Pierwsza wizyta u ginekologa stresuje wszystkie kobiety. Nic dziwnego – większość ludzi czuje niepokój przed wizytą u lekarza każdej specjalności. W przypadku ginekologa stres potęguje fakt konieczności rozebrania się przed obcą osobą.

Drogie pacjentki, pamiętajcie o tym, że dla nas, ginekologów, jest to po prostu praca i nasza codzienność 🙂 Wpis ten mógłby zakończyć się jednym wersem:

Czy trzeba w jakiś szczególny sposób przygotować się do wizyty u ginekologa? Nie!

Postaram się jednak odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości, jednocześnie opowiadając, jak taka wizyta przebiega.

Po pierwsze lekarz powinien zebrać wywiad lekarski, dlatego dobrze jest przygotować sobie kartkę lub korzystać z aplikacji w telefonie. Pytania, które z pewnością padną, będą dotyczyły daty ostatniej miesiączki (pamiętajmy, że liczymy miesiączkę od pierwszego dnia krwawienia) o długość cykli miesiączkowych, długość i obfitość krwawień. Lekarz będzie chciał dowiedzieć się o chorobach przewlekłych, lekach przyjmowanych na stałe, przebytych operacjach, alergiach. W przypadku pacjentek w wieku rozrodczym dopyta o ciąże oraz ewentualne porody i poronienia.

Po zapoznaniu się z pacjentką ginekolog przechodzi do badania ginekologicznego.

W każdym gabinecie jest wydzielone miejsce, gdzie pacjentka może się rozebrać „od pasa w dół”. Coraz częściej dostępne są spódniczki jednorazowe, z których można skorzystać dla większego komfortu.

Badanie ginekologiczne zaczyna się od obejrzenia sromu i jego okolicy, następnie zakładany jest jednorazowy wziernik do pochwy, dzięki czemu można ocenić wydzielinę, śluzówkę pochwy i uwidocznić tarczę szyjki macicy. Jeśli jest taka konieczność, pobierany jest wymaz, cytologia. Następnie wykonuje się badanie dwuręczne. Lekarz wprowadza palce do pochwy, drugą ręką bada podbrzusze.

Samo badanie nie jest bolesne. Ważne jest, żeby pacjentka była maksymalnie rozluźniona.

Większość gabinetów lekarskich wyposażona jest w aparat USG. Po badaniu ginekologicznym lekarz może wykonać dodatkowo USG narządu rodnego – ocenia macicę oraz przydatki. Badanie jest zupełnie bezbolesne.

W przypadku pacjentek, które zgłoszą się na wizytę, a nie rozpoczęły współżycia, przebieg wizyty, zwłaszcza części dotyczącej badania, może się różnić i będzie zależeć od powodu zgłoszenia się do ginekologa.

Pacjentki zastanawiają się, czy przed wizytą powinny wydepilować okolice intymne – oczywiście, że nie!

To jest kwestia indywidualna i lekarzom nie przeszkadza owłosienie.

Zdarzają się pacjentki, które chcą korzystać z chusteczek nawilżanych tuż przed wizytą – z perspektywy ginekologa nie jest to dobre – oczywiście, należy zachować podstawy higieny i prysznic w dniu wizyty jest mile widziany, ale podmywanie, czy korzystanie z mokrych chusteczek już nie. W trakcie badania ginekolodzy oceniają wydzielinę z pochwy, co jest trudne, jeśli pacjentka dokładnie się podmyje tuż przed badaniem. Nie mówiąc o tym, że zapach wydzieliny często pozwala różnicować infekcje.

Wizyta u ginekologa jest normalną wizytą lekarską, nie jest potrzebne żadne przygotowanie. Drogie panie nie bójcie się – raz do roku warto zadbać o swoje zdrowie. 

Materiał przygotowała lek. med. Aleksandra Saletra-Bielińska

Dr Aleksandra Saletra-Bielińska przyjmuje w Aurea Clinic, gdzie w trosce o kobietę pasję do medycyny łączymy z empatią.

www.aureaclinic.pl; @aureaclinic.pl; https://instagram.com/aureaclinic.pl

https://www.facebook.com/Aurea-Clinic-100105968685959/

BeActiveTV również w sklepach: