Przejdź do treści
Menopauza

Menopauza

Długość artykułu: 2 minuty

Wg definicji WHO menopauza to ostatnie krwawienie miesiączkowe w życiu kobiety. Ustala się je wstecznie, jako to krwawienie, po którym przez 12 miesięcy nie nastąpiło następne. Średni wiek ostatniej miesiączki w polskiej populacji to 51 lat.

W rozumieniu potocznym mianem menopauzy często określamy okres w życiu kobiety po ustaniu miesiączkowania. Warto zdać sobie sprawę, że to naturalny proces, który wystąpi u każdej z nas. Wynika on z ustania czynności jajników, które wydzielają estrogeny i progesteron. Zmiany te prowadzą do wzrostu innych hormonów – FSH i LH, co możemy zaobserwować w badaniach laboratoryjnych.

Niektóre czynniki mogą przyspieszyć wystąpienie menopauzy: nikotynizm, zabiegi operacyjne, chemioterapia, zaburzenia układu immunologicznego (cukrzyca, choroby tarczycy).

W okresie okołomenopauzalnym (kilka lat poprzedzające ostatnią miesiączkę) w związku ze spadkiem poziomu hormonów mogą pojawić się nieregularne miesiączki – cykle mogą się skracać lub wydłużać, krwawienia mogą stać się skąpe lub bardziej obfite. 

Hormony płciowe mają wpływa na nasz układ nerwowy, stan skóry i błon śluzowych, jakość kości. Dlatego ich niski poziom jest odpowiedzialny za charakterystyczne objawy:

  • uderzenia gorąca
  • nocne poty
  • wahania nastroju
  • problemy z pamięcią
  • bezsenność
  • obniżenie libido
  • suchość pochwy
  • nietrzymanie moczu
  • nawracające zapalenia dróg moczowych
  • bolesność stawów i kości
  • utrata masy kostnej
  • utrata jędrności skóry

Kobiety w różny sposób mogą odczuwać objawy menopauzy. Niektóre z nich doświadczają jedynie nieregularnych miesiączek. Natomiast ok. 1/3 z nich będzie odczuwała bardzo silne objawy.

Mimo że menopauza jest procesem naturalnym, to nasilenie niektórych objawów może stanowić wskazanie do leczenie. 

W leczeniu wykorzystuje się preparaty hormonalne (estrogenowe, estrogenowo-progesteronowe), leki antydepresyjne z grupy SSRI oraz niekiedy alternatywne formy, jak preparaty z izoflowonoidami. 

Decyzja o leczeniu powinna zostać podjęta po konsultacji z lekarzem, przeanalizowaniu wskazań oraz przeciwwskazań do danej formy leczenia.

Warto zaznaczyć, że każde krwawienie z dróg rodnych, które pojawi się po menopauzie jest nieprawidłowym objawem i wymaga konsultacji z lekarzem.

Ekspertka: Magdalena Smyka

Ukończyła kierunek lekarski na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Posiada specjalizację z położnictwa i ginekologii. Największy krąg jej zainteresowań stanowią tematy związane z ciążą i ultrasonografią. Posiada doświadczenie w opiece nad pacjentkami w ciążach powikłanych zaburzeniami wzrastania płodu i konfliktem serologicznym. Prywatnie miłośniczka biegania i podróżowania.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:

Instagram: https://www.instagram.com/aureaclinic.pl/

Dołącz do miliona osób,
które przeszły metamorfozę

Uzyskaj dostęp do ponad 200 treningów, uczestnicz w wyzwaniach, ćwicz według spersonalizowanego planu treningowego.