To m.in. prawidłowa funkcja jajników oraz związane z nią regularne cykle miesiączkowe warunkują zdolność do zajścia w ciąże. Zatem pierwsza miesiączka jest sygnałem, że kobieta staje się płodna. 

Każda z nas rodzi się z określoną pulą pęcherzyków jajnikowych, które potencjalnie co miesiąc mogą wzrastać, pękać (dochodzi do owulacji) i tym samym uwalniać gotową do zapłodnienia komórkę jajową.

Niestety układ rozrodczy starzeje się o wiele szybciej niż pozostałe układy w naszym organizmie. Uwarunkowane jest to zarówno czynnikami genetycznymi, jak środowiskowymi. Na te drugie na szczęście częściowo możemy mieć wpływ.

Podstawowym mechanizmem prowadzącym do stopniowego zmniejszania się puli pęcherzyków jest proces nazywany apoptozą – komórki jajowe w naturalny sposób obumierają. Niestety z wiekiem pogarsza się również jakość komórek jajowych oraz wzrasta ilość mutacji, które mogą prowadzić do poronienia lub nieprawidłowego rozwoju ciąży.

Czy istnieją metody, którymi możemy zmierzyć swoją płodność? Obecnie w praktyce klinicznej stosujemy trzy metody oceny tzw. rezerwy jajnikowej (tym terminem określa się zdolność jajników do udostępniania możliwej do zapłodnienia komórki jajowej, z co za tym idzie zajścia w ciążę i urodzenia zdrowego dziecka):

  1. Oznaczanie stężenia hormonu folikulotropowego (FSH) we krwi w I razie cyklu
  2. Oznaczenie stężenie hormonu antymὓllerowskiego (AMH) we krwi (niezależnie od dnia cyklu)
  3. Określenie liczny pęcherzyków antralnych w badaniu ultrosonograficznym (tzw. AFC)

Badania te wykorzystuje się najczęściej w diagnostyce niepłodności lub przed określonymi procedurami operacyjnymi, które mogą wpłynąć na zmniejszenie rezerwy jajnikowej (AMH).

Warto zaznaczyć, iż mimo, że sama ocena rezerwy jajnikowej jest parametrem przydatnych i klinicznie wykorzystywanym w określonych sytuacjach, to nie jest ona jedynym czynnikiem warunkujących naszą płodność. Możliwość zajścia w ciążę uzależniona jest również od takich procesów jak: prawidłowo przebiegająca owulacji, zachowana drożności jajowodów, dobra jakości nasienia czy prawidłowo przebiegający proces zagnieżdżenie się w jamie macicy zapłodnionej komórki jajowej.

Ekspertka: Magdalena Smyka

Ukończyła kierunek lekarski na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Posiada specjalizację z położnictwa i ginekologii. Największy krąg jej zainteresowań stanowią tematy związane z ciążą i ultrasonografią. Posiada doświadczenie w opiece nad pacjentkami w ciążach powikłanych zaburzeniami wzrastania płodu i konfliktem serologicznym. Prywatnie miłośniczka biegania i podróżowania.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:

Instagram: https://www.instagram.com/aureaclinic.pl/

BeActiveTV również w sklepach: