Przejdź do treści
Psychologiczne korzyści z czytania książek

Psychologiczne korzyści z czytania książek

Długość artykułu: 3 minuty

Badania wykazały, że czytanie pomaga obniżyć poziom stresu. Eksperyment przeprowadzony przez Rizzolo i współpracowników (2009) mierzył wpływ jogi, humoru i czytania na poziom stresu studentów trudnych studiów z zakresu nauk o zdrowiu.

Okazało się, że 30 minut czytania było tak samo skuteczne jak joga i humor w obniżaniu ciśnienia krwi i odczuwaniu niepokoju!

Czytanie pomaga budować empatię. Według badań lektura fikcji zwiększa zdolność nazywaną w psychologii mentalizacją lub teorią umysłu. Jest ona umiejętnością zrozumienia, że inni ludzie mają przekonania i pragnienia, które mogą różnić się od naszych własnych. Badanie opublikowane w 2013 roku przez Kidd i Castano dowiodło, że czytanie fragmentów fikcji literackiej, w porównaniu z literaturą faktu, rzeczywiście poprawia wydajność czytelnika w zadaniach z zakresu teorii umysłu.

Czytanie wzmacnia nasz mózg. Jak powiedział Richard Steele, „czytanie jest dla umysłu tym, czym ćwiczenie dla ciała”. Badania wykazały (Houston i in., 2014), że podczas czytania aktywowane są liczne sieci neuronów naszego mózgu. Dzięki regularnemu czytaniu przez dłuższy nasz mózg działa sprawniej.

Naukowo udowodniono również, że czytanie (jako czynność stymulująca) pomaga utrzymać mózg w dobrej kondycji pomimo upływu czasu. Badania przeprowadzone przez Roberta S. Wilsona (2013) wykazały, że osoby czytające książki przez całe życie mają o 32% niższy spadek zdolności umysłowych wraz z wiekiem.

Czytanie poprawia też bez wątpienia komunikację. Nie tylko dlatego, że wzmacnia poziom empatii, ale także dzięki temu, że wzbogaca słownictwo. Dzięki regularnej lekturze łatwiej jest nam wyrażać nasze myśli i uczucia, co w połączeniu z empatycznym podejściem może znacząco ulepszyć porozumiewanie się z innymi ludźmi.

Jaką lekturę wybrać, żeby odnieść opisane powyżej korzyści?

  1. Wybrana książka nie musi być bestsellerem czy częścią ogólnego kanonu literatury pięknej. Ważne jest, żeby cię interesowała i pomagała się odprężyć, żeby angażowała i pozwalała zatopić się całkowicie w lekturze.
  2. Czytanie pomaga zmniejszyć stres tylko wtedy, gdy wybierzesz do czytania coś, co ci się podoba. Unikaj lektur, które cię denerwują, powodują nieprzyjemne emocje (np. złość, bezradność) czy nadmierne pobudzenie (szczególnie wieczorem). Wybierz powieść, w której możesz uciec do innego świata lub poczytaj o zajęciach, które lubisz – hobby, podróżach, gotowaniu.
  3. Zwróć uwagę, jak się czujesz po lekturze. Czy udało ci się rozluźnić? Jakie emocje ci towarzyszą? Jak zmienił się poziom twojego napięcia? Jak reaguje twoje ciało?

Autorka: Marta Mizera

Psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna. Absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz Studium Psychoterapii i Szkoły Psychoterapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji. Doświadczenie zdobywała pracując w Centrum Praw Kobiet, Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza (szpitalu tworkowskim) oraz prywatnych ośrodkach psychoterapii. Obecnie związana z Ośrodkiem ISTDP w Warszawie. Autorka kursów online, edukatorka. W swojej internetowej przestrzeni pomaga silnym kobietom budować życie pełne spokoju, lekkości i swobody.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Strona www: https://martamizera.pl/
Instagram: https://www.instagram.com/marta.mizera/
Facebook: https://pl-pl.facebook.com/mizeramarta/

Dołącz do miliona osób,
które przeszły metamorfozę

Uzyskaj dostęp do ponad 200 treningów, uczestnicz w wyzwaniach, ćwicz według spersonalizowanego planu treningowego.