To jest już pewne, że dieta mamy w trakcie ciąży zdecydowanie wpływa nie tylko na stan zdrowia i rozwój dziecka w pierwszych latach życia, ale ma również wpływ na zdrowie w wieku dorosłym.

W teorii programowania żywieniowego specjaliści podkreślają, że nie tylko niedobory pokarmowe mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie dziecka, ale również nadmiar spożywanego jedzenia. Szczególnie niekorzystną dietą wydaje się dieta tzw. śmieciowa, czyli bogata w tłuszcz, cukier i sól. Stosowanie takiej diety „programuje” u dziecka apetyt na tego rodzaju pożywienie. 

Najbardziej niekorzystny zdaje się niedobór w diecie węglowodanów przy jednoczesnym nadmiarze białka, niedobór kwasów tłuszczowych omega-3, folianów, witamin A, D i B12, żelaza, cynku, magnezu i wapnia. Z kolei nadmiar tłuszczów (przede wszystkim zwierzęcych), sacharozy, fruktozy, sodu, czy wysoki indeks glikemiczny pokarmów może również mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka w przyszłości. 

Właśnie dlatego zrównoważona dieta kobiety w ciąży jest tak ważna nie tylko dla samej mamy, ale również dla rozwoju dziecka i jego zdrowia przyszłości. 

Ekspertka: Adrianna Frelich

BeActiveTV również w sklepach: