Krok 1. Zacznijmy od Twojego „dlaczego”.

Jak myślisz, dlaczego (zapewne zupełnie automatycznie i nieświadomie) bierzesz na siebie zbyt wiele? Chcę, żebyś zagłębiła się w Twoje wewnętrzne powody, a nie zewnętrzne okoliczności (np. jeżeli ja tego nie zrobię, to nikt inny, nie mam wyjścia, itp.). To trudne zadanie, ale warto spróbować. Może Twoje doświadczenia nauczyły Cię, że inni akceptując Cię, kochają i podziwiają wtedy, gdy dużo robisz i jesteś pomocna? A może ciągłe bycie w wirze obowiązków i zadań pomaga Ci czuć się sprawczą i skuteczną, a jednocześnie pomaga radzić sobie z lękiem poprzez poczucie, że to Ty masz kontrolę? Powodów może być wiele – jeżeli znajdziesz swój, to już połowa sukcesu.

Krok 2. Kolejny krok to sprawdzenie, czego się obawiasz.

Co by się stało, gdybyś nie brała tyle na siebie, odpuściła kilka rzeczy, zrezygnowała z paru obowiązków? Bądź bardzo uważna na to, jakie obawy – często irracjonalne! – pojawiają się w tym momencie. Nie ignoruj ich, gdy „głupio” brzmią, bo to one najprawdopodobniej powstrzymują Cię przed zmianą. Zapisz je i zastanów się, jak one łączą się z Twoim „dlaczego?” Np. jeśli obawiasz się, że inni odwrócą się od Ciebie, gdy będziesz mniej brać na siebie, może to się łączy z głębokim przekonaniem, że inni akceptują Cię, lubią czy kochają na tyle, na ile im pomagasz?

Krok 3. Poeksperymentuj.

Co się stanie, jeśli zaczniesz rezygnować z niektórych rzeczy, uwalniać więcej czasu dla siebie? Potrzebna Ci w tym będzie umiejętność asertywności – w przyszłym tygodniu podpowiem Ci kilka przydatnych narzędzi.

Zapraszam Cię do lektury artykułu na moim blogu „Dlaczego bierzesz na siebie zbyt dużo?”

Autorka: Marta Mizera

Psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna. Absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz Studium Psychoterapii i Szkoły Psychoterapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji. Doświadczenie zdobywała pracując w Centrum Praw Kobiet, Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza (szpitalu tworkowskim) oraz prywatnych ośrodkach psychoterapii. Obecnie związana z Ośrodkiem ISTDP w Warszawie. Autorka kursów online, edukatorka. W swojej internetowej przestrzeni pomaga silnym kobietom budować życie pełne spokoju, lekkości i swobody.

Naszą ekspertkę znajdziesz:
Strona www: https://martamizera.pl/
Instagram: https://www.instagram.com/marta.mizera/
Facebook: https://pl-pl.facebook.com/mizeramarta/

BeActiveTV również w sklepach: