To bardzo zależy… od niej samej! Bo każda z nas ma w sobie skomplikowaną społeczność mikroorganizmów jelitowych, w skład której wchodzą nie tylko bakterie. Oprócz nich w naszych jelitach (na całej długości przewodu pokarmowego, choć głównie w jelicie grubym) znajdują się archeony, grzyby i wirusy.

Bakterie jelitowe są najlepiej poznaną częścią tej społeczności. Ten różnorodny ekosystem jest zorganizowany w sześć gromad (Firmikutes, Bacterioidetes, Actinobacteria, Proteobacteria, Fusobacteria, Verrucomicriobia). Gromady możemy porównać do kontynentów – są te wielkie i „ludne” jak Firmikutes (liczący 250 gatunków bakterii) i te mniejsze jak Verrucomicriobia (liczący ponad 25 gatunków).

Jednak może się okazać, że nasze zdrowie jest determinowane przez obecność (lub brak) bakterii właśnie z tej najmniejszej gromady!

Bakterie i inne mikroorganizmy zamieszkujące jelita są najbardziej niesamowitą i skomplikowaną społecznością, jaka istnieje na Ziemi. Nawet las równikowy nie może równać się z bogactwem tego ekosystemu. Dość powiedzieć, że w tym wilgotnym, ciemnym i niestandardowo pachnącym środowisku swoje miejsce do życia znalazło ponad 1000 gatunków bakterii. Są wśród niech te dla nas „dobre” – komensalne, produkujące mnóstwo cennych dla zdrowia metabolitów (od witamin, specyficznych krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych po… praktycznie wszystkie znane neurotransmitery) i te „złe”, czyli patogeny odpowiedzialne za choroby. Te „złe” są nam jednak też bardzo potrzebne, chociażby po to by trzymać w stałej gotowości układ immunologiczny związany z błoną śluzową jelita.

Warto zapamiętać:

Przeszczep stolca, który staje się modną metodą na poprawę mikrobiomu jelitowego, wiąże się z radykalną zmianą społeczności bakterii w jelitach. Z tego względu nie zaleca się tego zabiegu wszystkim chętnym tylko osobom bardzo chorym, zakażonym bakterią Clostidium difficile.

Autorka: Ewa Stachowska

BeActiveTV również w sklepach: