W internecie czy na spotkaniach towarzyskich można spotkać się ze stwierdzeniem, że dzisiejsza żywność to nie to co kiedyś i że jest albo niebezpieczna, albo pozbawiona składników odżywczych. Chociaż odpowiedź poparta naukowymi danymi teoretycznie mogłaby być prosta, to ponieważ jakość żywności zależy od wielu czynników, można się nad nimi dłużej pochylić.

Sposób produkcji, techniki przygotowywania żywności oraz indywidualne preferencje i potrzeby poszczególnych osób sprawiają, że sprawa jest nieco bardziej złożona. Ogólnie rzecz biorąc, w dzisiejszych czasach istnieje wiele różnych produktów żywnościowych do wyboru, w tym zarówno odżywczych wyborów, jak i tych mniej zdrowych. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co ląduje na naszych talerzach, czytać etykiety produktów, oraz zwracać uwagę na skład i sposób produkcji żywności.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że dzisiejsza żywność jest pozbawiona składników odżywczych.

Różnorodność jedzenia to temat rzeka i owszem, jeśli spojrzymy na przykład na watę cukrową, to odpowiedź jest dość jasna-poza energią nic odżywczego do diety nie wnosi. Z drugiej strony mamy cały wachlarz produktów, które są bogate w składniki odżywcze, takie jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, białko i zdrowe tłuszcze. Jeśli ktoś bardzo chce Cię przekonać, że we współczesnych owocach i warzywach nie ma witamin, niech spróbuje całkowicie wykluczyć z diety na przykład wszystkie źródła witaminy C i poczekać na szkorbut 😉


Tutaj należy pamiętać, że wiele produktów dostępnych na rynku, zwłaszcza przetworzonej żywności, może zawierać duże ilości cukru, soli i tłuszczów nasyconych, które mogą obniżać ich wartość odżywczą. Stąd też coraz więcej mówi się o otyłych niedożywionych, czyli osobach, które pomimo spożywania dużej ilości jedzenia bazują na wysoko przetworzonych posiłkach zawierających znikomą ilość witamin i minerałów, co prowadzi do niedoborów pokarmowych będąc przekarmionymi. Dlatego ważne jest, aby dokładnie czytać etykiety produktów i wybierać możliwie jak najmniej przetworzoną żywność. Warto też starać się urozmaicać dietę, aby dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Oczywiście w przypadku alergii lub nietolerancji pokarmowych warto też się upewnić, że wybrane produkty są bezpieczne i nie wywołają przykrych dolegliwości. W razie wątpliwości zawsze możesz skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze!

Nie też ma powodu, aby bać się dzisiejszej żywności pod kątem obawy przed zatruciem czy skażeniem. W większości krajów, także tak jak Polska, należących do Unii Europejskiej obowiązują rygorystyczne przepisy dotyczące produkcji i dystrybucji żywności, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i jakości produktów wchodzących do obiegu. Oczywiście, losowe przypadki zanieczyszczeń mogą się zdarzyć, co polecam śledzić na stronie GIS-u (link), jednak nie jest to tak częste zjawisko, aby miało powodować obawy podczas każdych zakupów. Jak w przypadku wszystkich produktów, ważne jest, aby czytać etykiety i upewnić się, że stosujemy się do zaleceń dotyczących prawidłowego przechowywania i przygotowywania jedzenia, aby zapobiec zatruciom pokarmowym.

Podsumowując, dzisiejsza żywność jest bezpieczna i warto być otwartym na różne produkty spożywcze dostępne na rynku. Zwłaszcza, jeśli wpisują się w zalecenia zdrowej i zbilansowanej diety 🙂

Ekspertka: Katarzyna Toutounchi

Absolwentka dietetyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej praca magisterska dotycząca żywienia w zespole bolesnych menstruacji została opublikowana w naukowym magazynie Medical Science Pulse. Jest zwolenniczką zasady 80/20, stawia na wiedzę popartą nauką i stale poszukuje prostych rozwiązań.
W pracy stoi murem za kobietami, ich zdrowiem i dobrym samopoczuciem. W wolnym czasie lubi eksperymentować z bardziej odżywczymi wersjami słodkości i fast food.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Instagram: https://www.instagram.com/lifestylescientist/

BeActiveTV również w sklepach: