Daje energię do działania, bywa sensem życia i jego największą radością. Pasja to coś, co sprawia, że życie jest piękniejsze. Co jednak zrobić, gdy jej… nie masz? Przede wszystkim – nie załamuj się! W dzisiejszych czasach wiele osób jest w sytuacji podobnej do twojej. Na szczęście mamy dobrą wiadomość: odnalezienie i pielęgnowanie pasji jest możliwe w każdym wieku. Nie jest też takie trudne, jak mogłoby się wydawać. By ci to ułatwić, stworzyliśmy ten krótki poradnik.

Pasja, czyli co?

Pasja to coś, co daje ci ogromną radość i potrafi pochłonąć całą twoją uwagę. To stan, w którym cały zewnętrzny świat mógłby nie istnieć (a ty wcale byś tego nie zauważyła). To coś, dzięki czemu uśmiechasz się nawet po ciężkim dniu.

Zapamiętaj – nie ma lepszych i gorszych pasji. Każda z nich jest tak samo wyjątkowa i ważna. Dlatego nie słuchaj tych, którzy twierdzą, że ta prawdziwa musi być koniecznie bardzo droga, prestiżowa i modna. Przede wszystkim ma być twoja. Skoro posiadanie pasji ma tyle zalet, dlaczego tak wiele osób ma problem, by ją znaleźć? We współczesnym świecie, pełnym pośpiechu i obowiązków, trudno jest wygospodarować chwilę dla siebie. Często tłumaczymy sobie, że przecież w życiu są ważniejsze rzeczy, niż jakieś hobby.

W tym momencie mamy do ciebie prośbę – zatrzymaj się i zapytaj samej siebie: czy naprawdę w to wierzysz? Czy naprawdę w życiu najważniejsze są tylko obowiązki i zobowiązania?

Myślimy, że w głębi serca znasz odpowiedź (i nie jest ona twierdząca). My możemy tylko zapewnić, że w każdym momencie życia warto podjąć wysiłek i zawalczyć o siebie i swoje szczęście.

pasję

Jak znaleźć i zidentyfikować swoją pasję?

Pasja ma to do siebie, że każdy musi ją samodzielnie znaleźć. To coś bardzo osobistego i indywidualnego. Wiemy, że jej poszukiwania nie należą do najprostszych. W tej wędrówce (szczególnie na jej początku) łatwo można się pogubić. Aby ułatwić ci cały proces przygotowaliśmy zestaw pytań, które możesz sobie zadać, szukając swojej drogi.

#1 Co lubiłam robić jako dziecko?

Jak wspomnieliśmy wcześniej – poszukiwanie prawdziwej pasji warto zacząć od… swojego wnętrza. Pomyśl o sobie z czasów dzieciństwa. Co dawało ci prawdziwą, nieskrępowaną radość. Może bardzo lubiłaś czytać? A może uwielbiałaś lepić z plasteliny lub rysować wymyślone przez siebie postacie? A może byłaś prawdziwą mistrzynią domowych wypieków? Pasja ma to do siebie, że równie łatwo ją rozwinąć, ale i zaniedbać. Zwłaszcza, jeśli nie otrzyma się dostatecznie dużo wsparcia na samym początku. Dlatego taki powrót do korzeni może być szansą na odkurzenie pączkujących niegdyś zainteresowań.

#2 Co daje mi radość?

To proste pytanie właściwie wyjaśnia wszystko. Pomyśl o ostatnim razie, kiedy cieszyłaś się szczerze i z całego serca. Kiedy uśmiechałaś się sama do siebie i czułaś się radosna i spokojna. Przypomnij sobie, co wtedy robiłaś. Odtwórz tę sytuację i zobacz, czy mogłabyś ją powtórzyć. Porozmawiaj też ze sobą i pomyśl, jakie rzeczy sprawiają, że czujesz się lepiej? Co cię odpręża i daje wytchnienie nawet po najbardziej wymagającym dniu? Może jest to szkicowanie w zeszycie, a może uprawa ogrodu? A może relaksuje cię śpiewanie ulubionych piosenek (nawet kiedy nikt nie słucha). Łap takie momenty w swojej codzienności i przyjrzyj się im bliżej.

#3 Przy czym zapominam o całym świecie?

Pasja ma to do siebie, że potrafi człowieka całkowicie „odłączyć” od świata. To coś, co pochłania cię na tyle, że zupełnie przestajesz zwracać uwagę na to, co cię otacza. Może być to ulubiona książka, albo płyta ukochanego wykonawcy. Pamiętaj, nie muszą to być szczególnie spektakularne rzeczy. To mają być twoje małe przyjemności, które z czasem mogą wyewoluować w coś naprawdę dużego.

#4 Kto mnie inspiruje?

Rozejrzyj się wokół siebie. Pomyśl o ludziach, którzy są dla ciebie wzorem i inspiracją. Mogą to być osoby, które otaczają cię na co dzień. Zastanów się za co je podziwiasz, w czym chciałabyś je naśladować. Potem dowiedz się, co robią na co dzień. Nie widzisz takich ludzi wokół siebie? Wzorów możesz szukać także wśród gwiazd i znanych osób. Poczytaj ich biografie. Być może śledząc ich historię znajdziesz coś, co stanie się dla ciebie impulsem do zmiany? Jeśli szukasz inspiracji dobrym przykładem jest Ewa Chodakowska, której udało się odmienić życie tysięcy Polek. Jej pasja i miłość do ruchu być może udzielą się także tobie, mobilizując cię do walki o lepszą wersję siebie. Jej historię możesz przeczytać na naszym blogu.

#5 Co robię, gdy unikam obowiązków?

Kojarzysz ten schemat? Masz do wykonania ważną rzecz, ale zamiast tego… no właśnie? Może czytasz o najnowszej kolekcji ulubionego domu mody i zachwycasz się użytymi materiałami? A może nagle przypominasz sobie o filmie, który od dawna na ciebie czeka? Obserwuj swoje zwyczaje i zachowania. Mózg lubi szukać przyjemności. Dlatego potraktuj takie sytuacje jako wskazówki. Być może bezwiednie szukasz okazji, by oddać się swojej (nieuświadomionej jeszcze) pasji?

#6 Co lubię robić sama z siebie?

Pomyśl o rzeczy, którą lubisz robić bez żadnego zewnętrznego przymusu. Po prostu z potrzeby serca. Może jest to tańczenie w rytmie ulubionej muzyki? A może zabawa makijażem? Pasja to coś, co sprawia radość nawet wtedy, kiedy nie ma się z niej wymiernej korzyści (także tych finansowych). To coś, do czego nie musimy się zmuszać, co robimy z radością nawet wtedy, kiedy na nic innego nie mamy siły.

Jeżeli po odpowiedzi na te wszystkie pytania zaczyna ci się klarować obraz ulubionych zajęć – gratulacje! Być może właśnie znalazłaś swoją pasję. Albo jesteś na najlepszej drodze do jej odkrycia. Co jednak w przypadku, kiedy wciąż nic nie przychodzi ci do głowy? Spokojnie, na to też mamy rozwiązanie!

Co może być pasją?

Może się zdarzyć, że mimo najlepszych chęci wciąż masz pustkę w głowie. Nic nie szkodzi! Może masz za wysokie wymagania, a może szukasz na siłę czegoś wyjątkowego? Albo po prostu boisz się, że nie masz tyle czasu lub pieniędzy? Niezależnie od dręczących cię obaw, mamy dla ciebie mały „zestaw ratunkowy”. Większość naszych propozycji nie wymaga wielkiego budżetu. Także w kwestii częstotliwości nie ma sztywnych reguł. Możesz dopasować je do posiadanego czasu i możliwości.

Pamiętaj, że w dobie internetu masz do dyspozycji mnóstwo tutoriali (lekcji wideo), poradników i podręczników. Dzięki nim możesz nauczyć się m.in. podstaw rysunku, sztuki filmowej, gotowania, a nawet tańca! Często zupełnie za darmo lub naprawdę małym nakładem finansowym. Czytaj, oglądaj i odkrywaj – nie wywieraj na sobie niepotrzebnej presji. Najważniejsze, by szukanie pasji (i ona sama) było dobrą zabawą. Potraktuj to jako podróż w głąb siebie i fantastyczną przygodę. Nieważne, gdzie cię ona zabierze – jesteśmy pewni, że będzie to naprawdę ciekawe miejsce. Nie musisz się sztywno stosować do poniższej listy, za to do woli się inspiruj.

pasję

#1 Czytanie

Kryminały, romanse, książki historyczne lub reportaże – literatura daje wiele fascynujących możliwości. Dzięki niej możesz przenieść się w najbardziej niesamowite światy. I to bez ruszania się z fotela. Nie musisz też specjalnie się do czytania przygotowywać. Kubek z herbatą i wygodne miejsce do czytania to wszystko, co ci jest potrzebne (poza oczywiście dobrą lekturą). Jeśli lubisz chwile sam na sam z książką, to nie zwlekaj i postaraj się wygospodarować chociaż pół godziny dziennie na lekturę.

#2 Ćwiczenia fizyczne

Endorfiny, radość i… piękne ciało! Jeżeli lubisz ruch i chcesz o siebie zadbać, może warto abyś dała szansę ćwiczeniom fizycznym? Nie musisz od razu zakładać wielkich planów treningowych. Równie dobrze możesz zacząć od regularnych spacerów. Z czasem może okazać się, że zaczniesz tęsknić za nieco mocniejszą aktywnością. Daj sobie szansę – możesz tylko na tym skorzystać. Nie wiesz jak zacząć trenować? Pomocny może okazać się artykuł na naszym blogu.

#3 Malowanie i rysowanie

Malowanie lub rysowanie jest niezwykle relaksujące. Pozwala także na tworzenie zupełnie wyjątkowych (bo tylko twoich) dzieł. Nie musisz zaczynać od razu od zakupu sztalug i profesjonalnych farb. Możesz wykorzystać do tego zwykły blok, farbki plakatowe, pędzel lub ołówek. Do tworzenia możesz też użyć własnych dłoni, kawałka gąbki lub kredek świecowych. Baw się wybraną techniką i nie przejmuj powstałym przy tym bałaganem. Nie zrażaj się, jeśli pierwsze próby odbiegają od twoich wyobrażeń. Nikt nie urodził się wybitnym artystą. Nikt też nie ma obowiązku ostatecznie nim zostać. To nic, że ukochany pies na twoim portrecie ma nieco krzywe uszy i za duży nos. Najważniejsze, że włożyłaś w tworzenie swojego dzieła całe serce i sprawiło ci to masę przyjemności!

#4 Ogrodnictwo

Uprawianie ogródka lub ogrodu potrafi dać prawdziwe wytchnienie po ciężkim dniu. Kopanie w ziemi, sadzenie roślin i patrzenie jak rosną to doskonała forma relaksu. Nieważne, że możesz pozwolić sobie tylko na jedną skrzynkę na balonie. Wielkość twojego ogrodu nie ma znaczenia. Istotne jest to, co ci on daje. Może masz ulubione kwiaty? Sprawdź, jakie są ich wymagania i ciesz się własnoręcznie wypracowanym bukietem!

#5 Gotowanie

Poznawanie nowych smaków i zapachów to fascynujące doświadczenie. Gotując angażujesz wszystkie zmysły – wzrok, smak, węch, dotyk, a nawet słuch. Nie musisz się porywać na najbardziej wykwintne dania. Możesz zacząć od prostych przepisów dla początkujących. Mogą to być na przykład babeczki dla przyjaciół lub aromatyczny rosół. Baw się smakami i zapachami i daj się ponieść kuchennej fantazji.

#6 Taniec

Połączenie ruchu i muzyki potrafi fantastycznie wpłynąć na twoje samopoczucie. Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz tańczyłaś beztrosko tylko dla siebie? Na początku nie są ci potrzebne drogie kursy i karnet do szkoły tańca. Wystarczy, że włączysz ulubioną piosenką i pozwolisz swojemu ciału dać się ponieść melodii. Jeżeli będziesz chciała nauczyć się konkretnych kroków, to w internecie znajdziesz mnóstwo darmowych kursów. To idealna opcja na początek. Nie musisz też mieć nikogo do pary. Jest mnóstwo układów i gatunków przeznaczonych do tańczenia solo.

#7 Śpiew

Podobnie jak z tańcem – do śpiewania wystarczą sprawne struny głosowe, ulubiona melodia i chęci. Nic więcej. Nie musisz nawet do końca trafiać w odpowiednie tony. Po prostu śpiewaj tak jak czujesz i umiesz. To nie koncert w filharmonii! A gdy nabierzesz wprawy, możesz poszukać stron lub grup, gdzie można wysyłać próbki swoich wyczynów wokalnych. W większości z nich możesz liczyć na porady i sugestie co do dalszego rozwoju. Najważniejsze jednak, by się przełamać i nie wstydzić. W końcu śpiewać każdy może!

Jak widzisz, ewentualna pasja nie musi być ani szczególnie droga, ani niedostępna. Może być to coś, co cały czas miałaś obok siebie, ale bałaś się po to sięgnąć. Oczywiście wachlarz możliwych zainteresowań jest bardzo szeroki. Poza tymi bardziej domowymi są też takie nieco bardziej szalone. Może być to na przykład podróżowanie (niekoniecznie do bardzo dalekich krajów), biegi górskie lub jazda konna. Kto wie? Być może drzemie w tobie… miłość do majsterkowania albo do lepienia w glinie?

Szukając pasji, nie narzucaj sobie niepotrzebnych ograniczeń. Oczywiście niektóre z możliwych pasji mogą się okazać na daną chwilę zbyt czasochłonne, drogie lub niebezpieczne. Niech jednak nie zniechęca cię to do poszukiwań.

Być może ultramaraton będzie musiał chwilę zaczekać, ale już na przykład udział w lokalnym biegu na kilka kilometrów jest jak najbardziej realną opcją. Najważniejsze jest to, żebyś nie straciła ciekawości świata i radości. Wtedy życie naprawdę potrafi zaskoczyć!

Pasja czy hobby?

Być może już nawet wybrałaś swoją pasję i jest to coś, co lubisz robić, ale… no właśnie. Czy jest ona wystarczająco… dobra? Prawdopodobnie spotkałaś się z tym rozróżnieniem na pasję i hobby. Podobno pasja to coś, co pochłania cię całkowicie, daje ogromną radość i sprawia, że czujesz się świetnie. Hobby to z kolei coś, po po prostu lubisz robić w wolnych chwilach dla relaksu. Jak zatem odróżnić pasję od hobby? Naszym zdaniem… nie ma takiej potrzeby. Takie szufladkowanie może wywołać w tobie niepotrzebne napięcie i wątpliwość. Bo co, jeśli ulubione zajęcie to nie żadna pasja, a „tylko” hobby?

Dlatego dla własnego dobra odrzuć jakąkolwiek klasyfikację. Zaufaj po prostu swoim uczuciom. Pomyśl o radości, jaką czujesz po zrobieniu danej rzeczy lub na myśl o czekającej cię chwili wytchnienia. Zapewniamy, że prędzej czy później znajdziesz coś, co będzie strzałem w dziesiątkę. To trochę jak w przyjaźni. W życiu poznajemy różnych ludzi, jednak tylko z niektórymi czujemy, że to jest „to”. To dzieje się naturalnie. Nikt przy pierwszym spotkaniu nie klasyfikuje kogoś jako znajomego lub przyjaciela. Takie rozróżnienie przychodzi z czasem i najczęściej w ogóle nie wymaga nazywania. Pewne rzeczy po prostu się wie.

Oczywiście może zdarzyć się że coś, co miało być miłością na całe życie, okazało się chwilową fascynacją. Co wtedy robić? Cieszyć się tym doświadczeniem i szukaj dalej. Ważne, by nie trwać w czymś na siłę.

Myślałaś, że kochasz tańczyć, ale jednak choreografia zaczęła cię nudzić? Widać to nie twoja droga. Podziękuj sobie za daną szansę i szukaj dalej! Z pewnością coś znajdziesz!

Pamiętaj też, że pasje są równie ważne, jak ludzie, którzy się im oddają. Pasja kolekcjonerska nie jest niczym gorszym, ani lepszym, od pasji związanej z bieganiem. Obie mają po prostu inną dynamikę. Pierwszej sprzyja spokój, cierpliwość i sumienność, które wiążą się z wyszukiwaniem nowych okazów. Przy drugiej ważna jest włożona energia i wystrzał endorfin po treningu. Sama musisz ocenić, która bardziej przypadnie ci do gustu. Dlatego nie zrażaj się i szukaj!

Po co ci pasja?

Podsumowując – pasję naprawdę warto mieć, lub przynajmniej warto jej poszukać. Przede wszystkim pozwala ona spojrzeć na życie z innej perspektywy, daje wytchnienie od problemów i pozwala się zresetować. Dzięki niej będziesz mieć więcej energii i staniesz się bardziej radosna. Lepiej także poznasz swoje potrzeby -– to, co sprawia ci radość i wywołuje uśmiech na twarzy. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu przewodnikowi łatwiej ci będzie znaleźć w życiu to, co naprawdę chcesz i lubisz robić. Jednak pamiętaj – o pasję (tak jak i o formę!) trzeba dbać. Jeżeli nie będziesz jej pielęgnować i nie znajdziesz na nią czasu, to w końcu o niej zapomnisz.

A wraz z nią znikną te wszystkie fantastyczne rzeczy, które wnosiła do twojego życia. Pamiętaj, że dbając o nią, troszczysz się także o siebie. O jakość swojego życia, marzenia i plany. Nie daj sobie wmówić, że życie polega tylko na pracy, płaceniu rachunków i zajmowaniu się rodziną. Twoje potrzeby są równie istotne, co pozostałych domowników. Dlatego nie ustawaj w poszukiwaniach, a gdy już znajdziesz swoją przystań – dbaj o nią. Niech będzie ona dla ciebie sprawdzona przyjaciółką, która pociesza w gorsze dni i daje wytchnienie. Trzymamy kciuki, byście się odnalazły i stworzyły przepiękną relację na całe życie!

BeActiveTV również w sklepach: