Warto wiedzieć, że mikrobiom jelitowy każdego z nas jest unikatowy. To oznacza, że prawdopodobnie na całej planecie nie ma drugiego identycznego z twoim składu i proporcji mikroorganizmów jelitowych!

Co jeszcze warto wiedzieć o mikrobiocie ?

1. Szacuje się, że liczba mikroorganizmów zamieszkujących organizm człowieka jest większa od liczby wszystkich gwiazd Drogi Mlecznej, a jest ich prawdopodobnie ok. 100 miliardów.

2. Gdyby wyjąć z pojedynczego człowieka wszystkie mikroorganizmy i zrobić z nich „sznureczek”, to oplótłby kulę ziemską 2,5 raza.

3. 95% z tych mikroorganizmów zamieszkuje jelita.

4. Każdy z nas ma w sobie 1,3 razy więcej komórek mikroorganizmów niż własnych komórek! Z tego powodu nazywa się nas czasami holobiontami, czyli „człowiekomikrobami”, a właściwie „mikroboludźmi”, bo jednak „ich” jest trochę więcej niż nas.

5. Mikrobiom jelitowy to pula ponad 3 milionów genów odpowiedzialnych za produkcję tysięcy metabolitów. Dla porównania: ludzki genom zawiera tylko 23 000 genów.

6. W jelitach człowieka, oprócz bakterii, znajduje się mało poznana „delegacja” innych organizmów: bakteriofagów i wirusów. Liczba tych ostatnich jest imponująca – okazuje się, że jest ich 5 razy więcej niż bakterii.

Warto zapamiętać:

Nie daj sobie wmówić „zagrzybienia” i innych rewelacji wypisywanych w mediach w związku ze zdrowiem. To, że mamy w sobie grzyby (mykobiom) to zdrowa norma. Kłopot jest wtedy, gdy podane zostaną leki zaburzające proporcje między myko- i mikrobiomem – tak dzieje się po długotrwałym podawaniu antybiotyku. W tej sytuacji należy zwrócić się po pomoc do lekarza i dietetyka. Ten pierwszy wykona obiektywną diagnozę i zaordynuje leki, a ten drugi dietę, która, krok po kroku, wyprowadzi organizm ze stanu patologii wywołanej przerostem grzybiczym w jelitach.

AUTOR: PROF. DR HAB. EWA STACHOWSKA

BeActiveTV również w sklepach: