Przejdź do treści
Sypialnia idealna dla dobrej jakości snu

Sypialnia idealna dla dobrej jakości snu

Długość artykułu: 4 minuty

Dobry sen to podstawa zdrowego stylu życia. To, jak czujesz się w ciągu dnia, w dużej mierze zależy od tego, jakiej jakości był Twój sen – dlatego warto zadbać o jego jakość! To, co możesz na początek zrobić, to zadbaj o swoje królestwo snu, czyli o swoją sypialnię. Każdy z nas ma inne możliwości – jedni mają całą, dużą sypialnię dla siebie, urządzoną po swojemu, inni są na etapie życia, w którym nie mają oddzielnego pomieszczenia do spania. Jedno jest pewne – każdy krok ku poprawie warunków Twojego miejsca do spania ma znaczenie.

Oto najważniejsze elementy, które możesz zastosować od zaraz, a które realnie wpłyną na poprawę Twojej jakości snu. Aby łatwiej było zapamiętać, pierwszą zasadę nazwałam „3xC”, ponieważ w sypialni powinno być cicho, ciemno i chłodno. 

Cicho.

Hałas może zarówno wydłużać zasypianie, jak i zaburzać jakość snu w nocy, więc jeśli mieszkasz w głośnej dzielnicy bądź za ścianą masz głośnych sąsiadów – idealnie sprawdzą się tu zatyczki do uszu. Są one wykonane z różnych materiałów, więc wybierz takie, który będą dla Ciebie najwygodniejsze. I co najważniejsze – pamiętaj, że nadają się one do jednorazowego użytku, to ważne dla higieny ucha. 

Ciemno.

Światło jest dla człowieka nadrzędnym sygnałem – informuje organizm o tym, że jest dzień. Z kolei niedobór światła jest jednoznaczny z tym, że czas wydzielać melatoninę, tzw. hormon snu i rozpocząć wszystkie procesy w organizmie niezbędne do spania. Dlatego też dobrym pomysłem jest zasłonięcie żaluzji / zasłon na noc, zwłaszcza jeśli mieszkasz w okolicy z dużą ilością lamp na ulicy czy neonowych bilbordów. A najprostszym rozwiązaniem w tym kontekście, które również dobrze sprawdzi się jako wsparcie snu w podróży czy na wyjazdach – to po prostu opaska na oczy! Zadbaj o to, by taka opaska była wykonana z materiału przyjaznego dla cery. 

Chłodno.

Zasada, o której wie każdy, ale większość nie stosuje – wywietrz porządnie sypialnię przed snem. Optymalna temperatura w sypialni to 16-22*C, choć badania pokazują, że korzystniej dla dobrej jakości snu, jak jest chłodniej, niż za ciepło. Zamiast rozkręcać grzejniki „na full”, przykryj się np. dodatkowym kocem, który w razie czego w nocy możesz z siebie zdjąć, gdyby zrobiło się za ciepło. Ważne jest również utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w sypialni, zwłaszcza dla alergików i osób z problemami z układem oddechowym. Optymalna wilgotność dla dobrej jakości snu to 50-60%. 

Ciężko?

Dla niektórych osób dodałabym również czwarte „C”, czyli ciężko – okazuje się, że kołdry obciążeniowe nie dość że poprawiają jakość snu, to mogą sprzyjać obniżeniu poziomu lęku. To może być dobry wybór dla osób zestresowanych, którym natłok myśli utrudnia zasypianie. Pamiętaj jednak, że zanim zdecydujesz się na zakup kołdry obciążeniowej – warto przeczytać o wszystkich potencjalnych przeciwwskazaniach do jej stosowania. A korzystanie z niej powinno odbywać się w sposób stopniowy, powoli przyzwyczajając organizm do obciążenia. 

Bardzo ważne dla dobrej jakości snu są również odpowiednio dobrany materac i poduszka.

Idealnie, gdy masz możliwość skonsultować ten wybór ze specjalistą od materacy lub/i fizjoterapeutą – ponieważ tutaj niezmiernie ważna jest personalizacja. Źle dobrany materac czy poduszka zarówno nie sprzyjają zdrowiu fizycznemu, ale również sprzyjają licznym wybudzeniom w nocy, co realnie wpływać może na jakość Twojego snu.  

Autorka: Daria Łukowska

Popularyzatorka wiedzy o zdrowiu, autorka książki o śnie „Jak spać, żeby się wyspać”. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego i AWF w Poznaniu. Na co dzień obala dietetyczno-zdrowotne mity na kanale Youtube „Forma na życie!

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Youtube: https://www.youtube.com/formanazycie
Instagram: https://www.instagram.com/daria_formanazycie/
Strona www: http://www.formanazycie.pl

Dołącz do miliona osób,
które przeszły metamorfozę

Uzyskaj dostęp do ponad 200 treningów, uczestnicz w wyzwaniach, ćwicz według spersonalizowanego planu treningowego.