Zacznijmy najpierw od definicji: czym jest, a czym nie jest endometrioza? W gabinecie termin ten często jest mylony z endometrium. Tak, zdecydowanie te dwa pojęcia są ze sobą powiązane ☺

Endometrium to błona śluzowa macicy. Wyścieła jamę macicy i co miesiąc, podlegając zmianom hormonalnym ulega złuszczeniu – wtedy u kobiety występuje krwawienie miesiączkowe. Taki proces występuje (a przynajmniej powinien występować) u każdej zdrowej kobiety.

Endometrioza natomiast to stan patologiczny, kiedy tkanka, która w warunkach prawidłowych powinna znajdować się wyłącznie w jamie macicy, znajduje się poza nią. Nie jest znana dokładna i jednoznaczna przyczyna endometriozy, poruszanych jest kilka teorii, min. cofania się krwi miesiączkowej z jamy macicy do jamy brzusznej, czynniki immunologiczne, zapalne oraz genetyczne.

Czy możemy przewidzieć, u kogo ryzyko zachorowania na endometriozę jest większe? Badania wykazują, że choroba częściej dotyka młode kobiety w 25-30 roku życia, mające krótkie cykle miesiączkowe, i u których pierwsza miesiączka pojawiła się stosunkowo wcześnie. Nie bez znaczenia jest tutaj czynnik genetyczny – ryzyko endometriozy jest niemal 7-krotnie wyższe u pacjentek, u których krewna 1-stopnia również cierpi na tę chorobę. Chorują jednak kobiety w każdym wieku, również będące po menopauzie oraz dziewczynki, które jeszcze nie miesiączkują. 

Endometrioza najczęściej zajmuje okolice miednicy mniejszej: może tworzyć torbiele endometrialne w okolicy jajników i jajowodów, naciekać otrzewną miednicy mniejszej, więzadła macicy oraz zajmować inne układy anatomicznie przyległe: jelito, odbytnicę, pęcherz moczowy. Ektopowa tkanka występująca poza jamą macicy ulega tym samym przemianom pod wpływem hormonów, co błona śluzowa macicy: co miesiąc złuszcza się i krwawi. W konsekwencji, może mieć miejsce:

  – bolesne miesiączkowanie, ból podczas stosunku, ból podczas wypróżniania się

– niepłodność

– rzadziej – krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego lub krwiomocz.

Ból i niepłodność to dwa główne problemy, z którymi mierzą się kobiety z endometriozą. Nie wszystkie pacjentki są objawowe, a nasilenie objawów nie koreluje z nasileniem zmian, a to w konsekwencji może utrudniać diagnostykę i terapię. 

Dotychczas nie opracowano skutecznego przyczynowego leczenia endometriozy: terapia opiera się na łagodzeniu dolegliwości bólowych oraz leczeniu niepłodności. Zwiększa się liczba preparatów i metod poprawiających komfort życia, a obecnie postępowanie operacyjne wskazane jest jedynie w wyjątkowych przypadkach.

Opracowała: lek. Eliza Kobryń

Aurea Clinic miejsce gdzie pasję do medycyny łączymy z empatią w trosce o kobietę.

Instagram: https://www.instagram.com/dr_ezil/ https://www.instagram.com/aureaclinic.pl/

Strona: https://aureaclinic.pl/

BeActiveTV również w sklepach: