Przejdź do treści
Nocne wizyty do toalety. Ile wody wypić przed snem?

Nocne wizyty do toalety. Ile wody wypić przed snem?

Długość artykułu: 3 minuty

Kiedy można wypić ostatnią porcję wody, aby nie wstawać w nocy do toalety? I ile nocnych wizyt w toalecie jest uznawanych za normę, a ile powinno nas już zaniepokoić?

Jedna. Tyle nocnych wizyt w toalecie jest uznawanych za normę. Kiedy śpisz, Twój organizm wytwarza hormony, które spowalniają czynność nerek i zmniejszają produkcję moczu. Wszystko po to, żebyś mogła smacznie spać. I o ile jednorazowa wycieczka do toalety w nocy nie powinna znacząco zaburzyć jakości twojego snu, o tyle wielokrotne wstawanie może skrócić czas trwania snu i wpłynąć na jego jakość. A doprowadzić do tego może wypicie zbyt dużej ilość płynów przed snem. Nocne wybudzenia do toalety doprowadzają do snu fragmentarycznego, a przerywany sen utrudnia nocny wypoczynek. I choć nie ma wątpliwości, że odpowiednie spożycie wody jest niezbędne dla naszego zdrowia, to jednak ważne, aby nawadniać się przez cały dzień, a nie głównie wieczorem, kiedy po całym zabieganym dniu nagle przypomina Ci się, że jeszcze nie spożyłaś jej odpowiedniej ilości. 

Nykturia – tak nazywa się oddawanie moczu w nocy częściej niż jeden raz. Poza wypiciem zbyt dużej ilości wody, problem może nasilać również spożycie innych płynów: alkoholu, herbaty, kawy, kakao, gorącej czekolady, a także coli i innych napojów z kofeiną. Wszystkie te napoje mogą nasilać diurezę, czyli wydzielanie moczu przez nerki. 

A co, jeśli nie pijesz przed snem odpowiedniej ilości płynów, a mimo to wybudzasz się w nocy do toalety częściej niż jeden raz? 

To może być wskazówką, że warto wykonać podstawowe badania krwi i skonsultować się z lekarzem. Zaburzenia hormonalne, cukrzyca, niewydolność krążeniowa czy też bezdech senny – to tylko niektóre powody, które mogą być przyczyną nyktonurii. 

To kiedy wypić ostatnią szklankę wody? To zależy.  

Jeśli w ciągu dnia wypijasz wystarczającą ilość wody, to nie ma takiej konieczności, aby jeszcze przed snem spożyć kolejną szklankę tego płynu. Z kolei jeśli jest to twój nawyk i jednocześnie nie wpływa on na zwiększenie liczby nocnych wizyt w toalecie, to nie musisz tego zmieniać. Ale jeśli odwiedzasz toaletę w nocy częściej niż raz, to warto przetestować spożywanie wody czy też innych płynów wcześniej i poszukać swojej granicznej godziny. Na przykład możesz przesuwać tę granicę co pół godziny wstecz i ocenić, gdzie jest twoja graniczna godzina wypicia ostatniej szklanki wody. \

No i koniecznie pamiętaj o wodzie zaraz po przebudzeniu!

Autorka: Daria Łukowska

Popularyzatorka wiedzy o zdrowiu, autorka książki o śnie „Jak spać, żeby się wyspać”. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego i AWF w Poznaniu. Na co dzień obala dietetyczno-zdrowotne mity na kanale Youtube „Forma na życie!

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Youtube: https://www.youtube.com/formanazycie
Instagram: https://www.instagram.com/daria_formanazycie/
Strona www: http://www.formanazycie.pl

Dołącz do miliona osób,
które przeszły metamorfozę

Uzyskaj dostęp do ponad 200 treningów, uczestnicz w wyzwaniach, ćwicz według spersonalizowanego planu treningowego.