Aby nie brać na siebie zbyt wiele, musisz być asertywna, a ta umiejętność nie sprowadza się tylko do odmawiania. Ważne jest też komunikowanie swoich potrzeb. A to staje się szczególnie dużym wyzwaniem, gdy musimy nasze potrzeby zakomunikować w dużych emocjach – szczególnie w złości. Jak to zrobić? Pomocny będzie sposób w 4 krokach, znany dzięki podejściu porozumienia bez przemocy (non-violent communication):

1.      Obserwacje, spostrzeżenia. Powiesz, co zauważyłaś, co miało miejsce. Unikaj ocen i interpretacji. Dla ułatwienia możesz sobie wyobrazić, że opisujesz to, co zarejestrowałaby kamera.

2.      Uczucia. Powiedz o swoich emocjach. Nie obwiniaj drugiej osoby, ale podkreślaj, dlaczego coś jest dla Ciebie ważne (więc budzi Twoje emocje).

3.      Potrzeby. Powiedz wprost, czego potrzebujesz. Dzięki temu inni wiedzą, co jest dla Ciebie istotne i jaką potrzebę pragniesz w tym momencie zaspokoić.

4.      Prośby. Warto zastanowić́ się̨, o co chcesz prosić (np. czego chcesz się dowiedzieć́ lub o jakie działanie drugiej osoby Ci chodzi). Zakomunikuj to jasno, wprost i w sposób zrozumiały dla rozmówcy.

Przykład: „Umawialiśmy się, że wrócisz do domu o 18:00, a spóźniłeś się ponad godzinę i mnie o tym nie uprzedziłeś. Jestem bardzo zła, bo potrzebowałam wyjść na spacer i porozmawiać przez telefon z przyjaciółką po całym dniu spędzonym z dziećmi. Proszę Cię, żebyś dotrzymywał słowa i szanował nasze wspólne ustalenia.”

Jeśli masz ochotę poczytać więcej o radzeniu sobie ze złością, zapraszam Cię do lektury mojego
artykułu „Największy paradoks wybuchów złości”.

Autorka: Marta Mizera

Psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna. Absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz Studium Psychoterapii i Szkoły Psychoterapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji. Doświadczenie zdobywała pracując w Centrum Praw Kobiet, Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza (szpitalu tworkowskim) oraz prywatnych ośrodkach psychoterapii. Obecnie związana z Ośrodkiem ISTDP w Warszawie. Autorka kursów online, edukatorka. W swojej internetowej przestrzeni pomaga silnym kobietom budować życie pełne spokoju, lekkości i swobody.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Strona www: https://martamizera.pl/
Instagram: https://www.instagram.com/marta.mizera/
Facebook: https://pl-pl.facebook.com/mizeramarta/

BeActiveTV również w sklepach: