Proces odchudzania jest w teorii bardzo prosty do zrealizowania. Wystarczy każdego dnia wypracować deficyt kaloryczny. Co za tym idzie, mamy jeść mniej i ruszać się więcej. Niestety, choć teoretycznie owa zasada jest prosta, w praktyce okazuje się dużo bardziej skomplikowana. Aby odchudzanie nie odbiło się negatywnie na naszym zdrowiu, trzeba jeszcze dostosować się do wielu istotnych zasad, w tym pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu posiłków, bazując na Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Spora grupa osób, która zastanawia się ile można schudnąć w tydzień lub w miesiąc traktuje dietę jak okres przejściowy, coś co trzeba zrealizować, aby móc osiągnąć upragniony wynik na wadze. Niestety jest to błędne podejście, a najlepsze efekty przyniesie nam tylko całkowita zmiana dotychczasowych nawyków.

Jak szybko można schudnąć i dlaczego nie warto?

Przepis na szybkie odchudzanie jest bardzo prosty. Mocno ucinamy kalorie, wprowadzamy kilka intensywnych treningów każdego tygodnia i oczywiście rygorystycznie pilnujemy diety, wyrzekając się słodyczy i ulubionych przekąsek. Niestety, taki plan ma jedną wadę. Nawet jeśli uda się nam go realizować przez pewien czas, wpłynie fatalnie na nasze samopoczucie, zdrowie i w konsekwencji sprawi, że wrócimy do stanu wyjściowego. Jednym z największych błędów popełnianych przez osoby, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy jest to, że zastanawiając się ile schudnąć w miesiąc, w praktyce koncentrują się tylko na wyniku, a nie na samym procesie. Co za tym idzie, interesuje ich wyłącznie to jaka dieta jest najlepsza na odchudzanie, które treningi spalają najwięcej kalorii i jakie produkty są najmniej kaloryczne. Tymczasem kluczowe są zupełnie inne kwestie.

Po pierwsze, zdobądź informacje

Jednym z najważniejszych czynników, który wpłynie na sukces w odchudzaniu jest zdobycie wiedzy na temat żywienia. Mając świadomość tego jakie produkty zawierają określone makro i mikroskładniki będziesz w stanie lepiej komponować swoje posiłki. Zapomnij o popularnych dietach redukcyjnych, które zapewniają szybkie, ale krótkotrwałe efekty. Decydując się na takie rozwiązania, jest bardzo duża szansa, że w Twoim organizmie pojawią się niedobory określonych składników, co negatywnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie. O tym dlaczego nie warto stosować tego typu diet odchudzających przeczytasz w tym artykule

Po drugie, popracuj nad przekonaniami na swój temat

Ile schudnę w miesiąc, jeśli wyeliminuję słodycze ze swojego jadłospisu? Przyznaj ile razy zadawałaś sobie to pytanie? Niestety, podczas odchudzania może pojawić się wiele trudnych momentów, gdy ochota sięgnięcia po słodkie będzie tak silna, że nie da się jej powstrzymać. W tym przypadku o dalszym sukcesie kuracji decydują nasze myśli. Jeśli mamy poczucie, że jednorazowe zjedzenie słodyczy to klęska i nie warto kontynuować diety, to znak, że trzeba popracować nad psychiką i poczuciem własnej wartości. Musisz również wypracować własny system radzenia sobie w trudnych momentach, jednocześnie pamiętając o tym, że sama ponosisz odpowiedzialność za własne decyzje.

Ile można schudnąć w miesiąc

Po trzecie, wyznacz swój cel

Ostatnią, ale równie ważną kwestią jest to po co w ogóle się odchudzasz. Jeśli chodzi tylko o redukcję wagi z okazji zbliżających się wakacji lub imprezy, jest duża szansa, że szybko zrezygnujesz z celu, bo nie będzie on wystarczająco ważny i atrakcyjny. Dążąc jednak do tego, aby docelowo poprawić swoje zdrowie oraz jakość życia, przestaniesz zastanawiać się ile można schudnąć w określonym czasie, a utrata wagi będzie tylko efektem ubocznym. Wiedząc po co robisz określone rzeczy, za każdym razem gdy zrezygnujesz z dodatkowej porcji jedzenia, wybierzesz herbatę zamiast piwa w trakcie spotkania ze znajomymi lub nie skusisz się na apetyczne ciasto w kawiarni, nie będziesz mieć poczucia, że coś tracisz. Czujesz bowiem, że działasz na swoją korzyść i możesz spodziewać się świetnych efektów w przyszłości.

Ile można schudnąć przez miesiąc? Jak zaplanować odchudzanie?

Podstawą zdrowego i mądrego procesu redukowania wagi jest systematyczność. Najlepiej sprawdza się zatem metoda małych kroków, która w perspektywie czasu zapewni nam wielkie efekty. Długoterminowo liczy się ujemny bilans kaloryczny, na w miarę stabilnym poziomie. Jeśli restrykcje będą zbyt duże, szybko stracimy zapał, gdyż nie będziemy w stanie ich utrzymać. Może pojawić się także frustracja, niechęć i kompulsywne objadanie, w momencie gdy Twoje zasoby będą najniższe. Ile kg można schudnąć w miesiąc? Ujemny bilans powinien wynosić od 500 do 1000 kcal na dzień. Stosując się do takiej zasady, jesteś w stanie zrzucić od 0,5 do 1 kg w ciągu tygodnia, co daje od 2 do 4 kg w miesiąc. Diety odchudzające zawierają zazwyczaj od 1200 do 1600 kcal.

Ile można schudnąć w miesiąc

Nieco inaczej wygląda sprawa gdy oprócz diety chcesz również wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną. Takie połączenie zapewnia najlepsze efekty, a jednocześnie sprawia, że możesz jeść nieco więcej, gdyż dzięki treningom spalisz dodatkowe kalorie. Ile mogę schudnąć w miesiąc jeśli będę ćwiczyć codziennie? Takie podejście także nie jest wskazane. Przede wszystkim dlatego, że organizm pozbawiony możliwości regeneracji nie będzie funkcjonował tak, jak należy. Co więcej, zamiast cieszyć się wybraną aktywnością fizyczną i tym, że robisz dla siebie coś dobrego, koncentrujesz się wyłącznie na spalaniu kalorii. Wykonując ćwiczenia które lubisz, jest znacznie większa szansa, że będziesz wykonywać je regularnie, co w perspektywie czasu da najlepsze efekty. Jeśli zastanawiasz się jak zacząć trenować, mamy dla Ciebie 10 skutecznych porad, o których przeczytasz w tym artykule.

Ile można schudnąć w ciągu miesiąca i jak utrzymać efekty?

Pamiętaj o tym, że jakiekolwiek zmiany, które wprowadzasz w swoim życiu muszą być faktycznie zgodne z tym co czujesz. Chcąc zdrowo się odżywiać nie tylko przez wybrany okres w ciągu roku, ale przez lata, zadbaj o to, aby posiłki były smaczne, różnorodne i kolorowe. Tworząc jadłospis, uwzględnij swoje preferencje smakowe, inaczej wciąż będziesz odczuwać niedosyt. Ważne jest również to ile posiłków dziennie chcesz jeść i jakie porcje. Dostosowując cały proces do siebie i swoich potrzeb, szanse na sukces są znacznie większe. Te same zasady dotyczą aktywności fizycznej. Trenuj tak jak lubisz, ale rób to skutecznie. Najlepiej sprawdza się aktywność angażująca duże partie mięśniowe, z naciskiem na ćwiczenia aerobowe, a dodatkowo anaerobowe. O tym, jak ruszać się efektywnie, przeczytasz w tym artykule.

Ile można schudnąć w miesiąc

Jeśli chcesz mieć pewność, że codzienna kaloryczność posiłków jest faktycznie dopasowana do Twojego stylu życia, skorzystaj z pomocy dietetyka, który również udzieli Ci informacji na temat tego ile zdrowo schudnąć w miesiąc.

Przekonaj się jak wiele możesz zdziałać systematyczną i wytrwałą pracą. W naszej ofercie znajdziesz pakiety BeActiveTV, dzięki którym będziesz mogła liczyć na stały dostęp do najlepszych i najbardziej skutecznych treningów. Przetestuj je ZA DARMO przez 3 dni i sprawdź czy właśnie tego potrzebujesz!

BeActiveTV również w sklepach: