Pamiętniki, złote myśli, sekretne zapiski…wiele z nas w dzieciństwie i czasach nastoletnich zapisywało swoje myśli w specjalnym dla siebie miejscu. Pierwsze miłości, kłopoty w relacjach koleżeńskich, trud szkolnego życia. To wszystko przechowywane było na kartkach naszych dzienników. 

Sama prowadziłam taki pamiętnik. Po czasie mogłam wracać do swoich zapisków i zauważać jak problemy, które wyglądały na początku na katastrofy, z czasem stawały się błahostkami. Tak też czasem bywa w życiu dorosłym z naszymi myślami i trudnościami. Na początku możemy mieć poczucie, że coś nas przerasta, ale rozpisanie problemu i podzielenie go na mniejsze kawałki pozwala nam odzyskać poczucie kontroli i zacząć działać.

Oczywiście nie jest to remedium na każdy życiowy problem, ale bywa że prowadzenie dziennika, zapisywanie swoich myśli i oglądanie ich z szerszej perspektywy bywa bardzo wspierające.

Tytułowy journaling, który obecnie staje się coraz bardziej popularny, to właśnie codzienne pisanie dziennika, do którego chcę Cię dziś zaprosić.

Oto pozytywne aspekty prowadzenia dziennika:

  • Zapisywanie swoich trudności pozwala nam rozłożyć problem na mniejsze części                i działać.
  • Zapisywanie celów, powracanie do nich i planowanie kolejnych kroków pomaga osiągać zamierzone cele i wzmacnia motywacje.
  • Dzięki codziennym zapiskom masz możliwość realnie zauważać zmiany i swój progres. Docenianie drogi, którą realizujemy w ramach marzeń i celów, również wpływa pozytywnie na samoocenę i motywację.
  • Codzienne zapisywanie poprawia możliwości językowe i komunikacyjne. Kiedy zapisujesz swoje przeżycia i emocje – budujesz swoją empatię, inteligencję emocjonalną i samoświadomość. To bardzo wspierające nie tylko dla relacji z innymi, ale i dla relacji z samą sobą.
  • Prowadzenie dziennika rozwija kreatywne myślenie – rozmyślanie, szukanie rozwiązań i luźne zapiski wpływają pozytywnie na Twój rozwój poznawczy.
  • Wyrażanie siebie poprzez słowa to ważny aspekt dbania o zdrowie psychiczne. Pozwala obniżyć stres poprzez zauważenie szerszej perspektywy na swoje trudności.

To tylko kilka plusów journalingu – ale jest ich znacznie więcej!

Dlatego właśnie w tym tygodniu, jeżeli jeszcze nie prowadzisz swojego dziennika – zachęcam Cię do wdrożenia tego codziennego rytuału.

Oto kilka porad jak zacząć prowadzić dziennik:

  • Jeżeli masz poczucie, że przed snem doskwiera Ci gonitwa myśli – zapisz je w dzienniku i odłóż na kolejny dzień. Kolejnego dnia możesz do tego powrócić.
  • Jeżeli trudno Ci rozpocząć pisanie dziennika w nieustrukturyzowany sposób (luźne zapiski) – zacznij od odpowiadania na pytania, które sama sobie zadasz np. 
  • Z czego jestem dziś dumna? (nawet jeżeli jest to najmniejsza rzecz)
  • Za co jestem dziś sobie wdzięczna?
  • Co dobrego mogę dziś sobie powiedzieć?
  • Jakie swoje potrzeby zauważam? Jak mogę o nie zadbać? 
  • Jaką jedną małą rzecz mogę zrobić dla siebie jutro?
  • Jakie swoje marzenie z dzieciństwa mogłabym teraz spełnić?
  • Gdyby nic mnie nie ograniczało – co bym zrobiła?
  • Spraw, by ten dziennik naprawdę wyglądał jak Twój dziennik. Pozwól sobie na kreatywność. Możesz go ozdobić lub zapisać na pierwszych stronach swoje inspirujące cytaty.
  • W dzienniku zapisuj to na co masz ochotę. Nikt i nic Cię nie ogranicza i nie ma jednego najlepszego sposobu na prowadzenie swoich zapisków. Pozwól sobie na wolność w tym temacie. 

Jeżeli założysz swój dziennik koniecznie – daj znać na Instagramie lub Facebooku! 

Dziękuję za Twoją uwagę! Do zobaczenia w kolejnym tygodniu.

A jeżeli chcesz być ze mną w kontakcie na co dzień – zapraszam Cię na mojego Instagrama: https://www.instagram.com/paulinadanielak.psycholog/


Kim jest nasza ekspertka?

PAULINA DANIELAK: Psycholog, pedagog, psychoterapeutka poznawczo – behawioralna w trakcie certyfikacji. Certyfikowana providerka TRE® (Tension Releasing Exercises). Terapeutka ACT (terapii akceptacji i zaangażowania) i psycholog sportu (AWF). Członkini Association for Contextual Behavioral Science (ACBS) i Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Rozwija swoją pasję do psychosomatyki poprzez udział w licznych szkoleniach (m.in. Somatic Experiencing®). Prowadzi swój gabinet psychoterapii indywidualnej oraz organizuje warsztaty i szkolenia dla firm. W pracy łączy podejście poznawcze z pracą somatyczną. Na Instagramie psychoedukuje i uświadamia w tematach redukcji stresu, regulacji napięcia i rozwoju dobrostanu.

Chcesz wiedzieć więcej o stresie? Tu znajdziesz moje treści:
Strona internetowa: https://paulinadanielak.pl
Instagram: https://www.instagram.com/paulinadanielak.psycholog/
Facebook: https://www.facebook.com/paulinadanielak.psycholog/
TikTok: https://www.tiktok.com/@pani_psycholog/
YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=kULHfHQ3Wvc

BeActiveTV również w sklepach: