Jaki powinien być trening? Po pierwsze skuteczny i dający dużo pozytywnej energii. Nie mniej ważne jest jednak, żeby był bezpieczny. Co to oznacza? Bezpieczny trening to taki, który nie obciąży nadmiernie stawów, nie naciągnie ścięgien, taki który nie doprowadzi do kontuzji.

Jak należy przygotować się do ćwiczeń w domu, żeby uniknąć kontuzji? Po pierwsze i najważniejsze nie można zapominać o rozgrzewce przed i rozciąganiu po treningu. Oprócz tych oczywistości ważne jest dobranie odpowiednich akcesoriów. Jednym z najważniejszych są buty!

Odpowiednio dobrane buty amortyzują i wspierają staw skokowy, chronią przed poślizgnięciem. Są niezwykle istotne przy dynamicznych treningach z dużą ilością podskoków – takie jak Ewa Chodakowska i wszystkie Fajterki lubią najbardziej, czyli na przykład Mission Beach Body!

Jak wybrać buty do treningu w domu? Radzi lekarz podolog Łukasz Sempka.

Dobierz buty do ćwiczeń w domu. Przyjrzyj się swoim stopom

Podeszwa to jedna z najważniejszych części buta, dzięki niej nie ślizgasz się po podłożu i miękko lądujesz przy podskokach. Rodzaj podeszwy powinien być dopasowany do rodzaju stopy. Zdejmij buty i przyjrzyj się swojej stopie:

  • Czy jest silnie wygięta? To tak zwana stopa supinająca.
  • A może delikatnie zakrzywiona do środka (wygięta)? Czy zbliżona do neutralnej?
  • Płaska albo zakrzywiona do środka? Nazywa się to też stopą w pronacji?

Ćwiczenia w domu - stopy
Sprawdź jaki masz rodzaj stopy

Najłatwiej ocenić swoją stopę robiąc jej odcisk na płaskim podłożu. Możesz odcisnąć ją w ziemi lub piasku albo zmoczyć wodą albo pomalować farbą i przyłożyć do kartki papieru. Obejrzyj dokładnie uzyskany kształt i dopasuj do wzoru.

Jak wybrać buty do treningu? Najważniejsza jest podeszwa

To  od kształtu stopy, zależy jak rozkłada się na niej ciężar i od tego też należy uzależnić wybór obuwia.Przy podejmowaniu decyzji zwróć uwagę szczególnie na podeszwę.

Podeszwy butów treningowych dzielimy na:

Amortyzujące lub neutralne

Takie obuwie zachowuje się jak amortyzator, który umożliwia dobrą postawę oraz amortyzowanie podczas biegania lub podskakiwania. Buty tego typu są zwykle lekkie i elastyczne i nadają się na siłownię i do biegania na delikatnych powierzchniach, takich jak trawa.

Neutralne stabline

Stabilne neutralne obuwie jest najbardziej uniwersalne. Nadaje się do większości aktywności, powierzchni i typów stopy. Ten typ łączy w sobie amortyzację oraz wsparcie. Ma też mocniejszą podeszwę. Nadaje się do sesji treningowych wewnątrz i na zewnątrz.

Wspierające lub profilaktyczne

Wspierające lub profilaktyczne obuwie jest przeznaczone dla stóp zakrzywionych, płaskich lub tych w pronacji. Zaprojektowane tak, by wspierać i kontrolować postawę oraz ułożenie stóp i kosteki. To buty odpowiednie dla osób u których obciążenie stóp jest nadmierne i nieprawidłowo rozłożone.

Ćwiczenia w buty - buty i podeszwa
Podeszwa chroni stawy

Kolejny krok – zapiętek i cholewka.

Po dobraniu podeszwy kolejnym istotnym elementem dobrego buta treningowego jest zapiętek i cholewka. Zwróć uwagę na tylną część buta, czy pięta jest na tyle mocna, że przytrzyma i wesprze piętę? Aby to sprawdzić, należy mocno ścisnąć tylną część buta, aby upewnić się, że pięta się nie zapada.

Zabezpiecz kostkę i palce

Kolejną ważną rzeczą jest jest górna część buta, czyli kołnierz kostki. Powinien być miękki i wygodny, tak wyprofilowany, by nie ocierał się o kostkę lub piętę. W przeciwnym razie może to do uczucia dyskomfortu w trakcie ćwiczeń, a w rezultacie do powstawania pęcherzy.

Przednią część buta dopasuj do szerokości i kształtu stóp. Buty różnych marek mają nieco różne rozmiary i dotyczy to nie tylko długości, ale i szerokości stopy na całej jej długości, zarówno w najwęższym, jak i najszerszym miejscu. 

Jak przymierzać buty?

Stopy, tak jak całe ciało zmieniają się w ciągu dnia. Pod wieczór zazwyczaj jesteśmy nieco ciężsi. Podobnie jest ze stopami – przymierz te same buty rano i po południu – kiedy są ciaśniejsze? Stopa w ciągu dnia nieco puchnie i nabiera objętości, dlatego, żeby uniknąć kupienie zbyt ciasnych butów lepiej przymierzaj je pod koniec dnia.

Ćwiczenia w domu - wybór butów

Objętość stopy zależy też od temperatury. Na pewno zauważasz, że w trakcie upałów stopy puchną. To istotne w przypadku butów treningowych, kiedy w wyniku wysiłków temperatura ciała rośnie. Buty będą w porządku rano lub gdy jest chłodno i nie jesteś rozgrzana, staną się niewygodne wieczorem lub w trakcie intensywnego wysiłku.

Do przymierzania butów załóż skarpetki, w których trenujesz. Gdy je założysz i zawiążesz, wstań i naciśnij na czubek buta kciukiem. Pomiędzy dużym palcem a końcem buta powinno być nieco przestrzeni. Pamiętaj! Przymierz oba buty – u większości ludzi prawa i lewa stopa nieco różnią się od siebie.

Sznurówki zawiązane? To wskakuj na matę!

BeActiveTV również w sklepach: