DLACZEGO DOBRE RELACJE Z INNYMI SĄ NIEODŁĄCZNYM ELEMENTEM ZDROWIA I SZCZĘŚCIA?
Czy wiesz, że twoje relacje mają ogromny wpływ na twoje zdrowie psychiczne i fizyczne? W swoich badaniach Berkman and Syme (1979) wykazali, że ryzyko śmierci wśród mężczyzn i kobiet o najmniejszej liczbie więzi społecznych było ponad dwukrotnie wyższe niż ryzyko u osób dorosłych z największą liczbą więzi społecznych! Co więcej, ta zależność utrzymywała się nawet po uwzględnieniu statusu społeczno-ekonomicznego, zachowań zdrowotnych i innych zmiennych, które mogą wpływać na śmiertelność.
Kilka artykułów przeglądowych z ostatnich lat dostarcza nam spójnych i przekonujących dowodów łączących niską liczbę lub jakość więzi społecznych z wieloma schorzeniami, w tym rozwojem choroby sercowo-naczyniowej, nawracającym zawałem mięśnia sercowego, miażdżycą, rozregulowaniem autonomicznego układu nerwowego, wysokim ciśnieniem krwi, rakiem i opóźnionym powrotem do zdrowia po chorobie nowotworowej oraz wolniejszym gojeniem się ran1. Niska jakość i liczba więzi społecznych są również związane z biomarkerami stanu zapalnego i upośledzoną funkcją odpornościową, czynnikami związanymi z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi i śmiertelnością2.
Prawdopodobnie najbardziej przestudiowaną więzią społeczną jest małżeństwo. Ostatnie prace pokazują, że trudna historia małżeństwa może wywoływać szereg skutków zdrowotnych, w tym choroby sercowo-naczyniowe, stany przewlekłe, ograniczenia ruchowe, samoocenę stanu zdrowia i objawy depresji3.
Bycie w szczęśliwym małżeństwie lub w stałym związku wpływa też pozytywnie na zdrowie psychiczne. Badania wykazały, że wysoka jakość małżeństwa wiąże się z mniejszym stresem i mniejszym ryzykiem depresji. Jednak osoby samotne mają lepsze wyniki w zakresie zdrowia psychicznego niż osoby, które są nieszczęśliwe w związku małżeńskim4. Z kolei ostatnie badania z Irlandii i USA wykazały, że negatywne interakcje społeczne i relacje, zwłaszcza z partnerami/małżonkami, zwiększają ryzyko depresji, lęków i myśli samobójczych, podczas gdy pozytywne interakcje zmniejszają ryzyko tych problemów5.
Dlatego warto poświęcić szczególną uwagę relacjom w naszym życiu, nawiązywać nowe znajomości i pielęgnować istniejące relacje rodzinne, partnerskie czy przyjacielskie. Zadbaj o regularne spotkania i rozmowy, wspólnie spędzany czas, bliskość emocjonalną i/lub fizyczną. W tym wyzwaniu otrzymasz ode mnie kilka wskazówek, które pomogą ci zadbać o relacje społeczne… i o to, żebyś ty się dobrze w nich czuła.
Źródła:
1. Ertel, Glymour, and Berkman 2009; Everson-Rose and Lewis 2005; Robles and Kiecolt-Glaser 2003; Uchino 2006
2.Kiecolt-Glaser et al. 2002; Robles and Kiecolt-Glaser 2003
3. Hughes and Waite 2009; Zhang and Hayward 2006).
5. Teo i in., 2013; Santini in., 2015
6.https://www.mentalhealth.org.uk/explore-mental-health/statistics/relationships-community-statistics
Autorka: Marta Mizera
Psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna. Absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz Studium Psychoterapii i Szkoły Psychoterapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji. Doświadczenie zdobywała pracując w Centrum Praw Kobiet, Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza (szpitalu tworkowskim) oraz prywatnych ośrodkach psychoterapii. Obecnie związana z Ośrodkiem ISTDP w Warszawie. Autorka kursów online, edukatorka. W swojej internetowej przestrzeni pomaga silnym kobietom budować życie pełne spokoju, lekkości i swobody.
Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Strona www: https://martamizera.pl/
Instagram: https://www.instagram.com/marta.mizera/
Facebook: https://pl-pl.facebook.com/mizeramarta/