealna, czyli jaka?

Idealna antykoncepcja to taka, która jest bezpieczna, skuteczna, odwracalna, prosta w stosowaniu, łatwo dostępna i tania. Czy istnieje preparat spełniający powyższe kryteria? 

Obecnie najszerzej stosowaną antykoncepcją są preparaty hormonalne i wewnątrzmaciczne, które w najwyższym stopniu spełniają powyższe kryteria. 

Antykoncepcję hormonalną można podzielić na antykoncepcję dwuskładnikową – zawierającą komponentę estrogenową i gestagenną oraz antykoncepcję jednoskładnikową, opartą wyłącznie na gestagenach.  

Antykoncepcja dwuskładnikowa jest obecnie najczęściej stosowaną antykoncepcją. Występuje w różnych formach. Najbardziej popularne są tabletki antykoncepcyjne, plastry oraz ring dopochwowy. Jest łatwo i szybko odwracalna, bezpieczna (w grupie kobiet bez czynników ryzyka), dostępna i względnie tania. Antykoncepcja hormonalna dwuskładnikowa może mieć również zastosowanie jako leczenie wspomagające w przypadku trądziku, bolesnych miesiączek, zespołu policystycznych jajników. Warto wspomnieć, że długotrwałe stosowanie antykoncepcji dwuskładnikowej ma działanie ochronne – zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika i raka endometrium. Należy pamiętać, że stosowanie ww. formy antykoncepcji ma swoje ograniczenia i przeciwwskazania, takie jak: ciąża, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, choroby piersi, przebyta lub aktualna zakrzepica żył głębokich, przebyty udar, choroby wątroby, choroba niedokrwienna serca, migreny, palenie papierosów u kobiet po 35. roku życia. 

Antykoncepcja jednoskładnikowa cechuje się mniejszą skutecznością i często stanowi alternatywę dla kobiet, u których występują przeciwwskazania do antykoncepcji dwuskładnikowej. 

Systemy wewnątrzmaciczne polecane są kobietom, które potrzebują antykoncepcji długoterminowej. Znacznie zmniejszają ryzyko wpływu użytkownika na skuteczność. Najbardziej popularne i skuteczne są systemy zawierające lewonorgestrel (tzw. wkładki hormonalne). Mogą być stosowane jako alternatywa dla kobiet z przeciwwskazaniami do antykoncepcji dwuskładnikowej oraz dla kobiet karmiących piersią. W przeciwieństwie do wkładki zawierającej miedź systemy hormonalne mogą być stosowane jako leczenie rozrostów endometrium oraz, z uwagi na mniejsze wymiary, u kobiet, które do tej pory nie rodziły. 

Wybierając środki antykoncepcyjne przy uwzględnieniu stanu zdrowia, planów prokreacyjnych i preferencji kobiety, możemy zaproponować pacjentce optymalną metodę, która – mimo że wciąż nie będzie idealna – będzie antykoncepcją „szytą na miarę”. 

Materiał przygotowała lek. med. Eliza Kobryń

Dr Eliza Kobryń przyjmuje w Aurea Clinic, gdzie w trosce o kobietę pasję do medycyny łączymy z empatią.

www.aureaclinic.pl; @aureaclinic.pl; https://instagram.com/aureaclinic.pl

https://www.facebook.com/Aurea-Clinic-100105968685959/

BeActiveTV również w sklepach: