Nudności i wymioty są jednymi z najczęściej zgłaszanych objawów w ciąży, dotykają nawet 80-90 proc. ciężarnych – choć dane w tym zakresie bywają bardzo rozbieżne. Przyczyna występowania tych dolegliwości ciągle do końca nie jest wyjaśniona, choć przyjmuje się, że najprawdopodobniej jest to reakcja na wysokie stężenie gonadotropiny kosmówkowej – jej wysoki poziom nie tylko warunkuje prawidłowy rozwój ciąży, ale jest też przyczyną spowolnienia pracy układu trawiennego i wyczulenia na zapachy u przyszłej mamy. Jednak oprócz hormonów wpływ na nudności może mieć również stres, czy tryb życia.

Czy nudności i wymioty mogą występować tylko rano? Oczywiście, że nie! „Poranne nudności i wymioty” jest trochę błędnym określeniem, gdyż bardzo często towarzyszą one kobiecie przez cały dzień lub wzmagają się na sam koniec dnia. 

W jaki sposób możemy sobie poradzić z tymi objawami?

Przede wszystkim warto, abyś wprowadziła kilka zmian w diecie. Zbilansowanie swoich posiłków poprzez trochę większą ilość białka a mniejszą ilością węglowodanów i tłuszczów może wpłynąć korzystnie na Twoje samopoczucie. Często produkty wysokowęglowodanowe i wysokotłuszczowe mogą wzmagać mdłości, jednak oczywiście jest to również kwestia bardzo indywidualna.

Z kolei jeżeli mdłości czy wymioty najczęściej występują rano to możesz spróbować zjeść małą przekąskę jeszcze w łóżku. Na takie mini posiłki polecają się sucharki, chrupkie pieczywo, orzechy, suche płatki kukurydziane. „Walcząc” z mdłościami wieczornymi zweryfikuj swoje standardowe kolacje – w tym przypadku sprawdzą się bardziej białkowo-tłuszczowe posiłki z mniejszą ilością węglowodanów.

Dodatkowo jednym z najważniejszych zmian wspierających Twój organizm w zwalczaniu mdłości, czy wymiotów będzie zmniejszenie objętości posiłków – czasami nawet 7 posiłków w ciągu dnia będzie idealne, abyś nie czuła nudności. Każdy organizm jest inny, więc po prostu wypróbuj jaka ilość posiłków jest dla Ciebie optymalna w tym czasie.

I oczywiście płyny! Odpowiednia ilość wypijanej wody lub innych niesłodkich płynów w ciągu dnia może również pomóc zapanować nad nudnościami, czy wymiotami.

A co robić jeśli zmiana diety zupełnie nie pomaga? 

Wtedy można sięgnąć po imbir w postaci herbat ziołowych, czy różnego rodzaju suplementów. Wykazano, że zdecydowanie pomaga on lepiej niż placebo w nudnościach (niestety nie radzi sobie już z wymiotami). Imbir jest zalecany przez specjalistów jako niefarmakologiczna metoda leczenia nudności. Jednak pamiętaj, że długotrwale utrzymujące się nudności i wymioty mogą  zwiększać ryzyko powikłań ciążowych, dlatego zdecydowanie nie należy ich bagatelizować. 

Dlatego jeżeli wspomniane objawy zdecydowanie utrudniają Ci funkcjonowanie oraz żadne niefarmakologiczne sposoby nie działają koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby włączyć bardziej zaawansowane leczenie. 


Ekspertka: Adrianna Frelich

Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku dietetyka. W swojej pracy ma jeden cel: pomagać ludziom w osiąganiu długoterminowych celów dotyczących odżywiania i zmiany stylu życia. W trakcie edukacji żywieniowej zwraca dużą uwagę na dotychczasowe przyzwyczajenia pacjentów, czy tradycje rodzinne. Zmiana nawyków żywieniowych nie musi równać się z dużymi ograniczeniami, czy rezygnacją z życia towarzyskiego.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:

Instagram: https://www.instagram.com/adriannafrelich_dietetyk/

BeActiveTV również w sklepach: