Po tabletkach antykoncepcyjnych zawsze się tyje

MIT. Badania są niejednoznaczne, większość z nich jednak przemawia za tym, że antykoncepcja hormonalna nie wpływa na zmiany masy ciała. Nawet, jeśli w niektórych przypadkach może nastąpić wzrost masy ciała, dotyczy on niewielkiego odsetka kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. 

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej częściej występują zaburzenia nastroju

FAKT i MIT. Zmiany nastroju w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą wystąpić u ok. 30% kobiet, z czego u połowy z nich może nastąpić pogorszenie nastroju, a u połowy lepsze samopoczucie psychiczne. Stany depresyjne podczas stosowania antykoncepcji dotyczą częściej kobiet, które w przeszłości chorowały na depresją oraz są jedną z częstszych przyczyn decyzji o przerwaniu stosowania antykoncepcji już w trakcie pierwszego miesiąca stosowania. 

Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej trudniej zajść w ciążę

MIT. Antykoncepcja hormonalna nie wpływa negatywnie na płodność. Należy jednak mieć na uwadze, że płodność zmniejsza się wraz z wiekiem, więc po długotrwałym stosowaniu antykoncepcji ewentualne trudności z zajściem w ciąże mogą wynikać z obniżającej się z czasem rezerwy jajnikowej.

Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej łatwiej zajść w ciążę bliźniaczą

FAKT. Zdania są wciąż znacznie podzielone, jednak uważa się, że długotrwała blokada owulacji może sprawiać, że w pierwszych cyklach po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej może dochodzić do tzw. poliowulacji jako efekt z odbicia. Dodatkowym czynnikiem wzmagającym ten efekt jest fakt, że ryzyko ciąży bliźniaczej rośnie wraz z wiekiem kobiety – czyli nie tyle sama antykoncepcja, ale również wiek mogą wpływać na większy odsetek ciąż mnogich u kobiet starających się o ciążę po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. 

Antykoncepcja hormonalna reguluje cykl miesiączkowy

MIT. Antykoncepcja hormonalna wywołuje szereg zmian, których celem jest zahamowanie owulacji i działanie antykoncepcyjne. W trakcie 4- lub 7-dniowej przerwy w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej ma pojawić się krwawienie z odstawienia, nie jest to jednak krwawienie miesiączkowe, ponieważ nie jest imitowany naturalny cykl miesiączkowy. 

Antykoncepcji nie można stosować jeśli ma się bóle głowy

FAKT. Stwierdzone migreny, w szczególności migreny z aurą są przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji dwuskładnikowej. Obostrzenie nie dotyczy jednak wszystkich rodzajów bólów głowy, tylko konkretnie migren. Możliwe jest w takim przypadku stosowanie preparatów jednoskładnikowych. 

Nie można stosować antykoncepcji hormonalnej podczas karmienia piersią

FAKT i MIT. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej podczas karmienia piersią ograniczone jest do środków jednoskładnikowych (zawierających wyłącznie gestagen). Stosowanie antykoncepcji dwuskładnikowej podczas karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Przy antykoncepcji hormonalnej trzeba bezwzględnie robić przerwy na krwawienie

MIT. Możliwe jest stosowanie antykoncepcji dwuskładnikowej bez tzw. przerw na krwawienie. Nie wszystkie kobiety tolerują takie rozwiązanie – u niektórych kobiet w takich sytuacjach stosowanie przerwy celem krwawienia ma swoje uzasadnienie.  


Opracowała: lek. Eliza Kobryń

Aurea Clinic miejsce gdzie pasję do medycyny łączymy z empatią w trosce o kobietę.

Instagram: https://www.instagram.com/dr_ezil/ https://www.instagram.com/aureaclinic.pl/

Strona: https://aureaclinic.pl/

BeActiveTV również w sklepach: