Kochane Fajterki. Na Waszą prośbę wrzucamy challange Detox Głowy z wyzwania BeStronger Ewy Chodakowskiej. Bardzo zależało Wam, aby tekst pojawił się w całości w jednym miejscu. Oto i on! Możecie podejść do wyzwania jeszcze raz, odświeżyć sobie zadania domowe lub polecić innej Fajterce.

Jeśli nie brałaś udziału w wyzwaniu BeStronger, zachęcamy do przejścia Detoxu Głowy. Tym razem nie chodzi o ćwiczenia, tylko zdrowe podejście do samej siebie. To jak, spróbujesz?

Detox Głowy – Krok 1 

Detox Głowy krok 1

To pierwszy krok i zarazem najważniejszy! Na czym polega? Na… porządkach! Pozbądź się wszystkiego z szafek kuchennych, co jest niezdrowe, nie służy i lub nadmiernie kusi! Doskonale wiem, jak ciężko czasami oprzeć się pokusie. Zwłaszcza, gdy masz gorszy dzień lub efekty nie są tak szybkie, jakbyś tego oczekiwała. Która z nas w takich chwilach odmówiłaby ukochanej czekoladzie? Niestety wiem równie dobrze, że taka chwila przyjemności okupiona jest później ogromnymi wyrzutami sumienia. Rzadko kiedy bowiem kończy się na jednej kostce. Ale to nie tylko o kulinarne porządki tutaj chodzi! One są dopiero początkiem. 

Możesz się ze mnie śmiać… Możesz się ze mną nie zgadzać… Ja jednak wiem, że z negatywnym myśleniem, jest podobnie jak z uzależnieniem od niezdrowych przekąsek. Im częściej po nie sięgasz, tym bardziej tego potrzebujesz i trudniej ci coś zmienić.  A kiedy negatywne myśli stają się codziennością, to zmieniają całe twoje życie… na gorsze!! 

Wyrzuciłaś niezdrowe przekąski z szafki kuchennej? Świetnie! Pora teraz posprzątać w głowie i wymieść z niej krzywdzące i raniące słowa!

ZADANIE DOMOWE:

Napisz ile razy zaobserwowałaś dziś myśl:

POZYTYWNĄ, a ile razy dopadła cię ta NEGATYWNA. Na koniec dnia porównaj, jak wyglądają proporcje i wyciągnij wnioski!

Detox Głowy – Krok 2

Detox Głowy krok 2

Z zapałem zabrałaś się za porządki w głowie? STOP! Jest jeszcze coś, co powinnaś zrobić, zanim zaczniesz to przemeblowanie. Musisz ustalić ze sobą jedną, żelazną zasadę i trzymać się jej niezależnie od wszystkiego! Obiecaj sobie mianowicie, że (bez względu na to, na jakim etapie życia teraz jesteś) wstając rano i spoglądając w lustro, będziesz mówić sobie:

– jestem dobra,

– lubię siebie,

– pracuje nad sobą z miłości do siebie,

– udoskonalam materiał jakim jestem z miłości do siebie!

Przed Tobą wspaniała droga. Nie znaczy to, że będzie usłana różami. Zapewne nie raz i nie dwa potkniesz się na niej, będziesz musiała mozolnie iść pod górę, a czasami nawet upadniesz i zedrzesz kolana. Właśnie w tych trudnych momentach powinnaś mieć w zanadrzu miłość do samej siebie. To ona pozwoli ci wybaczyć sobie błędy i niepowodzenia oraz pozwoli ci podnieść się po upadku i kroczyć dalej. Porażka często uczy o wiele więcej, niż największy sukces! Pod warunkiem, że nie dasz się jej pokonać. 

Nie zrozum mnie źle. Jedna zła myśl nie przekreśli Twojej całej pracy. Wiem jednak z doświadczenia, że lubią one chodzić parami, a nawet… stadami! Dlatego warto nie dać im się zadomowić w twoim życiu i wyprosić je już DZIŚ! 

Bądź dla siebie dobrym, kochającym rodzicem. Takim, który potrafi zwrócić uwagę z miłością i wyrozumiałością. Odpuść bycie swoim największym krytykiem, który wytyka każdy błąd i dotkliwie za niego karze. Takie zachowanie nie przynosi niczego dobrego i tylko podcina skrzydła. 

Zadanie domowe:

Spróbuj wyłapać sytuacje, w których jesteś w stosunku do siebie zbyt surowa! 

Kiedy czujesz, że zaczynasz zbytnio się strofować zatrzymaj się i okaż sobie wsparcie oraz miłość! Jeśli masz z tym problem wyobraź sobie, że mówisz do dziecka lub ukochanej osoby. Bądź dla siebie dobra!

Detox Głowy – Krok 3

Detox głowy – krok 3

Dziennie przez mózg, przebiega jakieś kilkadziesiąt tysięcy myśli. Jeśli kilka z nich będzie negatywnych nie znaczy to, zdominują one cały twój nastrój i pokrzyżują wszystkie plany. Niestety, jeśli pozwolisz im dominować, to… szybko wykorzystają tę okazję i przyciągną kolejne. W ten sposób ryzykujesz, że złe nastawienie stanie się dla ciebie przykrą normą. Kojarzysz te osoby, które są wiecznie naburmuszone i poirytowane? To o nich mówię. 

Zadanie domowe: 

Zaobserwuj, jaką część twoich myśli stanowią te negatywne. Zobacz, jak wpływają na twoje samopoczucie. Zastanów się, jakie masz sposoby, by sobie z nimi radzić.

Detox Głowy – Krok 4

Detox Głowy – krok 4

Zanim zdecydujesz się na ten krok proszę cię tylko o jedno! Pamiętaj, że walka z negatywnymi myślami nie oznacza akceptowania tego, co sprawia ci przykrość. Wręcz przeciwnie! Prawdziwa troska o siebie zakłada także walkę o to, co jest dla ciebie ważne. Jak to zrobić? Przede wszystkim komunikuj swoje potrzeby i wyraźnie zaznacz granice. Nie bój się mówić głośno o tym, na co się nie zgadzasz i co cię rani. Nie zaznasz spokoju nie żyjąc w zgodzie ze sobą. Oczywiście, że wymaga to odwagi i determinacji. Nie jest to też proste, obiecuję jednak, że jest warte tego wysiłku. Masz prawo być sobą i troszczyć się o siebie! 

Detox Głowy – Krok 5

krok 5

Czy masz czasem wrażenie, że przyciągasz negatywne myśli, emocje i zdarzenia? Że masz nieustannego pecha, z którym nic nie możesz zrobić? Rozumiem to, każda z nas miewa naprawdę kiepskie okresy w życiu. Nie daj się im jednak zdominować! Chcę cię zachęcić do tego, żebyś się zatrzymała i zobaczyła swój udział w podejściu do siebie i do świata. Nie obiecuję, że to będzie przyjemne. Ręcz przeciwnie – może momentami być nawet bolesne. Ale zapewniam cię, że tylko taka droga prowadzi do lepszego poznania siebie i lepszego życia w ogóle!

Zadanie domowe:

Spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka pytań: 

 • Jak moje decyzje wpływają na to, że nic się nie zmienia w moim życiu?
 • Czy wybieram ludzi, przy których nie czuje się dobrze? Albo może często pakuję się w sytuacje, które są powodem złego samopoczucia? 
 • Jakich działań unikam, mimo że mogłyby mi pomóc zmienić coś w moim życiu?

Pamiętaj, że nie chodzi tutaj o obwinianie się i strofowanie. Zrób coś dla siebie i w ogóle wyrzuć słowo “wina” ze swojego słownika. Lepiej zamień je na „udział” lub  „odpowiedzialność”. Chcę, żebyś lepiej poznała siebie. Byś miała szansę zobaczyć, jak ogromny wpływ możesz mieć na własne życie! Czujesz, że naprawdę chcesz coś w nim zmienić? Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to wyzwanie DETOX GŁOWY jest dla ciebie.

Detox Głowy – Krok od 6 do 9

krok 6-9

Jak idzie ci praca nad wypraszaniem negatywnych myśli z twojego życia? Przez kolejne dni naszym głównym tematem będzie samoobserwacja. Nie pomiń go, bo to ogromnie ważny krok w lepszym poznaniu samej siebie. To właśnie on może dać początek naprawdę niesamowitym zmianom w twoim życiu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że by zrobić detoks głowy, musisz najpierw ustalić… czego musisz się pozbyć. By ci w tym pomóc przygotowałam dla ciebie doskonałe narzędzie – dzienniczek codziennej obserwacji! Na czym polega? 

 • Proponuję ci, żebyś codziennie notowała wieczorem sytuacje, które były dla ciebie obciążeniem (np. takie, przez które zamartwiałaś się, lub wpadłaś w spiralę złych myśli). 
 • Gdy już je opiszesz oceń, jakie negatywne emocje ci przy tym towarzyszyły i jak silne były (w skali od 1 do 10).
 • Następnie wypisz wszystkie obciążające i przeszkadzając myśli, które przebiegały ci wtedy przez głowę.
 • Na koniec do każdej z nich znajdź dobry zamiennik. Czyli zamiast myśląc „byłam w tej sytuacji beznadziejna” zamień ten przekaz na „nawet, jeśli nie dałam rady, to zrobiłam wszystko, co w tym momencie było w mojej mocy”.

Wierzę, że to zadanie wiele cię nauczy!

Detox Głowy – Krok 10

krok 10

Tak, tak – to już krok numer 10! Umieram z ciekawości, jak ci poszło! Jeśli sumiennie uzupełniałaś tabelkę, to teraz czas na szczerą refleksję. By ci pomóc w podsumowaniu przygotowałam kilka prostych pytań:

 • Czy udało ci się wychwycić najważniejsze dla ciebie negatywne myśli? 
 • Czy byłaś w stanie wymyślić zamienniki, które możesz zastosować w praktyce?
 • Czy rodzaj i natężenie emocji uległy na przestrzeni tych kilku dni zmianie?
 • Co ważnego zauważyłaś po 5 dniach samoobserwacji?

Pamiętaj, że pięć dni to bardzo krótki czas! Jeżeli potrzebujesz go więcej, to stosuj tabelkę dalej! To  narzędzie nie ma terminu ważności.

Detox Głowy – Krok 11

krok 11

Ten krok upłynie nam pod hasłem PERSPEKTYWY! Czy zauważyłaś, że z perspektywy czasu, większość rzeczy, o które się wściekałaś przestało mieć większe znaczenie? Dlatego zastanów się, czy warto marnować radość i zdrowie z powodu czegoś, co za kilkanaście dni odejdzie w niepamięć? W obliczu niewygodnej sytuacji, zmień perspektywę. Zadaj sobie pytanie: “Czy za rok będę wciąż o tym pamiętać?”. Jeśli nie, to po prostu… odpuść!

Detox Głowy – Krok 12

krok 12

Zdajesz sobie sprawę, że oddychasz właśnie w tej chwili? Zapewne wcześniej nawet nie skupiałaś na tym uwagi. Nic dziwnego, organizm na szczęście pamięta o tym za ciebie. Nie oznacza to jednak, że  nie warto poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej uwagi. Jak to robić?

 • Wygospodaruj 10 minut w ciągu dnia. Może być to w drodze do pracy lub podczas przerwy.
 • Przez ten czas skup się tylko na swoim oddechu. Sprawdź, dokąd dociera i jaka jest jego natura. Czy jest spokojny i głęboki, czy raczej szybki i płytki?
 • Kiedy to odkryjesz zwolnij i zrelaksuj się. Postaraj się wydłużać kolejny wdechy i wydechy. Możesz po drodze liczyć np. do pięciu. 
 • Jeśli 10 minut to dla ciebie za długo, to zacznij od minuty.

Ten krok to zadanie nie tylko na dziś, ale na każdy dzień tygodnia. Postaraj się poświęcać swojemu oddechowi minimum 10 minut dziennie. Gwarantuję ci, że trudno o lepiej zainwestowany czas! 

Detox Głowy – Krok od 13 do 15

Krok 13 do 15

Gorąco zachęcam cię, byś w tym kroku popracowała nad niewpadaniem w spiralę negatywnych myśli i emocji. Jak tego dokonać? Po prostu musisz je rozpoznać i nazwać! 

 • Zauważ i nazwij emocje, jakie ci towarzyszą. To pozwoli ci je zrozumieć i przyjąć. 
 • Nie walcz z nimi.  Pozwól im przepłynąć przez siebie. Ważne, by zachować przy tym możliwie jak największy spokój.
 • Powtarzaj sobie, że te uczucia nie będą trwały wiecznie i kiedyś miną. 

Pytania pomocnicze:

 • Co czuję?
 • Dlaczego?
 • Skąd wzięła się ta emocja?
 • Czy warto, bym reagowała pod jej wpływem? 

Do tego wszystkiego obowiązkowo dodaj oddychanie z poprzedniego kroku!

Detox Głowy – Krok 16

krok 16

Tym razem zachęcam cię do przyjrzenia się, jakie znaczenie nadajesz temu, co cię spotyka? Być może uznasz, że to banał. Prawda jest jednak taka, że na to samo zdarzenie różni potrafią reagować zupełnie inaczej!  Na przykład umawiasz się z koleżanką na spotkanie, a ona w ostatniej chwili je odwołuje.

Co myślisz?

Możliwe interpretacje tego wydarzenia to: 

 • nie chce się ze mną spotkać, bo mnie tak naprawdę nie lubi
 • to zrozumiałe, jest teraz tak bardzo zajęta, że się nie wyrabia 
 • ona nie szanuje mojego czasu 
 • obraziła się 
 • nudzę ją
 • i wiele, wiele innych!

Dlatego dziś zachęcam cię do tego, żebyś przyjrzała się swoim reakcjom. Zastanów się przy tym,  na ile negatywne myśli wynikają z twojej interpretacji zdarzeń i jakie emocje wywołują. Pomyśl też, jak często sprawdzasz słuszność swoich interpretacji, na przykład pytając koleżankę o jej intencję? Wszystkie tego typu przemyślenia… zapisuj :)!

Detox Głowy – Krok 17

krok 17

Przyszedł czas na… opinie z zewnątrz! Przy poprzednim kroku pytałam cię, jak ty interpretujesz różne zdarzenia. Tym razem wspólnie z  tobą chcę zająć się tym, jak radzisz sobie ze zdaniem innych ludzi. Zwłaszcza takim, które na długo pozostaje w twojej głowie. Wiem, że potrafi ono skutecznie podciąć skrzydła i zniechęcić do jakiejkolwiek walki o marzenia. Ale wiesz co? Nie musi tak być! Dlatego od dziś:

 • Zadecyduj, czyje opinie są dla ciebie ważne. Zamykanie się na wszystkich ludzi wcale nie jest takie dobre. W ten sposób możesz pozbawić siebie konstruktywnej krytyki od osób, dla których jesteś ważna. Oceń, komu zależy na tobie i zastanów się, czyje informacje są wynikiem troski, a czyje są zwykłą złośliwością. 
 • Stwórz sobie w głowie listę osób, których dokonania i osobowość cenisz. Mogą to być zarówno autorytety biznesowe, jak i członkowie rodziny, lub przyjaciele. 
 • Zadaj sobie pytanie, czy czujesz się przy nich bezpiecznie. Czy możesz im zaufać i prosić o wsparcie. 
 • Ważne, by ci ludzie byli także szczerzy, ale jednocześnie życzliwi. Krytyka potrafi pięknie pomóc nam się rozwinąć. Nie może jednak ranić lub być złośliwa. 

Mając taką grupę wsparcia możesz z większym dystansem podejść do opinii ludzi, z którymi nie jesteś blisko. Dobre rady od kogoś, kto nie zna cię osobiście lub nie życzy ci dobrze nie są wiele warte. Jeśli ktoś cię krzywdzi – postaw granicę i nie bój  się głośno mówić, co o tym myślisz. Odetnij się. To nie tylko twoje prawo – to twój obowiązek!

Detox Głowy – Krok 18

krok 18

Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach, w których nieustannie zalewa nas masa informacji. Ich przyswojenie i odpowiednia selekcja wymaga często ogromnego wysiłku. Dotyczy to przede wszystkim internetu i mediów społecznościowych. Chyba każda z nas zetknęła się z niemiłymi komentarzami na Facebooku lub Instagramie. 

Jak sobie z tym radzić? Jak nie pozwolić negatywnym opiniom (często obcych) osób wpłynąć na nastrój i poczucie własnej wartości?

Po tylu latach w social mediach mam dla ciebie kilka sprawdzonych strategii.

 • Przede wszystkim: nie ma zgody na agresję! W mediach społecznościowych przybiera ona najczęściej formę uszczypliwości, złośliwości, raniących żartów, obrażania lub wyzwisk.
 • Jeśli ich doświadczysz – odetnij się od tego. Nie wdawaj się w dyskusje i nie trać czasu na tłumaczenia. Po prostu usuwaj krzywdzące komentarze, a ich autorów blokuj.
 • Nie oznacza to, by usuwać lub ignorować wszelką krytykę! Opinia wyrażona z szacunkiem może dać początek ciekawej dyskusji. Nie musimy się ze sobą zgadzać, powinniśmy się jednak szanować. Może okazać się bowiem, że czyjaś uwaga okaże się cenna i pomocna. 

Krok 19, 20 i podsumowanie

krok 19, 20 i 21

Przyszedł czas na podsumowanie wyzwanie wyzwania DETOX GŁOWY, a zarazem najważniejsze pytanie:

 • Co ci dało to wyzwanie?  
 • Jakie zmiany zdołałaś wprowadzić? 
 • Nad czym jeszcze chcesz popracować?
 • Czego ważnego dowiedziałaś się o sobie? 
 • Czego ci zabrakło w tym wyzwaniu? 

Odpowiadając na nie daj sobie czas. Znajdź ciche miejsce i usiądź tam z kartką i własnymi myślami.  Pamiętaj, że praca nad emocjami trwa całe życie! Mam nadzieje ze to wyzwanie zainspiruje cię do zatroszczenia się o siebie i swoją głowę. Życzę ci, byś odnalazła wewnętrzny spokój i doszła do porozumienia ze swoimi emocjami. Pamiętaj, że wszystkie są po coś! Tylko zrozumienie ich i zaakceptowanie pozwoli ci zacząć żyć pełniej i piękniej. Powodzenia i dziękuję za wszystko! 

Twoja Choda!

BeActiveTV również w sklepach: