Kobieca Odnowa po prostu musi poruszać typowo kobiece sprawy, a jedną z nich jest miesiączka, która u wielu kobiet wygląda jak scenariusz jednego z krwawych horrorów. Bolesne miesiączki (ang. dysmenorrhea) bez pierwotnej, medycznej przyczyny (np. spowodowane przez endometriozę) to często występujący problem u kobiet w wieku rozrodczym. Objawia się on bólami brzucha promieniującym na plecy czy uda spowodowanymi skurczami macicy. Bólowi często towarzyszą nieciekawe objawy jak ból głowy, mdłości, wymioty, biegunka i silne obniżenie nastroju (z resztą kto przy takich objawach miałby dobry humor?). Jeśli ten czarny scenariusz dotyczy również Ciebie, koniecznie wybierz się do ginekologa, bo być może dolegliwości świadczą o chorobie, a następnie zobacz, w jaki sposób możesz sobie samodzielnie pomóc.

Aby złagodzić te dolegliwości, warto zadbać o odpowiednią dietę.

Dieta na bolesne miesiączki oprócz tego, że powinna być bogata w witaminy i składniki mineralne, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu powinna być urozmaicona o pewnie składniki, które mogą okazać się bardzo pomocne przy zwalczaniu bólu.  Dobrym źródłem tych substancji są warzywa i owoce, które powinny stanowić podstawę diety. Warto jeść różnorodne produkty z tej grupy, aby dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Kolejnym ważnym elementem diety na bolesne miesiączki jest białko. Znajduje się ono w mięsie, rybach, jajach, roślinach strączkowych i niektórych produktach zbożowych. Białko jest niezbędne do budowy tkanek i enzymów, a także do produkcji hormonów, które mogą łagodzić bóle miesiączkowe.

W diecie na bolesne miesiączki koniecznie znajdź miejsce dla zdrowych tłuszczów. Można je dostarczyć w orzechach, nasionach i olejach roślinnych, a także w tłustych rybach, takich jak łosoś czy makrela.

Dieta na bolesne miesiączki powinna również zawierać dużo wody. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i sprawnego krążenia krwi. Picie wody obniża ciśnienie i obniża ryzyko pojawienia się skrzepów krwi w trakcie menstruacji (a pozbycie się takiego skrzepu dodatkowo nasila skurcze, ponieważ wymaga więcej pracy mięśni macicy) i może pomóc w łagodzeniu bólu podczas miesiączki.

Oprócz właściwej diety, bardzo istotny jest całokształt stylu życia, zwłaszcza aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej pracy oraz rozluźnienia mięśni. Polecane są zwłaszcza ćwiczenia rozluźniająco-rozciągające jak yoga, a niektóre z nich możesz wykonywać nawet w trakcie miesiączki.

Ekspertka: Katarzyna Toutounchi

Absolwentka dietetyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej praca magisterska dotycząca żywienia w zespole bolesnych menstruacji została opublikowana w naukowym magazynie Medical Science Pulse. Jest zwolenniczką zasady 80/20, stawia na wiedzę popartą nauką i stale poszukuje prostych rozwiązań.
W pracy stoi murem za kobietami, ich zdrowiem i dobrym samopoczuciem. W wolnym czasie lubi eksperymentować z bardziej odżywczymi wersjami słodkości i fast food.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Instagram: https://www.instagram.com/lifestylescientist/

BeActiveTV również w sklepach: