Co to są HPV? Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy narządu płciowego kobiety, rozwijający się w komórkach szyjki macicy. Szyjka macicy to dolna część macicy, która łączy się z pochwą.
Każdego roku w Polsce ponad 3 tysiące kobiet słyszy diagnozę: rak szyjki macicy. Główną przyczyną odpowiadającą tę chorobę jest wirus brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus – HPV), który tworzy środowisko sprzyjające transformacji zdrowych komórek w kierunku nowotworowych. Zakażenie wirusem jest bezobjawowe. Szczególnie groźne są wirusy typu – 16 i 18. W przeważającej większości przypadków organizm sam eliminuje wirusa, jednak w pewnym odsetku przypadków dochodzi do zakażenia przetrwałego. Oznacza to, że wirus wbudowuje się na stałe do komórki nabłonka szyjki macicy, co może doprowadzić do zmian – tzw. dysplazji, a niekiedy do zezłośliwienia i rozwoju raka. Infekcji HPV niestety nie można wyleczyć.
Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy zalicza się także:
- wieloletnie palenie papierosów,
- wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego,
- wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych,
- duża liczba partnerów seksualnych,
- duża liczba porodów.
W przeciwieństwie do innych rodzajów nowotworów, na powstawanie raka szyjki macicy praktycznie nie wpływają wrodzone predyspozycje genetyczne!
Nowotwór atakuje cicho i powoli, przez wiele lat choroba nie daje żadnych dolegliwości. Pojawienie się wyraźnych objawów wskazuje zazwyczaj na zaawansowane stadium, trudne lub niemożliwe do wyleczenia.
Wczesny rak szyjki macicy na ogół jest bezobjawowy!
Objawy bardziej zaawansowanego raka szyjki macicy obejmują:
- krwawienie z pochwy po stosunku, między miesiączkami lub po menopauzie,
- wodniste, krwawe upławy, które mogą być obfite i mieć nieprzyjemny zapach,
- ból miednicy lub ból podczas stosunku.
Rak szyjki macicy jest jednym z nielicznych nowotworów złośliwych, których można uniknąć, wykonując okresowe badanie profilaktyczne – cytologię. Oprócz tego coraz szerzej (szczególnie gdy wyniki cytologii są niepewne) stosuje się badanie obecności DNA wirusa HPV w nabłonku szyjki. Badanie to można wykonać jednocześnie z cytologią. Jednym z największych osiągnięć ostatnich lat jest wprowadzenie szczepionki przeciwko HPV. Zmniejsza ona ryzyko infekcji wirusem o ponad 75%! Dlatego zaleca się szczepić dziewczęta przed rozpoczęciem współżycia płciowego, najlepiej około 12. roku życia.
Materiał przygotowała lek. med. Agata Fleming
Dr Agata Fleming przyjmuje w Aurea Clinic