Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza.  Pomimo, że pierwsze próby zastosowania produktów sfermentowanych (probiotycznych) do łagodzenia depresji sięgają początku XX wieku – zainteresowanie  probiotykoterapia w terapii  depresji wzrosło w ostatnich latach.
W 2016 roku  opublikowano pierwszą poważną metaanalizę, w której wykazano, że suplementacja probiotykami znacząco złagodziła objawy depresji.

Co ciekawe, probiotyki łagodziły także przebieg choroby u osób zdrowych z zaburzonym nastrojem jak i  z ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi. 

Takie specyficzne probiotyki, które łagodzą objawy depresji nazywamy psychobiotykami.  Z definicji psychobiotyki to żywe organizmy, które po spożyciu w odpowiedniej ilości, przynoszą korzyści zdrowotne u pacjentów cierpiących na choroby psychiczne. Jako klasa probiotyków, bakterie te są zdolne do wytwarzania i dostarczania substancji neuroaktywnych, takich jak kwas gamma-aminomasłowy i serotonina, które działają na oś jelitową mózgu. Badania przedkliniczne sugerują, że niektóre psychobiotyki mają działanie antydepresyjne lub przeciwlękowe

Jak długo powinno się przyjmować probiotyk, by uzyskać efekt? 

Probiotykoterapia powinna trwać minimum 3 miesiące.                                                                                                                

Po tym czasie nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby zaprzestać stosowania probiotyku.

Opcją jest także – począwszy od 4 miesiąca stosowanie – schematu pulsacyjnego. Oznacza on, że przez 10 kolejnych dni w danym miesiącu przyjmujemy probiotyk, a następnie przez resztę miesiąca już nie. 

W kolejnych miesiącach powtórka – i tak do 12 miesięcy. 

Podsumowanie:  Na polskim rynku mamy psychobiotyki dwu gatunkowy: Bifidobacterium longum Rosell®-175,  Lactobacillus helveticus Rosell®-52. 

Sprawdzony w boju. Ale pamiętajcie, że stosowanie probiotyków nie jest równoznaczne z leczeniem. Probiotyk, w tym psychobiotyki jest elementem diety, wspomagającym terapię ale nie zastępującym leczenia .

BeActiveTV również w sklepach: