Przed Tobą 5 kolejnych różnic między relacją toksyczną a zdrową i wspierającą.

Dla przypomnienia, „toksyczna relacja” to taka, w której druga osoba regularnie przekracza Twoje granice, w jakiś sposób Cię nadużywa. Najczęściej w toksycznych relacjach występują agresywne lub bierno-agresywne zachowania. Może, ale nie musi występować w nich przemoc.

 Relacja toksycznaRelacja zdrowa i wspierająca
KontrolowanieCzęsto obecna jest próba kontrolowania Ciebie – może przejawiać się na to na rożne sposoby. Wprost – np. wymagania, że będziesz relacjonować każdy szczegół z Twojego dnia. Nie wprost – np. obrażanie się, gdy nie robisz tego, czego oczekuje druga osoba.Nie masz poczucia, że druga osoba Cię kontroluje. Jest dla Ciebie jasne, że jeśli pyta Cię o szczegóły Twojego życia, robi to z troski, autentycznej ciekawości czy zainteresowania Tobą. Masz poczucie, że Twoja wolność jest szanowana.
Zazdrość / zawiśćW tej relacji występuje zawiść, czyli chęć zniszczenia tego, czego zazdrości Ci druga osoba lub uniemożliwienia Ci osiągania Twoich celów.W tej relacji występuje zazdrość – czyli uczucie, w którym druga osoba chce mieć/osiągnąć to, co Ty. Jest to wyrażane wprost, bez zawiści i często jest motywacją do działania i rozwoju dla drugiej osoby.
UczciwośćRegularnie przyłapujesz drugą osobę na nieszczerości, kłamstwie lub nieuczciwości – wobec Ciebie lub innych. Nie możesz jej zaufać.Nie masz żadnych wątpliwości co do uczciwości i prawdomówności drugiej osoby. Ufasz jej.
Potencjał do zmianZmiany są niemożliwe. Druga osoba nie ma chęci się zmieniać, a nawet jeśli ją deklaruje słowami, to nie robi niczego w praktyce. Liczne rozmowy i prośby z Twojej strony niczego nie przynoszą.W tej relacji zmiany są możliwe, nawet jeśli są trudne i wymagają czasu. Obietnice są dotrzymywane. Rozmowa o tym, co chcecie zmienić jest wzajemna, bezpośrednia i pełna szacunku.
Poziom stresu i napięciaW obecności drugiej osoby czujesz się permanentnie napięta, towarzyszy Ci stale stres. Łapiesz się na tym, że chciałabyś jej unikać.W obecności drugiej osoby czujesz się spokojna i rozluźniona. Lubisz przebywać razem. Zdarzają się momenty stresu, ale są związane z konkretnymi sytuacjami i z czasem mijają.

Ważne! W relacjach zdarzają się kryzysy, trudniejsze momenty. W każdej relacji odczuwamy czasem trudne i nieprzyjemne emocje. Sam kryzys i/lub występowanie trudnych uczuć nie oznaczają, że relacja jest toksyczna.

Jeśli jesteś w toksycznym związku i wahasz się, czy potrzebujesz terapii, zapraszam Cię do lektury artykułu na moim blogu: Kiedy warto iść na psychoterapię i jak wybrać dobrego terapeutę?

Autorka: Marta Mizera

Psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna. Absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz Studium Psychoterapii i Szkoły Psychoterapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji. Doświadczenie zdobywała pracując w Centrum Praw Kobiet, Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza (szpitalu tworkowskim) oraz prywatnych ośrodkach psychoterapii. Obecnie związana z Ośrodkiem ISTDP w Warszawie. Autorka kursów online, edukatorka. W swojej internetowej przestrzeni pomaga silnym kobietom budować życie pełne spokoju, lekkości i swobody.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Strona www: https://martamizera.pl/
Instagram: https://www.instagram.com/marta.mizera/
Facebook: https://pl-pl.facebook.com/mizeramarta/

BeActiveTV również w sklepach: