Idealna antykoncepcja powinna być skuteczna, powszechnie dostępna, tania, bezpieczna, odwracalna i łatwa w użyciu. Czy taka istnieje? To zależy. Nie ma jednej metody, która będzie odpowiednia dla każdej kobiety, bo każda z nas ma inne oczekiwania, przekonania czy potrzeby. Dlatego dobór antykoncepcji powinien być poprzedzony szczerą rozmową z lekarzem prowadzącym i wspólnym ustaleniem priorytetów. 

Nie istnieją żadne badania, które pozwalają nam dobrać idealną antykoncepcję. To trochę metoda prób i błędów.

Bezwzględnie jednak przed włączeniem antykoncepcji hormonalnej pacjentka powinna zostać skonsultowana przez ginekologa, który zbierze dokładny wywiad dotyczący zdrowia pacjentki, a także czynników ryzyka występujących w jej rodzinie, przeprowadzi badania ginekologiczne, kontrolne USG przezpochwowe, pobierze cytologię, zmierzy ciśnienie tętnicze krwi oraz wykona lub skieruję pacjentkę na badanie piersi.

Mając pełen obraz dotyczący aktualnego zdrowia pacjentki oraz znając jej oczekiwania i ewentualne dalsze plany prokreacyjne lub ich brak, lekarz może zasugerować, jaka metoda będzie dla pacjentki rekomendowana. Nie oznacza to jednak, że to będzie strzał w dziesiątkę. Bardzo ważne są pierwsze trzy miesiące stosowania i ocena tolerancji danej metody. Czasem należy zmodyfikować dawkę leku lub całkiem zmienić preparat, a nawet rodzaj stosowanej metody antykoncepcji.

Na szczęście na rynku mamy dostępny cały wachlarz możliwości, więc nie należy się zrażać i warto poszukać odpowiedniej metody, mając na uwadze najważniejsze kryterium, czyli akceptacja i życzenie danej pacjentki.

Po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji warto pamiętać o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych – raz w roku zaleca się kontrolne badanie ginekologiczne z aktualizacją danych dotyczących możliwych czynników ryzyka powikłań stosowanej antykoncepcji, kontrolne USG przezpochwowe, USG piersi oraz cytologia z częstotliwością w zależności od metody.

Warto wspomnieć, że nie istnieje lista badań laboratoryjnych zalecanych do kontroli potencjalnych skutków ubocznych stosowanej antykoncepcji i nie jest błędem, jeśli twój ginekolog takich badań nie zaleca. Istnieje jednak grupa lekarzy, którzy mimo braku takich zaleceń sugerują pacjentce wykonania kontrolnych badań laboratoryjnych raz do roku – chodzi tu głównie o tzw. podstawowe badania, których wykonanie na pewno nie zaszkodzi. Ja sama również uważam, że profilaktycznie warto takie badania laboratoryjne raz do roku wykonać i wcale nie chodzi tu o antykoncepcję 😉

Ekspertka: lek. med. Aleksandra Saletra-Bielińska

Lekarz w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Bierze udział w badaniach naukowych dotyczących ciąż wielopłodowych. Uwielbia swoją pracę i kontakt z ludźmi. Niepoprawna optymistka. Szczęśliwa mama, żona i właścicielka beagle’a. Jej pasją są podróże – nie potrafi usiedzieć w miejscu. Uwielbia planować i organizować.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Strona www: www.aureaclinic.pl;
Instagram: https://www.instagram.com/aureaclinic.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/Aurea-Clinic-100105968685959/
Dr Aleksandra Saletra-Bielińska przyjmuje w Aurea Clinic, w miejscu gdzie pasję do medycyny łączymy z empatią w trosce o kobietę. 

BeActiveTV również w sklepach: