Depresja dotyka ok. 1 na 10 ciężarnych. To AŻ 10%! Wg. danych American College of Obstetricians and Gynecologists, w 2017 roku tylko 6% ciężarnych poddawało się leczeniu. Oznacza to, że pozostałe 4% wszystkich ciężarnych pozostało bez pomocy, były same z tym problemem.

Objawy depresji w ciąży mogą być takie same, jak u osób niebędących w ciąży – obniżenie nastroju, bezsenność lub nadmierna senność, brak sił, brak motywacji. Część z nich pokrywa się z objawami wynikającymi z ciąży. Do objawów depresji u ciężarnych może należeć również nadmierna obawa o zdrowie dziecka, paniczny lęk przed porodem, niechęć do dziecka.

Depresja może dotknąć każdą kobietę ciężarną. Istnieją jednak pewne czynniki predysponujące: historia epizodów depresji występujących w przeszłości, brak wsparcia najbliższych, w tym partnera, nieplanowana ciąża, stresogenne wydarzenia występujące w ciąży i krótko przed nią, przemoc domowa. 

Czy i jak można sobie pomóc?

Przede wszystkim porozmawiać z kimś! Pierwszą osobą, do której można się zgłosić i powiedzieć o gorszym samopoczuciu, może (i powinien) być lekarz prowadzący. On pokieruje dalej, wskazując możliwości leczenia i terapii. Depresję w ciąży można i powinno się leczyć, zarówno farmakologicznie, jak i psychoterapią.  Nie warto czekać, warto dać sobie pomóc tak szybko, jak to jest możliwe. Depresja w ciąży – zwłaszcza nieleczona – jest istotnym czynnikiem ryzyka depresji poporodowej.  

Mówiąc o depresji w ciąży, nie sposób pominąć kobiety, które chorują na depresję w okresie przedkoncepcyjnym: w takim wypadku należy ustalić z psychiatrą prowadzącym indywidualne postępowanie – może to być odstawienie leków przed/lub w ciąży lub zmiana leków – ważne jest, aby cały ten proces (i ciążę) zaplanować.

Materiał przygotowała lek. med. Eliza Kobryń

Dr Eliza Kobryń przyjmuje w Aurea Clinic

www.aureaclinic.pl; @aureaclinic.pl; https://instagram.com/aureaclinic.pl?igshid=YmMyMTA2M2Y=

https://www.facebook.com/Aurea-Clinic-100105968685959/

BeActiveTV również w sklepach: