Kolejnym kamieniem milowym rozwoju mikrobioty jelitowej jest sposób karmienia dziecka – najpierw noworodka, potem niemowlaka.

Można powiedzieć, że podczas pierwszych 1000 dni życia dziecka (od poczęcia do około 3. roku życia), jego mikroorganizmy jelitowe osiągają dojrzałość. To, jak będzie „wyglądać” mikrobiota dziecka, powiązane jest mocno z dietą mamy przed zajściem w ciążę (zawartość folianów i wit. D), w ciąży (zawartość kwasów wielonienasyconych omega 3, folianów, choliny, betainy) oraz sposobem karmienia dziecka po jego urodzeniu.

Jaki sposób karmienia jest korzystniejszy dla mikrobioty dziecka? Oczywiście ten naturalny. Trzeba zapamiętać, że noworodek, a potem niemowlak, ma dwie mamy – tę biologiczną i tę drugą: „mikrobiologiczną”. Nazywamy ją Milk Oriented Microbiota (MOM). W skład MOM wchodzą mikroorganizmy mleka stanowiące unikatowy zbiór bakterii (głównie Bifidobacetrium, ale też Weisella, Leuconostoc, Staphylococcus, Streptococcus i Lactococcus), różniący się od mikroorganizmów innych miejsc ciała. Dzięki nim niemowlęta karmione piersią mają szansę na powolny, korzystny rozwój swojej mikrobioty jelitowej (z większym bogactwem i różnorodnością Bifidobacterium spp. oraz mniejszą liczbą potencjalnie niebezpiecznych bakterii jak Clostridium difficile i Escherichia coli). MOM są odpowiedzialne za wzmocnienie bariery jelitowej dziecka, jego neurorozwój (kształtowanie się i rozwój osi mózgowo-jelitowej dziecka), za rozwój funkcji poznawczych, uczenie się przestrzenne, formowanie się pamięci dziecka.

Trzeba pamiętać, że skład mikroorganizmów mleka mamy zmienia się wraz z czasem trwania laktacji, dostosowując się do zmieniających się potrzeb dziecka.

Warto zapamiętać:

Producenci mleka zastępczego wprowadzili do mieszanek różne rodzaje oligosacharydów mleka (HMO) głównie krótkołańcuchowe galaktooligosacharydy (scGOS) i długołańcuchowe fruktooligosacharydy (lcFOS), które są efektywnie metabolizowane przez bakterie jelitowe dziecka (głównie Bifidobacterium). Spożywanie preparatów dla niemowląt wzbogaconych tymi dwoma oligosacharydami prowadzi do uzyskania podobnego składu mikrobioty jelitowej jak u dzieci karmionych piersią.

Autorka: Prof. dr hab. Ewa Stachowska

BeActiveTV również w sklepach: