Opryszka narządów płciowych może być wywołana przez dwa podtypy wirusa Herpes simplex: HSV -1 i HSV 2, przy czym za większość zakażeń odpowiedzialny jest typ 2. Po wniknięciu wirusa HSV,  po raz pierwszy do skóry dochodzi do wystąpienia zespołu objawów zwanych zakażeniem pierwotnym. Skóra jest zaczerwieniona , a na jej powierzchni występują wykwity skórne w różnych stadiach – począwszy od pęcherzyków, które łatwo pękają tworząc nadżerki, na strupach kończąc. Pojawienie się zmian skórnych często poprzedzone jest objawami zwiastującymi jak ból, pieczenie, swędzenie skóry

Objawom miejscowym mogą także towarzyszyć objawy ogólne, takie jak gorączka, bóle mięśni i stawów, powiększenie pachwinowych węzłów chłonnych. U kobiet zmiany występują na wargach sromowych, ścianach pochwy, szyjce macicy lub skóry okolicy okołoodbytniczej czy pośladków. Natomiast u mężczyzn zmiany umiejscowione są na napletku, żołędzi, skórze prącia, pośladku lub okolicy okołoodbytniczej. 

Do infekcji może dojść w wyniku różnych praktyk seksualnych, m.in. kontaktów pochwowych, analnych, orogenitalnych lub oroanalnych. W przypadku kontaktów doodbytniczych może dojść do zapalenia błony śluzowej kanału odbytnicy, co objawia się w postaci śluzowej wydzieliny z odbytu, silną bolesnością tej okolicy oraz częstym parciem na stolec. Kontakty oralne z chorym mogą powodować opryszczkowe zapalenie gardła.

Leczenie opryszczki narządów płciowych polega na stosowaniu doustnych leków przeciwwirusowych. Nie powodują one całkowitej eliminacji wirusa z organizmu, ale skracają okres choroby i łagodzą jej przebieg. 

Po ustąpieniu objawów wirus HSV pozostaje uśpiony w zwojach nerwowych w okolicy krzyżowej kręgosłupa. Po różnym czasie może dojść do nawrotu zmian. Wykwity pojawiają się najczęściej w tych samych miejscach, co w zakażeniu pierwotnym jednak przebieg nie jest tak nasilony. Czynnikami wywołującymi nawrót opryszczki mogą być, miesiączka, zmęczenie, stres, promieniowanie UV, infekcje bakteryjne lub wirusowe oraz miejscowe urazy skóry.

Stosowanie prezerwatywy nie zabezpiecza całkowicie przed zakażeniem HSV, ale redukuje ryzyko infekcji. Osoby z czynnymi zmianami powinny się powstrzymać od stosunków płciowych.


Materiał przygotowała: Dr Agata Fleming

Doświadczenie zawodowe w dziedzinie położnictwa i ginekologii zdobyła w Instytucie „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi oraz w I Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii WUM, Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej. Nieustannie poszerza swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną. Bierze udział w licznych szkoleniach i kursach krajowych oraz zagranicznych rozwijających umiejętności i wiedzę. Podczas procesu leczenia bardzo ważne jest dla niej indywidualne i holistyczne podejście do pacjentek i ich problemów zdrowotnych.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:

Instagram: https://www.instagram.com/agatafleming/ https://www.instagram.com/aureaclinic.pl/

BeActiveTV również w sklepach: