Skóra, piękno a światło i UV protekcja
Długość artykułu: 2 minuty
Piękna skóra to zdrowa skóra. Oto parę faktów na ten temat.
W dużym uproszczeniu o promieniowaniu:
- Promienie UVA są odpowiedzialne za aging skóry. Niestety przenikają one przez szyby (auta, pomieszczenia).
- Promieniowanie UVB powoduje poparzenia, zmiany pigmentacyjne, nowotwory skóry.
- Blue light, czyli światło niebieskie, wyzwala wolne rodniki, w dużej ilości. Uszkadzają one włókna elastyny i kolagenu, uszkadzają warstwę ochronną skóry i przyśpieszają aging.
- Podczerwień – starzenie się skóry w każdej jej warstwie.
- Twoja skóra uwielbia, jak ją chronisz CAŁY ROK. Tak, jesień i wiosna to też czas, kiedy SPF powinien pojawić się na twojej skórze (jest mnóstwo kosmetyków na rynku, dzięki czemu da się skroić tę ochronę i jej wysokość na miarę potrzeb twojej skóry).
- Sukces tkwi w szczegółach – kapelusz, czapka, jeśli nie są ze specjalnym filtrem – dają ci tylko SPF około 5. To za mało. Zawsze smaruj kremem z filtrem twarz, szyję, odsłonięte części ciała.
- Okolica oka – tu skóra jest najcieńsza. Dla tej wyjątkowo wrażliwej okolicy sprawdzą się filtry mineralne, np. dla najmłodszych. Dodatkowo miej na podorędziu okulary przeciwsłoneczne z dobrymi szkłami polaryzacyjnymi.
- Obecnie uważa się, że dla wyprodukowania odpowiedniej ilości witaminy D wystarczy 15-minutowy spacer. I tu obalamy mity – do wytwarzania wit. D skórę pobudza wyłącznie promieniowanie UVB, a nie UVA, które stanowi większość promieniowania w solarium. Niestety, nie wspominając nawet nowotworów skóry, nic dobrego o tym wynalazku powiedzieć się nie da).
PS. Zapraszam cię już teraz na mój kanał na YOUTUBE, gdzie bezpośrednio usłyszysz ode mnie, co jeszcze o UV wiedzieć powinnaś. https://www.youtube.com/channel/UCyesgcJvqKXJuF5MQxO70NQ
Wyzwanie
- Wpisz w kalendarz kontrolę znamion u specjalisty.
- Samokontrola – raz na pół roku dokładnie się oglądaj – okolice intymne również. Jakakolwiek zmiana w wielkości czy wyglądzie znamion powinna cię skłonić do natychmiastowej wizyty w gabinecie dermatologicznym.
Autorka: Dr Agnes Frankel