O pracy ze stresem najczęściej myślimy w momentach najsilniejszego napięcia. Doświadczamy trudnej sytuacji i gorączkowo szukamy rozwiązań – „Jak mam przestać się stresować!?”. Usilne poszukiwanie  jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie paradoksalnie napina nas jeszcze bardziej. 

Uregulowanie takich podstaw jak sen, odżywanie, nawodnienie – są ogromnym wsparcie w pracy ze stresem.

W poprzednich częściach artykułów opisywałam Ci ćwiczenia poznawcze i somatyczne – dziś zadbamy o podstawy, by połączyć to w całość. W ten sposób holistycznie zadbamy o Twoje samopoczucie.

Praca nad regulacją napięcia i budowanie swojej odporności psychicznej to coś, co wymaga codziennego zaangażowania. Codzienne rutyny pozwolą Ci przygotować się na momenty stresu. Dzięki temu docelowo będziesz mogła poczuć mniejsze napięcie i większą sprawczość. 

Zapraszam Cię do lektury tego artykułu – opowiem Ci o tym co warto wdrażać każdego dnia – by czuć się lepiej. 

Oto kilka głównych zasad:

  1. Zadbaj o regularne pory zasypiania i pobudek
    1. Znajdź odpowiednią dla siebie długość snu oraz dbaj o regularność pór wstawania i kładzenia się spać. Jeśli potrzebujesz jakiegoś punktu wyjścia, przyjmij 7 – 8 godzin jako długość snu i sprawdź, jak na to reagujesz. Przed położeniem się do łóżka wywietrz sypialnię i weź ciepły prysznic.
  2. Sprawdź ile wody pijesz w ciągu dnia
    1. Odpowiednie nawodnienie ma ogromny wpływ na wiele aspektów naszego zdrowia. Monitoruj przez kilka dni ilość wypijanej przez siebie wody. Pamiętaj, by wypijać około 2-3 litry wody dziennie – ale nie na raz! Nie pij też zbyt dużo przed snem – by nie wybudzać się w nocy. W ciągu dnia rób sobie regularne przerwy na uzupełnienie płynów. 
  3. Pamiętaj o odżywczości posiłków.
    1. Odżywcze pożywienie to takie, które daje Twojemu organizmowi, odpowiednią ilość wszystkich witamin, tłuszczy, białek, etc. To pozwoli Ci zachować równowagę wewnętrzną i zewnętrzną. Jedzenie zbyt dużej ilości przetworzonego jedzenia może m.in. nasilać stany zapalane w organizmie i zaburzać jego homeostazę.
  4. Ruch to zdrowie!
    1. Nie musisz trenować sportu wyczynowo. Chodzi o taki ruch, który będzie sprawiał Ci przyjemność i da poczucie większej wolności. Może to być spacer, krótka sesja jogi, rozciąganie na macie lub taki trening jaki lubisz. Jeżeli to możliwe – ruszaj się w naturze. Idź na spacer do lasu lub parku. Kąpiele leśne bardzo dobrze wpływają na rozładowanie napięcia i naukę uważności.
  5. Wieczorne spisywanie dziennika.
    1. Ten podpunkt dokładniej opiszę Ci w oddzielnym artykule już niedługo. ☺
  6. Higiena cyfrowa.
    1. Jeżeli korzystasz z social mediów, to być może codziennie jesteś bombardowana dużą ilością informacji, obrazów i dźwięków. Wiele z nich może wywoływać napięcie. Sprawdź, co konsumujesz w internecie. Kogo obserwujesz w social mediach. Zrób porządek w swoich obserwacjach. Zostaw tylko te konta, które realnie wspierają Twój dobrostan, ciekawią Cię lub dają Ci to, czego potrzebujesz.

Zmiany wprowadzaj powoli! Daj sobie czas, wybierz jedną z powyższych porad i zaplanuj wdrożenie jej w tym tygodniu. 

Przykład: Chcesz zadbać o swoje nawodnienie. Jak wdrażać zmiany?

  1. Sprawdź ile wody pijesz każdego dnia. Zapisuj w ciągu dnia na kartce ile szklanek wody wypijasz.
  2. Na kolejny dzień zaplanuj dodatkową porcję wody – np. po przebudzeniu wypij szklankę ciepłej (nie gorącej) wody. – ten nowy nawyk kontynuuj przez kolejne dni.
  3. Następnie dodawaj kolejne nawyki – np. przed rozpoczęciem pracy postaw szklankę wody obok swojego miejsca pracy. Popijaj ją powoli i w uzupełniaj w przerwach

Jeżeli poczujesz, że zbudowałaś nawyk – wprowadzaj kolejne. Nie nakładaj przy tym na siebie presji. 

Dziękuję za Twoją uwagę! Do zobaczenia w kolejnym tygodniu ☺

Kim jest nasza ekspertka?
PAULINA DANIELAK: Psycholog, pedagog, psychoterapeutka poznawczo – behawioralna w trakcie certyfikacji. Certyfikowana providerka TRE® (Tension Releasing Exercises). Terapeutka ACT (terapii akceptacji i zaangażowania) i psycholog sportu (AWF). Członkini Association for Contextual Behavioral Science (ACBS) i Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Rozwija swoją pasję do psychosomatyki poprzez udział w licznych szkoleniach (m.in. Somatic Experiencing®). Prowadzi swój gabinet psychoterapii indywidualnej oraz organizuje warsztaty i szkolenia dla firm. W pracy łączy podejście poznawcze z pracą somatyczną. Na Instagramie psychoedukuje i uświadamia w tematach redukcji stresu, regulacji napięcia i rozwoju dobrostanu.

Chcesz wiedzieć więcej o stresie? Tu znajdziesz moje treści:

Strona internetowa: https://paulinadanielak.pl
Instagram: https://www.instagram.com/paulinadanielak.psycholog/
Facebook: https://www.facebook.com/paulinadanielak.psycholog/
TikTok: https://www.tiktok.com/@pani_psycholog/
YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=kULHfHQ3Wvc


BeActiveTV również w sklepach: