W dobie goniących Cię dedlajnów, nawału obowiązków i wiecznego pędu łatwo jest zgubić samą siebie. A gdybyśmy powiedzieli Ci, że żeby wykonywać zadania efektywniej i czerpać z nich większą radość warto po prostu… zwolnić? Brzmi nieco paradoksalnie? Być może, ale gwarantujemy Ci, że filozofia slow life naprawdę działa. Przekonaj się, dlaczego warto dać jej szansę i zobacz, jak zaprosić ją do swojego życia. 

Slow life – co to takiego

Pewnie nieraz przekonałaś się, że życie w biegu źle smakuje. Nic dziwnego – w końcu gdy czujesz nieustającą presję, to nie masz ochoty cieszyć się chwilą. A przecież codzienność pełna jest wspaniałych momentów, które łatwo przegapić. By zacząć je dostrzegać i móc się nimi delektować, trzeba przede wszystkim zwolnić i właśnie taka idea przyświeca filozofii slow life. Życie na spokojnie świetnie wpisuje się także w nasz projekt Self-Love Summer Body, w którym największy nacisk kładziemy na relaks, uspokojenie myśli i pielęgnowanie miłości do siebie. 

Slow life

Na czym polega filozofia slow life

Wielu osobom slow life może kojarzyć się z biernością i całkowitym odpuszczeniem. Nic bardziej mylnego! Ta filozofia nie zakłada rezygnacji z aktywności, ambicji ani ważnych celów. Jej głównym zadaniem jest uspokojenie tempa życia i czerpanie z niego satysfakcji tu i teraz. Bez odkładania tego na bliżej nieokreślone „później”.

Jak pielęgnować slow life w praktyce

Chcesz zaprosić więcej slow life do swojego życia? Dobra decyzja! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które Ci to ułatwią!

#1 Przebywaj na łonie natury

Spędzamy za dużo czasu zamknięci w czterech ścianach. Taka „izolacja” ma negatywny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Zgodnie z filozofią slow life powinniśmy starać się uwolnić od nadmiaru stresu i obciążeń, by cieszyć się chwilą i otoczeniem. Idea ta zakłada również spędzanie większej ilości czasu w otoczeniu przyrody oraz… bliskich osób!

Dlatego korzystaj, ile możesz z LATA i spędzaj co najmniej dwa razy więcej czasu na zewnątrz, czyli np.:

 • w parku
 • ogrodzie
 • nad rzeką lub jeziorem
 • na łące
 • w lesie
 • lub górach.
Natura slow life

#2 Utrwalaj piękne chwile

Jeśli chcesz żyć w rytmie slow life i intensywniej przeżywać każdy dzień, staraj się rejestrować momenty, które dostarczają Ci radości. W tym celu koniecznie zapisuj przyjemne doznania, ciekawe sytuacje i miłe spotkania. Rejestrowanie pięknych chwil sprawi, że będziesz je jeszcze pełniej przeżywała i celebrowała. Pozostaną Ci także na dłużej w pamięci i łatwiej będzie Ci do nich powracać.

#3 Zrelaksuj się i poczytaj

Lektura to pokarm dla umysłu. Chwile skupienia spędzone nad książką idealnie wpisują się w filozofię slow life. Pozwalają oderwać myśli od codziennych spraw i przenieść się do „równoległego” świata. Czytanie nie tylko rozwija umysł i pomaga dłużej zachować sprawność intelektualną, lecz także daje okazję do odpoczynku oraz uwalnia od stresu. Książkę warto zabrać ze sobą do parku, lasu czy ogrodu lub po prostu wyjść z nią na balkon.

czytać

#4 Jedz uważnie i delektuj się posiłkiem!

Czy wiesz, że zaleca się, by każdy kęs potrawy przeżuwać 20-30 razy? To dobra metoda, by zadbać o lepsze trawienie i zdrowie. Ale jeść powoli warto również z innych względów!

Tempo życia sprawia, że spożywamy byle co i byle jak. Tymczasem filozofia slow life mówi, że powinniśmy celebrować posiłki, rozsmakowywać się w daniach i skupiać na doznaniach płynących z jedzenia.

Dlatego podczas jedzenia:

 • wyłącz telewizor, odłóż smartfon
 • zasiądź do posiłku w przyjemnym otoczeniu, np. w ogrodzie, na balkonie lub w salonie
 • jeśli zamówiłaś jedzenie z dowozem, przełóż je na talerz, zadbaj o estetyczną oprawę posiłku
 • jedz spokojnie, staraj się dostrzegać niuanse smakowe swojego dania
 • jeśli masz kogo zaprosić do stołu – zrób to!

#5 Żyj powoli, a zrobisz więcej!

Na co dzień jesteśmy zagonieni i zajęci sprawami, które z perspektywy czasu mogą wydać się pozbawione znaczenia. Zapominamy o rzeczach istotnych, ważnych dla nas i naszego rozwoju w duchu SELF-CARE/SELF-LOVE.

Filozofia slow life mówi, że powinniśmy zwolnić, by skupić się na rzeczach, które nas uszczęśliwiają. Jeśli oddasz się temu, co naprawdę Cię cieszy i sprawia Ci frajdę, to poczujesz wiatr w żaglach i będziesz w stanie zrobić znacznie więcej rzeczy, które są dla Ciebie ważne.

Jak zacząć być produktywną w duchu slow?

 • przypisz wyższy priorytet rzeczom, które są dla Ciebie ważne
 • stopniowo eliminuj z listy zadań sprawy mało istotne
 • jeśli czujesz, że jakieś zadanie Cię przerasta, rozbij je na mniejsze części
 • rób przerwy
 • dbaj o sen i zdrowy styl życia.
Slow life

#6 Pozwól sobie na nicnierobienie

Jest ogromna różnica między nicnierobieniem, a zwykłym lenistwem. Do tego drugiego absolutnie Cię nie namawiamy, ale nicnierobienie, to… co innego.

Pomyśl – czy gdy oddajesz się medytacji, kontemplacji przyrody lub zachwytowi nad błękitem nieba, to jesteś leniwa? Wolne żarty! Zgodnie z filozofią slow life każdy dzień należy przeżywać na spokojnie, doceniając drobiazgi i piękno otaczającego świata. Nie zawsze da się uniknąć gonitwy, stresu i nadmiaru wrażeń. Ale gdy pośpiech już się skończy, warto przystanąć i… nie robić nic. A przynajmniej nic „ważnego”.

Nicnierobieniem może być:

 • spacer z psem
 • przycupnięcia na ławce w parku
 • drzemka na trawie
 • kontemplowanie przepływających obłoków
 • napawanie się zapachem łąki.

Pomysłów na nicnierobienie jest MNÓSTWO!

#7 Zamiast coś kupić… zrób to sama!

Pewnie często zachwycasz się rozmaitymi designerskimi produktami, pomysłowym rękodziełem czy świetnie uszytym ciuchem. Tymczasem wiele rzeczy, które wpadają Ci w oko, możesz zrobić… samodzielnie. Brzmi jak mission impossible? Granica Twoich możliwości leży znacznie dalej, niż Ci się wydaje! Jeśli potrafisz włożyć w coś serce, zapał i szczere chęci, to – prędzej czy później, osiągniesz swój cel!

Filozofia slow life zachęca do stawiania sobie wartościowych wyzwań. Wymagających skupienia i spokojnego, konsekwentnego działania. Nawet jeśli osiągnięcie pożądanego efektu wymaga wielu prób, twórcza praca da Ci mnóstwo satysfakcji

Co możesz zrobić? Najlepiej zajmij się tym, co Cię kręci najbardziej! Oto kilka propozycji:

 • uszyj dla siebie jakiś ciuch
 • upiecz oryginalne ciasto według własnego przepisu
 • zrób pyszną nalewkę na owocach lub ziołach (świetny „rozgrzewacz” na zimę!)
 • zaprojektuj zaproszenie na najbliższą imprezę okolicznościową
 • wykonaj własną biżuterię.
Malować

#8 Chcesz być modna? Wybierz slow fashion!

Nie szata zdobi człowieka…, bo to Ty jesteś ozdobą dla swoich ciuchów! Jeśli chcesz żyć zgodnie z zasadami slow life, daj sobie spokój z fast fashion. Szybka moda szkodzi nie tylko środowisku, lecz także Twojemu portfelowi. W dodatku zmusza Cię do nieustannej, męczącej pogoni za nowościami.

Zamiast wyrzucać pieniądze na fatałaszki z najnowszych kolekcji, postaw na bardziej przemyślane zakupy. Kupuj ciuchy rzadziej, ale sięgaj po produkty lepszej jakości. Zastanów się też, czy ubranie, które chciałabyś wyrzucić, da się pomysłowo wykorzystać. Jeśli nie, to może lepiej je komuś podarować? Slow fashion to ważny element slow life. W dodatku przyjazny dla Twojego portfela i środowiska naturalnego.

POKOCHAJ SIEBIE!

A jeżeli chcesz poznać inne sposoby na ZADBANIE o ciało i umysł, to już teraz pobierz DARMOWY E-BOOK z rytuałami self-care! W środku znajdziesz aż 55 PORAD i ĆWICZEŃ, z których pomocą USPOKOISZ myśli, ZADBASZ o zdrowie, nauczysz się WSŁUCHIWAĆ w swoje potrzeby i wypełnisz swoje życie MIŁOŚCIĄ do siebie i innych!

Nasz  bezpłatny e-book to Twój niezastąpiony przewodnik po świecie SELF-LOVE i SELF-CARE, dzięki któremu wypełnisz swoje życie AKCEPTACJĄ, RADOŚCIĄ i POZYTYWNYMI emocjami 🙂

BeActiveTV również w sklepach: