W treningu najważniejsze są systematyczność i motywacja, ale duże znaczenie ma również miejsce aktywności. Podczas ciepłych, słonecznych dni „salę gimnastyczną” warto przenieść na zewnątrz. Trening na świeżym powietrzu jest zdrowszy, daje więcej energii i pozwala na więcej urozmaiceń. Sprawdź, dlaczego warto ćwiczyć w plenerze i jak przygotować się do treningu na świeżym powietrzu!

Każde otoczenie treningowe ma swoje zalety i wady. Często nie są one stałe, ale zależą od okoliczności. O przykłady nietrudno. Gdy mamy ochotę na towarzystwo, miło jest poćwiczyć w klubie. Gdy szkoda nam czasu na dojazdy lub pieniędzy na karnety – lepiej ćwiczyć w domu. Ale gdy piękna pogoda wzywa na zewnątrz, zamykanie się w czterech ścianach byłoby udręką. Ciepłe i słoneczne dni to świetna okazja, żeby zorganizować sobie „wycisk” pod chmurką. Tym bardziej że trening outdoor łączy właściwie wszystkie zalety ćwiczeń w klubie lub domu, a w dodatku oferuje wiele innych, tylko sobie właściwych korzyści.

trening na świeżym powietrzu

Zalety treningu na świeżym powietrzu

O tym, że warto ćwiczyć na świeżym powietrzu, wie każdy, kto tego spróbował. Korzyści płynące z tego typu treningów potwierdzają również badania. Naukowcy z brytyjskiej szkoły medycznej Peninsula College of Medicine and Dentistry przeanalizowali wyniki eksperymentów dotyczących wpływu ćwiczeń plenerowych na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Okazało się, że w większości przypadków aktywność na świeżym powietrzu, w porównaniu z gimnastyką w zamkniętych pomieszczeniach, przekłada się na:

  • wyższy poziom energii,
  • większe poczucie witalności,
  • większe zaangażowanie w trening,
  • większy poziom zadowolenia i satysfakcji z wykonywanych ćwiczeń,
  • bardziej skuteczną redukcję stresu, złości i depresyjnego nastroju.

Co więcej, osoby ćwiczące w plenerze chętniej deklarowały, że powrócą do tej formy treningu w przyszłości. Zalet ćwiczenia w plenerze jest jednak więcej.

1. Trening na świeżym powietrzu jest za darmo

Trening outdoor kosztuje, tyle ile ćwiczenia w domu, czyli nic. To ich zasadnicza przewaga nad treningami w klubach. Tym bardziej że ceny klubowych karnetów czy abonamentów bywają naprawdę wysokie. W przypadku treningów na świeżym powietrzu lub we własnych czterech ścianach koszty możesz zredukować do zera lub dostosować je do swoich możliwości. Przykładowo: warto zadbać o odpowiedni strój czy drobne akcesoria treningowe, to jednorazowe wydatki, które sprawią, że ćwiczenia będą bardziej efektywne. 

Możesz również zainwestować w program treningowy online. Dzięki wskazówkom instruktora twój trening będzie nie tylko lepiej zaplanowany, ale również bezpieczniejszy. Pakiety treningowe online to wydatek nieporównywalnie niższy niż abonament w klubie, a można z nich korzystać w dowolnym miejscu z dostępem do internetu!

2. Fitness w plenerze to więcej witaminy D

Ćwicząc na zewnątrz wystawiasz się na działanie słońca. Pod jego wpływem (a konkretnie: promieniowania z zakresu UV-B) skóra wytwarza witaminę D3. To związek o kompleksowym wpływie na nasze zdrowie i odporność. Niestety na jego niedobór cierpi większość mieszkańców Polski. Ma to związek z niewielkim nasłonecznieniem naszego kraju w porównaniu z krajami położonymi bliżej równika, np. w basenie Morza Śródziemnego. Badania wskazują, że odpowiednia ilość witaminy D3 w organizmie zmniejsza ryzyko rozwoju poważnych chorób, takich jak nowotwory, choroby układu krążenia czy stwardnienie rozsiane. Dlatego warto zadbać o jej odpowiedni poziom!

Fitness w plenerze

3. Ćwicząc na zewnątrz, oddychasz… czystszym powietrzem

W warunkach polskich taka teza może brzmieć kontrowersyjnie. Faktycznie, w sezonie grzewczym stężenia zanieczyszczeń odstraszają od aktywności na zewnątrz. Gdy jednak wracają ciepłe dni, znowu można oddychać pełną piersią. Wyjątkiem są miejsca w pobliżu ruchliwych ulic. Dlatego na trening najlepiej wybrać się do parku, nad rzekę, a nawet do lasu. 

Zadrzewione okolice sprzyjają szczególnie. Rośliny produkują tlen i pochłaniają zanieczyszczenia, również gazowe. Wytwarzają też wiele substancji lotnych o korzystnym wpływie na nasze zdrowie. Warto mieć świadomość, że na toksyny jesteśmy narażeni również w zamkniętych pomieszczeniach. Unosi się w nich wiele szkodliwych lotnych związków organicznych, pochodzących z detergentów, lakierów czy tworzyw sztucznych. Dlatego ćwicząc w klubie lub domu, należy zadbać o odpowiednią wentylację, np. otwarte okna.

4. Aktywność w plenerze to możliwość kontaktu z ludźmi

Fitness w towarzystwie dodaje motywacji. Ma również inne zalety: sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości, wymianie opinii czy wskazówek treningowych. Ćwiczyć pod chmurką, w obecności innych osób, jest po prostu raźniej i przyjemniej. W końcu jesteśmy istotami społecznymi i właściwie każdego dnia potrzebujemy przynajmniej namiastki relacji towarzyskich. Ale nic na siłę. W plenerze – inaczej niż w klubie – łatwo również znaleźć przestrzeń dla siebie, dystansując się od innych. Niekoniecznie z pobudek towarzyskich, ale choćby sanitarnych – w celu ograniczenia ryzyka epidemiologicznego.

5. Fitness pod gołym niebem to możliwość wielu urozmaiceń

Fitness w plenerze daje masę możliwości – pod względem wyboru ćwiczeń, lokalizacji czy towarzystwa (nie tyko zresztą ludzkiego, na trening, szczególnie biegowy, można udać się choćby z psem!). Możliwości są coraz większe, bo od dłuższego czasu w polskich miastach (a nawet wsiach!) przybywa zewnętrznych siłowni. Dostępne są zarówno maszyny do ćwiczeń, jak i urządzenia do tzw. street workoutu, czyli treningu z wykorzystaniem masy własnego ciała: rozmaite drążki, poręcze, drabinki. Wybrać można również typ nawierzchni. Jedni zadowolą się asfaltem, inni wybiorą bitą ścieżkę, trawnik w parku lub boiskową murawę. Warto również rozejrzeć się za wygodnym tartanem – świetnie amortyzuje wstrząsy, chroniąc w ten sposób stawy przed urazami. Zawsze możesz też zabrać ze sobą swoją własną matę treningową

O czym warto pamiętać przed treningiem na zewnątrz?

O czym warto pamiętać przed treningiem na zewnątrz

Przede wszystkim o właściwym stroju. Garderoba powinna być dostosowana do warunków pogodowych. Warto też pamiętać o wygodzie i bezpieczeństwie, czyli odpowiednim obuwiu oraz elastycznym, najlepiej termoaktywnym ubraniu.

Zadbaj też o odpowiednią ilość płynów: wody lub izotoniku. Jeśli wybierasz się dalej od domu, weź ze sobą jakąś przekąskę – warto mieć ze sobą coś na ząb po zakończeniu treningu.

Co ponadto? Akcesoria treningowe, np. gumy, ciężarki, mata. Krem do opalania, jeśli słońce mocniej praży. Nie zapomnij też o środkach dezynfekcyjnych – jeśli zamierzasz korzystać z zewnętrznych urządzeń do ćwiczeń, warto odkazić drążki lub uchwyty.

Ćwicz w plenerze z BeActiveTV.pl! Wystarczy dostęp do internetu i… motywacja

Weź ze sobą również smartfon albo tablet. Przydadzą ci się, jeśli już trenujesz z BeActiveTV.pl lub dopiero szukasz inspiracji do ćwiczeń. Wystarczy dostęp do internetu, by rozpocząć trening online według wskazówek naszych ekspertów.

Przede wszystkim jednak zabierz ze sobą motywację. Nasi trenerzy pomogą ci w wielu kwestiach, ale tę jedną musisz odnaleźć w sobie!

BeActiveTV również w sklepach: