W ostatnich latach bardzo dużo słyszy się o zaburzeniach płodności. Ze względu na globalny rozmiar problemu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza obecnie niepłodność do chorób cywilizacyjnych. Istnieje wiele różnych czynników mogących wpływać na zaburzenia płodności – jeden z nich to nieprawidłowo zbilansowana dieta.

Oczywiście każdy przypadek powinien być skonsultowany indywidualnie z lekarzami odpowiednich specjalizacji, jednak zdecydowanie warto również pochylić się ku głębszej analizie swojego sposobu odżywiania.

Tak naprawdę każda nieprawidłowość w Twojej diecie może mieć znaczenie w zadbaniu o płodność. Jednak na sam początek warto zwrócić uwagę przede wszystkim na masę ciała. Zarówno ujemny jak i dodatni bilans energetyczny, niewłaściwe proporcje pomiędzy składnikami odżywczymi, zawartość mikro-, makroskładników mogą znacząco wpływać na zaburzenia płodności (nie tylko u kobiet, ale również u mężczyzn).

Zacznijmy od czynnika najłatwiejszego do weryfikacji, czyli masy ciała. W przypadku zbyt małej masy ciała, czy niedożywienia bardzo często występują zaburzenia owulacji, które objawiają sie wydłużeniem cyklu menstruacyjnego i występowaniem cykli bezowulacyjnych. Aby poprawić regularność występowania owulacji ważna jest kontrola ilości tkanki tłuszczowej – nie należy pozbywać się jej w całości! Zakłada się, że zawartość tkanki tłuszczowej na poziomie 22% pozwala utrzymać cykliczną czynność jajników. Z kolei nadmiar tkanki tłuszczowej również nie służy płodności. Nadwaga i otyłość dosyć często związana jest z różnymi jednostkami chorobowymi, a redukcja masy ciała na pewno pomoże poprawić bilans hormonów i przywrócić owulacje. Tkanka tłuszczowa ma duży wpływ na metabolizm hormonów sterydowych (czyli m.in. estrogeny, progesteron, androgeny). Jej nadmiar może wpływać na wzrastanie pęcherzyka Graffa (pęcherzyk ddy jest w pełni dojrzały, pęka wypuszczając komórkę jajową gotowa do zapłodnienia), rozwój zarodka, a także jego implementację.

Oczywiście jest wiele innych elementów diety, które mogą wpłynąć na Twoją płodność. Dlatego wszystkie kobiety w wieku rozrodczym powinny zwrócić uwagę na odpowiednie bilansowanie swojej diety – bez względu na to, czy obecnie planują ciążę, czy nie. Jeżeli z odpowiednim wyprzedzeniem zaczniesz zwracać większą uwagę na swoją dietę istnieje szansa, że problem niepłodności może Ciebie nie dotyczyć.  


Ekspertka: Adrianna Frelich

Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku dietetyka. W swojej pracy ma jeden cel: pomagać ludziom w osiąganiu długoterminowych celów dotyczących odżywiania i zmiany stylu życia. W trakcie edukacji żywieniowej zwraca dużą uwagę na dotychczasowe przyzwyczajenia pacjentów, czy tradycje rodzinne. Zmiana nawyków żywieniowych nie musi równać się z dużymi ograniczeniami, czy rezygnacją z życia towarzyskiego.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:

Instagram: https://www.instagram.com/adriannafrelich_dietetyk/

BeActiveTV również w sklepach: