O niepłodności mówimy wówczas, kiedy para po roku systematycznego współżycia (tzn. 2-3 w tygodniu) bez stosowania zabezpieczeń, nie zachodzi w ciążę. Problem ten dotyczy ok 15% par, czyli co szóstej pary w Polsce. Niepłodność dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Jeśli chodzi o przyczyny niepłodności, to w 30% odpowiada za to czynnik żeński, w 30% – czynnik męski, w 30% – tzw. czynnik idiopatyczny, a w 10% – czynnik złożony (problem dotyczy zarówno kobiety, jak i mężczyzny). Czynnik idiopatyczny oznacza, że w wyniku przeprowadzonej diagnostyki nie udało się ustalić konkretnej przyczyny niepłodności.

Wiemy, że problem niepłodności będzie coraz częstszy. Uważa się, że niepłodność będzie stanowić trzecią co do częstości występowania chorobę cywilizacyjną po chorobach nowotworowych i chorobach sercowo-naczyniowych.

Problem narasta z różnych powodów m.in. dlatego, że pary starają się o ciążę w późniejszym wieku. Średni wiek, w którym kobiety w Polsce zachodzą w pierwszą ciążę, wynosi obecnie 29 lat. Ma to duże znaczenie, ponieważ wraz z wiekiem pogarsza się jakość komórek jajowych oraz spada tzw. rezerwa jajnikowa, co powoduje obniżenie płodności. Ponadto u mężczyzn na przestrzeni lat obserwujemy systematyczne pogarszanie się jakości nasienia. Również styl życia może przyczynić się do niepłodności – palenie papierosów, nadużywanie alkoholu lub innych używek, stres, życie w ciągłym biegu, brak aktywności fizycznej oraz nieodpowiednia dieta.

W leczeniu niepłodności bardzo ważny jest czas. Dlatego nie powinno się odkładać decyzji o zgłoszeniu się do specjalisty. W tym przypadku znaczenie ma wiek kobiety.

Kobiety przed 35. rokiem życia powinny zgłosić się po roku starań, po 38. r. ż. – po pół roku starań, a po 40. r. ż. – od razu. Wstępną diagnostykę można wykonać u swojego ginekologa prowadzącego lub od razu zgłosić się do ośrodków specjalistycznych.

Materiał przygotowała dr n.med. Aleksandra Zyguła
Dr Aleksandra Zyguła przyjmuje w Aurea Clinic

BeActiveTV również w sklepach: