Przejdź do treści
Babskie wyjście na badania

Babskie wyjście na badania

Długość artykułu: 3 minuty

8 marca Dzień Kobiet, 15 października Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, 1 sierpnia Światowy Dzień Walki z Rakiem Płuca, czy 20 stycznia Dzień Pingwina! Okazji jest wiele, ale przecież nie jest ważne jaka jest okazja. Dlaczego? Bo każda okazja jest dobra, żeby się przebadać. Szukasz dobrego prezentu dla przyjaciółki, dla siostry, czy dla mamy? Myślisz o książce, kosmetykach, a może nawet planujesz spędzić czas z koleżankami w spa…To może zrobić babskie wyjście na badania?! Weekend SPA połączony z badaniami profilaktycznymi! Cytologia, USG piersi i USG ginekologiczne. Badania krwi – morfologia, glikemia, trójglicerydy i badania hormonalne! Raz do roku, a wszystko zajmuje maksymalnie godzinę! To tyle co masaż, manicure, czy pedicure.

Dlaczego profilaktyka? – Morbum evitare quam curare facilius est (łac.), wszyscy znany tą przypisywaną Hipokratesowi maksymę. I, co ciekawe zapewne większość z nas zgodzi się z nim, bo przecież łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, bo to łatwiejsze i często tańsze podejście. A jednak badanie przeprowadzone przez jedną z firm pokazały, że niewiele ponad połowa kobiet biorących w nich udział odwiedza ginekologa co najmniej raz do roku lub według zaleceń lekarz.

A więc jakie badania profilaktyczne? 

Zacznijmy od najczęstszego raka u kobiet w Polsce – rak piersi, prawie 18 tysięcy zachorowań rocznie. Każda kobieta powinna raz do roku wykonać USG piersi. Proste, bezbolesne badanie. Największy dyskomfort związany z badaniem to żel do USG, którym smarujemy piersi, prawie jak olejek po masażu, nic strasznego. I oczywiście należy pamiętać o regularnym samobadaniu piersi. 

Badanie ginekologiczne z USG – raz w roku. Pozwala ocenić jajniki, macicę i endometrium. Wczesne wykrycie nieprawidłowych zmian pozwala na wyleczenie wielu chorób narządów rodnych. Dodatkowo warto podkreślić, że w przypadku wykrywania raka jajnika może być bardzo istotne.

Cytologia – kolejne niegroźne badanie, które nieraz uratowało życie kobiety. Cytologia to badanie w kierunku wykrywania raka szyjki macicy. Jest pobierana w trakcie zwykłego badania ginekologicznego, więc nie wymaga specjalnych przygotowań! Wystarczy nie współżyć 24 h przed badaniem i nie wykonywać go w trakcie miesiączki. 

Najprostsze badania z wymienionych to badanie krwi. Pobrana próbka posłuży do wykonania badań hormonalnych, morfologii, glikemii i zbadania poziomu cholesterolu. 

A więc, kolejne babskie wyjście – takie raz do roku – niech będzie wyjściem na badania profilaktyczne. Może to być weekend, najbliższy dniu kobiet. Pobranie krwi, następnie cytologia, USG ginekologiczne i USG piersi. Czy potem będzie masaż, wino i dobre jedzenie w dobrym towarzystwie to już Panie decydujecie.

Materiał przygotował dr n.med. Robert Brawura – Biskupski – Samaha

Dr Robert Brawura – Biskupski – Samaha przyjmuje w Aurea Clinic w miejscu gdzie pasję do medycyny łączymy z empatią w trosce o kobietę.

www.aureaclinic.pl; @aureaclinic.pl;
https://www.facebook.com/Aurea-Clinic-100105968685959/
https://instagram.com/aureaclinic.pl?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Dołącz do miliona osób,
które przeszły metamorfozę

Uzyskaj dostęp do ponad 200 treningów, uczestnicz w wyzwaniach, ćwicz według spersonalizowanego planu treningowego.