Czym jest syndrom miesiąca miodowego?
Statystycznie co druga kobieta chociaż raz w życiu chorowała na zakażenie dolnych dróg moczowych. Problem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy te zakażenia nawracają, po każdym stosunku.
Dlaczego syndrom miesiąca miodowego? Nazwa odnosi się do czasu, w którym są częste zbliżenia seksualne. Typowe objawy to parcie na pęcherz moczowy i częsta mikcja małymi objętościami moczu. Towarzyszy temu pieczenie w okolicy cewki moczowej przy oddawaniu moczu, ból podbrzusza i czasami podwyższona temperatura ciała, dreszcze i krwiomocz.
Ponad 90% zakażeń spowodowana jest bakterią Escherichia coli. Nawracające zapalenie pęcherza moczowego oznaczają 3 i więcej nawrotów w ciągu roku u kobiet bez dodatkowych czynników ryzyka (w tym ciąży, anatomicznych lub czynnościowych nieprawidłowości dróg moczowych). Występuje u 30-44% kobiet po pierwszym epizodzie niepowikłanego ZUM (zakażenie układu moczowego), najczęściej w ciągu 3 miesięcy. Co można zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko nawrotów?
- zapewnienie dużej podaży płynów (pić około 3 l płynów dziennie),
- częste oddawanie moczu (w tym przed snem i wyprzedzające, tj. bez odczuwania parcia na mocz),
- unikanie zaparć,
- wypicie szklanki wody przed – i oddanie moczu po stosunku,
- właściwa higiena osobista (unikanie kąpieli bąbelkowych i dezodorantów intymnych),
- zmiana stosowanej antykoncepcji, przede wszystkim unikanie środków plemnikobójczych,
- sok z żurawiny; badania in vitro wykazały, że sok z żurawiny hamuje przyleganie uropatogennych bakterii do komórek nabłonka,
- estrogeny,
- probiotyki.
Niestety, u niektórych kobiet taka profilaktyka nie wystarcza i trzeba wdrożyć antybiotykoterapię. Są też inne możliwości terapii, takie jak: d-mannoza, wlewki dopęcherzowe z kwasem hialuranowym oraz z siarczanem chodroityny, urotropina czy uro-vaxom. Niezależnie od metody leczenia, ważne, żeby kobiety wiedziały, że jest to częsta przypadłość. Warto przy pierwszych problemach zgłosić się do lekarza ginekologa, by wspólnie znaleźć optymalne rozwiązanie!
Materiał przygotował dr n.med. Robert Brawura – Biskupski – Samaha
Dr Robert Brawura – Biskupski – Samaha przyjmuje w Aurea Clinic w miejscu gdzie pasję do medycyny łączymy z empatią w trosce o kobietę.
www.aureaclinic.pl; @aureaclinic.pl;
https://www.facebook.com/Aurea-Clinic-100105968685959/
https://instagram.com/aureaclinic.pl?igshid=YmMyMTA2M2Y=