Czy fitness przeznaczony jest również dla mężczyzn? Jasne, że tak! Pod tym pojęciem kryje się przecież wiele form aktywności fizycznej, obliczonych na zwiększenie wydolności organizmu, zrzucenie zbędnych kilogramów czy rozbudowę masy mięśniowej. Fitness trenować można nie tylko w zorganizowanych grupach czy pod okiem trenera personalnego, ale również samodzielnie, np. w plenerze czy w domu, korzystając z programów treningowych dostępnych online.

Istnieje utarte przekonanie, że fitness to domena kobiet. Facetom przystoi raczej „siłka” lub sporty walki. Taki sposób myślenia to efekt stereotypów i błędnego rozumienia pojęć. Wielu panom określenie „fitness” przywodzi na myśl gimnastykę rekreacyjną z wykorzystaniem lekkich hantelek. To skojarzenie rodem z lat osiemdziesiątych, gdy krzykiem sportowej mody był aerobik w rytmie disco.

W praktyce fitness ma wiele twarzy. Obejmuje zarówno lekkie ćwiczenia aerobowe, które poprawiają kondycję, jak i „wycisk” siłowy, np. z wykorzystaniem kettlebelli, który wzmacnia mięśnie i rzeźbi muskulaturę. W odróżnieniu od typowo statycznej pracy z ciężarami, z jaką zwykle mamy do czynienia na siłowni, treningi fitness pomagają zwiększyć wydolność tlenową i ogólną sprawność organizmu.

Słowem – fitness jest dla każdego, niezależnie od płci, a nawet wieku.

Fitness to styl życia!

Skąd więc wzięło się przeświadczenie, że fitness jest raczej dla pań? To prawdopodobnie… kwestia językowa. W języku angielskim „fitness” oznacza po prostu sprawność fizyczną. Polszczyzna przyswoiła ten termin, ale w zawężonym znaczeniu gimnastyki rekreacyjnej, kojarzonej głównie z aerobikiem, który faktycznie częściej praktykują kobiety.

W ostatnich latach liczba systemów treningowych znacząco wzrosła. W efekcie pojęcie fitnessu, nawet w spolszczonym wariancie, wykracza daleko poza aerobik i dotyczy wielu sposobów dbania o kondycję. Coraz częściej bywa również definiowany jako styl życia, a nawet ruch społeczny. W tym sensie uwzględnia nie tylko aktywność fizyczną, ale również zdrowe odżywianie, unikanie używek, higienę psychiczną czy redukcję stresu.

Fitness to styl życia!

W fitnessie nie chodzi o duże mięśnie, ale dużą sprawność

W bardziej konkretnym ujęciu fitness odnosi się do rozmaitych dyscyplin treningowych o odmiennym przeznaczeniu i zróżnicowanych wymaganiach. Obejmuje więc:

  • statyczny, wzmacniający mięśnie korpusu pilates
  • dynamiczny crossfit, łączący trening interwałowy o wysokiej intensywności z pliometryką (czyli treningiem nastawionym na poprawę szybkości i mocy ruchów), kalisteniką (treningiem z wykorzystaniem ciężaru ciała) czy podnoszeniem ciężarów.

Fitness pod żadnym względem nie jest gorszy niż wyciskanie „żelastwa” na siłowni, a w wielu aspektach przewyższa tę formę treningu. Nie skupia się bowiem na rozbudowie masy mięśniowej, ale poprawie ogólnej sprawności fizycznej.

Dlaczego faceci powinni trenować fitness?

Skoro już uporaliśmy się ze stereotypami, pora przezwyciężyć braki w motywacji! Powinno to być łatwe dla każdego, kto uświadomi sobie korzyści płynące z regularnego trenowania fitnessu.

Jeśli twoje cele to:

  • poprawa sylwetki i postawy,
  • poprawa kondycji fizycznej,
  • poprawa koordynacji ruchowej,
  • redukcja tkanki tłuszczowej,
  • wzmocnienie mięśni lub przyrost masy mięśniowej,
  • lepsza ochrona ciała przed kontuzjami,
  • zadbanie o bezpieczeństwo stawów i ścięgien,
  • zadbanie o ogólny stan organizmu i zdrowia,

… to treningi fitness są idealną odpowiedzią na twoje potrzeby.

Tanio, szybko i skutecznie. Fitness możesz trenować również w domu!

Jedną z licznych zalet fitnessu jest także jego minimalizm – w tym oszczędność czasu i kosztów. Tego typu treningi nie wymagają chodzenia na siłownię, dostępu do ciężkiego sprzętu, kupowania karnetów, korzystania z usług trenera personalnego ani ćwiczenia w grupie. Wystarczy mata, odpowiedni strój i kilka podstawowych akcesoriów. Przyda się oczywiście odpowiedni zestaw ćwiczeń i fachowe wskazówki dotyczące ich wykonywania. O to jednak można zadbać za pośrednictwem internetu.

Treningi online dla mężczyzn – dla początkujących i zaawansowanych

W sieci dostępnych jest wiele profesjonalnych programów treningowych ze szczegółowo rozpisanymi ćwiczeniami, a nawet wytycznymi dotyczącymi sposobu odżywiania, który pomoże ci osiągnąć jeszcze lepsze efekty. Programy możesz dobierać stosownie do swoich potrzeb i możliwości. Niektóre z nich przeznaczone są dla początkujących, inne dla bardziej zaawansowanych. Co więcej, poszczególne pakiety opracowane są pod kątem realizacji określonych celów. Większość z nich przynosi efekty ogólnorozwojowe, ale niektóre skupiają się na bardziej szczegółowych rezultatach, np. wzmacnianiu i rzeźbieniu mięśni brzucha.

Treningi online dla mężczyzn

Oto kilka przykładów:

Strong & Fit  

To dedykowany dla mężczyzn trening na wzmocnienie całego ciała. Pomaga zwiększyć wydolność organizmu, przyspieszyć tempo przemiany materii i pozbyć się zbędnych kilogramów oraz rozwinąć zaniedbane partie mięśniowe, a przez to zadbać o proporcjonalną budowę ciała.

Super Cardio

To pakiet nastawiony na przyspieszenie spalania kalorii i rzeźbienie sylwetki. Pomaga pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej oraz znacząco zwiększyć wydolność fizyczną.

Body Shock – Kettlebells

Ten trening to dowód na to, że siłę i masę mięśniową można rozwijać również w warunkach domowych. Body Shock to program ćwiczeń z wykorzystaniem popularnych kettlebelli – o ciężarze dostosowanym do twoich możliwości.

Huragan

Ideę tego treningu świetnie oddaje jego nazwa. Huragan obliczony jest na zwiększenie poziomu siły i energii. Trening poprawi twoją wydolność, wzmocni mięśnie, przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim da ci „powera” do działania.

Abs & Lower Back

Wiadomo, że każdy facet marzy o sześciopaku, ale nie każdy ma motywację, by go rzeźbić. Ten trening ułatwi ci sprawę i wskaże najlepszą drogę do zamierzonego celu. Pamiętaj, że dobrze rozwinięte mięśnie brzucha to nie tylko ładny efekt wizualny, ale również wsparcie dla pleców i bezpieczeństwa kręgosłupa!

Chcesz trenować? Rób to regularnie!

Jak widać, jest z czego wybierać – a to tylko skromny przegląd oferty spod znaku fitness. Więcej konkretnych programów treningowych, razem z opisami korzyści, jakie mogą ci przynieść, znajdziesz na stronie BeActiveTV w zakładce Treningi. Część z nich adresowana jest dla pań, inne zaprojektowane są typowo pod kątem mężczyzn, wiele z nich jednak można stosować niezależnie od płci.

Choć w poszczególnych programach akcenty rozłożone są rozmaicie, to jednak łączy je jedno. Każdy z nich zapewnia poprawę wydolności i ogólnej sprawności organizmu. Pomaga również zadbać o ogólny stan zdrowia oraz kręgosłup – przez wzmocnienie okalających go mięśni głębokich, a także mięśni brzucha i pleców. To szczególnie istotne w czasach pracy siedzącej, gdy za biurkiem, w niefizjologicznej pozycji, spędzamy dużą część dnia, nadwyrężając kościec i osłabiając mięśnie.

By uzyskać pożądane efekty, nie wystarczy jednak ćwiczyć od święta. Niezbędna jest regularność. W fitnessie w dużym stopniu chodzi o zmianę nastawienia do aktywności fizycznej i uczynienie jej elementem codziennego życia. Nie oznacza to, że codziennie musisz wyciskać siódme poty, ale dla osiągnięcia widocznych efektów kluczowa jest konsekwencja: przestrzeganie planu treningowego i bezpieczne ćwiczenie w regularnych odstępach zgodnie z wybranym przez ciebie programem.

Trenuj regularnie!

Przestań się wahać, zacznij działać! Trening możesz zacząć już dziś

Dbając o regularny wysiłek fizyczny, poprawiasz swoją wytrzymałość, zwiększasz swoją ogólną sprawność fizyczność, chronisz się przed kontuzjami wynikającymi z siedzącego trybu życia, nabierasz energii do codziennego życia i zyskujesz poczucie siły sprawczej. 

Zwyczajnie – możesz więcej!

Nie zastanawiaj się, czy warto – to już wiesz. Po prostu wybierz program treningowy, który najlepiej trafia w twoje potrzeby i zacznij ćwiczyć z BeActiveTV!

BeActiveTV również w sklepach: