Sen jest kluczowym elementem dobrego zdrowia. Ci, którzy oceniają go jako „nic nierobienie”, nie mają po prostu pojęcia, ile ważnych procesów zachodzi wtedy w ciele! Wchodzi ono w tryb regeneracji: komórki mają szansę się odnowić, uruchamiają się liczne proces naprawcze organizmu, a mózg może „posprzątać”, porządkując i integrując zebrane w ciągu dnia informacje.
Naukowcy (Medic i in., 2017) zauważyli, że dobry sen wpływa na mózg na wiele sposobów:
- Poprawia przetwarzanie informacji, a co za tym idzie – pamięć.
- Zwiększa wydajność w pracy, ponieważ mamy lepszą koncentrację, reaktywność emocjonalną, sprawniej podejmujemy decyzje i lepiej szacujemy ryzyko.
- Dzięki regeneracji i obniżeniu poziomów hormonów stresu, mamy lepsze funkcje poznawcze (czyli umiejętności, które umożliwiają poznawanie rzeczywistości, orientację w przestrzeni, przyswajanie wiedzy i przetwarzanie zdobywanych cały czas informacji).
Sen wpływa także na inteligencję emocjonalną i społeczną ludzi. Badanie przeprowadzone przez Killgore’a i współpracowników (2022) dotyczyło związku między jakością i czasem snu a inteligencją emocjonalną. Okazało się, że osoby, które regularnie się wysypiały, oceniały, że mają lepszą inteligencję emocjonalną: dobrze radzili sobie w interakcjach społecznych, nie mieli problemów z utrzymywaniem relacji, odczuwali więcej pozytywnych emocji i sprawniej kontrolowali impulsy.
Ponadto badania jasno wykazują, że regularny i dobry jakościowo sen:
- zapobiega depresji (bezsenność powiązano z większym ryzykiem zachorowania na depresję w tym badaniu),
- wzmacnia układ odpornościowy i obniża stany zapalne (Dzierzewski i in., 2020),
- obniża ryzyko tycia; badania wykazały, że eksperymentalne ograniczenie snu związane jest ze zwiększonym poziomem greliny (hormonu głodu) i markerów stanu zapalnego, zmniejsza się za to poziom leptyny (hormon sytości) i wrażliwość komórek na insulinę,
- pozytywnie wpływa na jakość uprawiania sportu, ponieważ zwiększa wytrzymałość, zapewnia więcej energii, poprawia dokładność i czas reakcji oraz prędkość. Według badań (Walsch i in., 2020) sportowcy mogą nawet potrzebować więcej snu niż przeciętny dorosły (czyli więcej niż 7- 9 godzin).
Autorka: Marta Mizera
Psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna. Absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz Studium Psychoterapii i Szkoły Psychoterapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji. Doświadczenie zdobywała pracując w Centrum Praw Kobiet, Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza (szpitalu tworkowskim) oraz prywatnych ośrodkach psychoterapii. Obecnie związana z Ośrodkiem ISTDP w Warszawie. Autorka kursów online, edukatorka. W swojej internetowej przestrzeni pomaga silnym kobietom budować życie pełne spokoju, lekkości i swobody.
Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Strona www: https://martamizera.pl/
Instagram: https://www.instagram.com/marta.mizera/
Facebook: https://pl-pl.facebook.com/mizeramarta/