Zgodnie z obecnym stanem wiedzy ograniczanie jakichkolwiek produktów w diecie kobiety w ciąży nie wpływa w żaden sposób na ograniczenie ryzyka alergii u dziecka. Produkty mleczne są świetnym źródłem białka pełnowartościowego i wapnia, a zapotrzebowanie kobiet w ciąży na białko oraz na wapń wzrasta.

Spożywanie odpowiedniej ilości wapnia w trakcie ciąży pomaga utrzymać prawidłową gęstość kostną u noworodka. Co więcej, zdaje się, że wapń może również zapobiegać porodom przedwczesnym oraz wystąpieniu u mamy nadciśnienia w ciąży.  Dlatego też pozbywanie się nabiału z diety może spowodować więcej złego niż dobrego. Ważne jest, aby dieta była odpowiednio zróżnicowana i nie zabrakło w niej żadnych składników odżywczych.

Należy jednak pamiętać, że kobiety w ciąży nie powinny spożywać niepasteryzowanego mleka i produktów z niego zrobionych. Spożywanie takich produktów zwiększa ryzyko zakażenia bakterią Listeria monocytogenes.

Kobiety w ciąży są około 20 razy bardziej narażone na listeriozę. Nawet jeżeli matka nie ma żadnych objawów choroby, bakteria może przedostać się do płodu przez łożysko. Zakażenie Listerią monocytogenes może prowadzić do przedwczesnego porodu lub powikłań zdrowotnych u dziecka.

Autorka: Adrianna Frelich

BeActiveTV również w sklepach: