Kochana, witaj w ostatniej, piątej części cyklu o dobrej komunikacji. 🙂 Tematem na dziś jest zwracanie
się ku ukochanej osobie zamiast odwracania się od niej.


Dr John Gottman, psycholog od dekad badających pary, małżeństwa i sekrety udanych związków,
zauważył, że szczęśliwe pary przez prawie 90% czasu zwracają się ku sobie, podczas gdy związki mniej udane robią to zaledwie przez 30% wspólnego czasu. Zwracaniem się ku sobie Gottman nazywa zauważanie i przyjmowanie zaproszeń do kontaktu od partnera/partnerki. Czym są te zaproszenia?

Zaproszenie (z ang. bid) to każdy gest, werbalny lub niewerbalny, który partner/ka wykonuje w naszą stronę, żeby zainicjować kontakt. Może to być pozornie banalne pytanie „Jak było w pracy, kochanie?”, może być to złapanie za rękę, mrugnięcie okiem czy westchnięcie.


Możemy zareagować na zaproszenia od partnera/ki na 3 sposoby:

  1. przyjąć zaproszenie,
  2. zignorować je lub przegapić,
  3. odrzucić.

    ĆWICZENIE: Przez wyznaczony przez ciebie czas (na przykład jeden dzień, jeden tydzień) spróbuj uważnie zaobserwować wszystkie zaproszenia do kontaktu ze strony twojego partnera/ki. W jaki sposób nawiązuje z tobą kontakt, szuka emocjonalnego połączenia? Następnego dnia lub tygodnia zaobserwuj siebie. W jaki sposób ty to robisz? Jeżeli masz ochotę, stwórz listę waszych zaproszeń i spróbuj nie tylko sama je wysyłać, ale również przyjmować od partnera/ki.

    A jeśli masz ochotę poczytać więcej na temat związków, komunikacji i emocji, zapraszam Cię serdecznie na mój BLOG.

Autorka: Marta Mizera

Psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna. Absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz Studium Psychoterapii i Szkoły Psychoterapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji. Doświadczenie zdobywała pracując w Centrum Praw Kobiet, Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza (szpitalu tworkowskim) oraz prywatnych ośrodkach psychoterapii. Obecnie związana z Ośrodkiem ISTDP w Warszawie. Autorka kursów online, edukatorka. W swojej internetowej przestrzeni pomaga silnym kobietom budować życie pełne spokoju, lekkości i swobody.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Strona www: https://martamizera.pl/
Instagram: https://www.instagram.com/marta.mizera/
Facebook: https://pl-pl.facebook.com/mizeramarta/

BeActiveTV również w sklepach: