Przejdź do treści
Dieta wysokobiałkowa na płodność – zdecydowanie nie!

Dieta wysokobiałkowa na płodność – zdecydowanie nie!

Długość artykułu: 3 minuty

Zaczęłaś interesować się dietami odchudzającymi, bo poczytałaś, że nadwaga może być przeszkodą w zajściu w ciążę. Twoje myśli zaczynają krążyć dookoła diet odchudzających, a przede wszystkim wysokobiałkowych, bo przecież na takich dietach najłatwiej szybko osiągnąć efekt, czyli na pewno pomogą Ci zajść w ciąże – zdecydowanie nie!

Badania wykazały, że wysokie spożycie białka (czyli ok. 115 g na dobę) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niepłodności o ok. 40%. Osoby zmagające się z niepłodnością zachęcane są do wymiany białka pochodzenia mięsnego na białko roślinne czyli np. z nasion roślin strączkowych. Jeżeli zmniejszysz spożycie białka zwierzęcego o 5% i zastąpisz go białkiem roślinnym to zmniejszysz ryzyko niepłodności aż o 50% – tak pokazują najnowsze badania.

A co z węglowodanami?

Czy ich ilość ma wpływ na Twoją płodność? Może niekoniecznie ilość, ale przede wszystkim ich jakość ma wpływ na Twoją płodność. Twoja dieta powinna być bogata w węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, czyli takie które nie powodują gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi. Do tej grupy należą produkty zbożowe pełnoziarniste (z pełnego przemiału), a także surowe warzywa i owoce. Węglowodany powodujące szybki wzrost glukozy (cukru) we krwi (słodkie napoje, słodycze zawierające cukry proste i syrop glukozowo-fruktozowy, słodkie soki) w konsekwencji doprowadzają również do wysokich wyrzutów insuliny co z czasem wywołuje stan nazywany insulinoopornością (zaburzenie w którym dochodzi do obniżenia wrażliwości tkanek na działanie insuliny). Nadmiar insuliny wpływa na nadmierną produkcję androgenów, czyli w konsekwencji może doprowadzić do zaburzeń płodności.

Czy tłuszcz w diecie jest potrzebny, aby zadbać o Twoją płodność?

Jak najbardziej tak! Nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają korzystnie cykl menstruacyjny oraz utrzymanie prawidłowego poziomu hormonów. Warto zadbać również o odpowiednią ilość kwasów omega 3 – działają one przeciwzapalnie pomagają zniwelować poziom stresu, który również może przyczyniać się do zaburzeń płodności. Źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych: tłuste ryby morskie, oliwa z oliwek, awokado, oleje roślinne np. olej lniany, olej z ogórecznika, olej z wiesiołka oraz orzechy. Korzystny wpływ na płodność jest przypisywany m.in. pełnotłustemu nabiałowi. Jednak z jego ilością nie należy przesadzać ze względu na wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą niekorzystnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy, czy przyczyniać się do nadmiernej masy ciała.

Prawidłowo zbilansowana dieta pod względem zawartości białek, węglowodanów i tłuszczów jak najbardziej wspiera Twoją płodność. Pamiętaj, aby zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę już dziś, aby zmniejszyć ryzyko niepłodności.

Ekspertka: Adrianna Frelich

Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku dietetyka. W swojej pracy ma jeden cel: pomagać ludziom w osiąganiu długoterminowych celów dotyczących odżywiania i zmiany stylu życia. W trakcie edukacji żywieniowej zwraca dużą uwagę na dotychczasowe przyzwyczajenia pacjentów, czy tradycje rodzinne. Zmiana nawyków żywieniowych nie musi równać się z dużymi ograniczeniami, czy rezygnacją z życia towarzyskiego.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:

Instagram: https://www.instagram.com/adriannafrelich_dietetyk/

Dołącz do miliona osób,
które przeszły metamorfozę

Uzyskaj dostęp do ponad 200 treningów, uczestnicz w wyzwaniach, ćwicz według spersonalizowanego planu treningowego.