Szacuje się, że ok. 1 na 5 kobiet po 40. roku życia doświadczyła nietrzymania moczu, mimo to połowa z nich nie zgłasza tego problemu lekarzowi. Nietrzymanie moczu jest ZAWSZE nieprawidłowym objawem. 

Wyróżnia się następujące typy schorzenia:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – jest związane z osłabieniem mięśni dna miednicy, które nie są wystarczająco silne, aby móc zacisnąć cewkę moczową. W przypadku wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej (np. kichnięcia, kaszlu, podskoków, biegania) dochodzi do bezwiednego wycieku moczu z cewki moczowej. Problem może nasilać się w ciąży, po przebytych porodach, u kobiet z nadwagą, z nieprawidłowymi nawykami korzystania z toalety;
  • nietrzymanie moczu z naglącym parciem na mocz, jest spowodowane nadmierną reaktywnością mięśni pęcherza moczowego. Może wynikać z infekcji układu moczowego, przyjmowaniem niektórych leków, chorób neurologicznych czy komponenty psychogennej;
  • typ mieszany, łączący w sobie objawy obu wyżej wymienionych podtypów.

Ważne jest, aby o nietrzymaniu moczu poinformować lekarza tak szybko, jak to możliwe – może być to lekarz pierwszego kontaktu lub ginekolog. Lekarz pomoże określić typ nietrzymania moczu i wykluczy infekcję układu moczowego. Możliwe, że na tym etapie skieruje do kolejnego specjalisty: urologa, fizjoterapeuty uroginekologicznego, neurologa lub innej osoby, której pomoc uzna za niezbędną. W niektórych sytuacjach konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wysiłkowego nietrzymania moczu? Istotna jest profilaktyka: utrzymanie prawidłowej masy ciała, zdrowa dieta, zapobieganie zaparciom, wykształcenie prawidłowych nawyków podczas oddawania moczu i defekacji; znaczenie ma nawet to, w jaki sposób kichamy, czy kaszlemy. Aktywność fizyczna nie jest przeciwwskazana u kobiet z nietrzymaniem moczu. Konieczne jedynie może być dostosowanie tej aktywności do stanu mięśni dna miednicy. Warto chociaż raz w życiu odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego, aby nauczyć się wspierać funkcje mięśni dna miednicy i zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu.

Materiał przygotowała lek. med. Eliza Kobryń
Dr Eliza Kobryń przyjmuje w Aurea Clinic

BeActiveTV również w sklepach: