Obecnie wydaje się być oczywistym, że warto zwrócić uwagę na swój sposób odżywiania nie tylko w trakcie ciąży, ale zdecydowanie już nawet przed poczęciem. Zadbanie o zbilansowaną dietę może pomóc w leczeniu zaburzeń płodności.

Ważne dla płodności wydają się być witaminy antyoksydacyjne, czyli niwelujące negatywne skutki stresu oksydacyjnego. O stresie oksydacyjnym mówimy w momencie zachwiania równowagi pomiędzy ilością antyoksydantów i wolnych rodników w organizmie, czyli bardzo upraszczając, jest to w pewnym stopniu zanieczyszczenie organizmu wolnymi rodnikami. Fizjologiczne ilości wolnych rodników zapewniają prawidłowe funkcjonowanie komórkom, jednak ich nadmiar prowadzi do uszkadzania komórek i zaburza pracę organizmu.

W zmniejszeniu ilości wolnych rodników mogą pomóc witaminy antyoksydacyjne, czyli E, C i A. Witamina ma wpływa na uregulowanie cyklu menstruacyjnego, a także warunkuje prawidłowy rozwój płodu. Z kolej niedobór witaminy E może wpływać na zwiększenie ryzyka poronień, czy zaburzenia owulacji. Natomiast witamina C bierze udział w syntezie kolagenu, który jest istotny we wzroście pęcherzyków jajnikowych.

Jednak czy faktycznie dodanie do diety o suplementacji tych witamin poprawi Twoją płodność?

Badania pokazują, że witaminy antyoksydacyjne wpływają przede wszystkim pozytywnie na płodność męską, z płodnością żeńską już nie jest tak łatwo. Witaminy E, A, C oraz cynk, miedź, selen, czy koenzym Q10 są bardzo ważne dla kobiet, szczególnie w przypadku starania o dziecko, jednak brakuje rzetelnych badań, które potwierdziłyby korzystne działanie suplementacji przeciwutleniaczami w poprawie płodności.

Suplementy mogą być dobrym wsparciem w leczeniu zaburzeń płodności. Jednak pamiętaj, że same suplementy nie zdziałają cudów, mogą one za to wspierać proces leczenia. Każdy suplement powinien być skonsultowany z lekarzem specjalistą, pamietaj aby suplementować z głową!

Pewniejszym wsparciem w leczeniu niepłodności jest przestawienie się na zdrowy styl życia. Postaraj się zminimalizować stres, wprowadzić rozsądną ilość treningów w ciągu tygodnia (zbyt intensywne i zbyt często treningi wcale nie muszą być dobrym rozwiązaniem!), a także ogranicz używki. Specjaliści jednoznacznie twierdzą, że ogromny wpływ na płodność kobiet i mężczyzn ma stres. Oczywiście nie ma raczej możliwości, aby się go pozbyć w zupełności. Jednak zaobserwuj jakie działania pomagają Ci w sprawniejszym radzeniu sobie ze stresem. Może wystarczy jeden  trening jogi w tygodniu? A może tylko 5-10 minut codziennej medytacji? Z kolei niektórym na stres pomaga jogging, czy nawet slow jogging. A może akurat Tobie wystarczy jak dwa razy w tygodniu zamkniesz się na kwadrans w łazience i w spokoju weźmiesz prysznic/kąpiel? Znajdź swój sposób na ograniczenie stresu! Będzie to na pewno dobry krok do wsparcia Twojej płodności.


Ekspertka: Adrianna Frelich

Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku dietetyka. W swojej pracy ma jeden cel: pomagać ludziom w osiąganiu długoterminowych celów dotyczących odżywiania i zmiany stylu życia. W trakcie edukacji żywieniowej zwraca dużą uwagę na dotychczasowe przyzwyczajenia pacjentów, czy tradycje rodzinne. Zmiana nawyków żywieniowych nie musi równać się z dużymi ograniczeniami, czy rezygnacją z życia towarzyskiego.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:

Instagram: https://www.instagram.com/adriannafrelich_dietetyk/

BeActiveTV również w sklepach: