Na tak przewrotnie postawione pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi… 

Zacznijmy od podstaw – czym właściwie jest płodność? To zdolność organizmu do rozmnażania się, do zajścia w ciążę i do urodzenia żywego dziecka. „Sukcesem” w tym procesie jest matka wychodząca z dzieckiem po porodzie do domu.

Żeby mówić o płodności, trzeba wspomnieć, czym jest niepłodność: to brak ciąży u pary regularnie współżyjącej po roku starań. Dotyka ona ok 15% par. 

Przyczyny niepłodności zostały sklasyfikowane do kilku głównych obszarów: 

  • Czynnik męski – 35%
  • Czynnik jajowodowy – 35%
  • Zaburzenia owulacji 15%
  • Przyczyna idiopatyczna 10%

„Jak sprawdzić, czy jestem płodna?”

„Skąd się dowiedzieć, czy razem z partnerem będziemy mogli mieć dzieci?”

Nie ma prostej odpowiedzi na powyższe pytania, ponieważ jedynym miarodajnym i pewnym wskaźnikiem płodności jest ciąża. Jest jednak kilka kwestii, które można sprawdzić u pary, u której podejrzewamy, że może wystąpić problem z zajściem w ciążę.

Po pierwsze, warto zebrać dokładny wywiad z obojgiem partnerów: zapytać o wiek partnerów, ich tryb życia, choroby i przyjmowane leki, operacje, używki, dietę oraz fakt posiadania już potomstwa przez każde z nich. 

W przypadku kobiety warto pogłębić wywiad ginekologiczny: jak wyglądają cykle miesiączkowe, jak przebiegają menstruacje, przebyte operacje i zakażenia w obrębie miednicy mniejszej, przebyte ciąże i porody. 

Czy istnieją jakieś badania, które pomogłyby w określeniu płodności? 

W przypadku określenia tzw. czynnika męskiego wstępnym – i często wystarczającym badaniem – jest badanie nasienia

U kobiet, badaniem mogącym pomóc określić potencjał rozrodczy jest badanie tzw. hormonu antymullerowskiego – AMH, którego stężenie odzwierciedla poziom rezerwy jajnikowej. Inne badania mogą być zaproponowane przez lekarza w zależności od sytuacji klinicznej. 

Podsumowując – nie dysponujemy narzędziami, które pozwoliłyby z dużą dokładnością przewidzieć, czy para jest płodna. Badania dodatkowe – których wartość jest nie do przecenienia – mogą stanowić pewną wskazówkę. Należy jednak pamiętać, że powinny one zostać zlecone i interpretowane przez lekarza. I najważniejsze – nawet jeśli wszystkie badania nie wykazują nieprawidłowości, nie ma gwarancji, że para zajdzie w ciążę – w 10% niepłodnych par mówimy o niepłodności idiopatycznej – w której wszystkie wyniki badań są prawidłowe, a mimo to nie udaje się uzyskać ciąży.


Opracowała: lek. Eliza Kobryń

Aurea Clinic miejsce gdzie pasję do medycyny łączymy z empatią w trosce o kobietę.

Instagram: https://www.instagram.com/dr_ezil/ https://www.instagram.com/aureaclinic.pl/

Strona: https://aureaclinic.pl/

BeActiveTV również w sklepach: