
Nawyk nawadniania i picia ziół
Dobre nawodnienie jest jednym z najważniejszych aspektów twojej diety. Picie odpowiedniej ilości płynów jest niezbędne, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Woda odpowiada między innymi za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, termoregulację czy też usuwanie ubocznych produktów przemiany materii. Dosyć często zdarza się, że wyrobienie nawyku picia wody jest czasem trudniejsze niż komponowanie zdrowych posiłków. Teoretycznie wiesz, że woda jest bardzo ważna w zdrowej diecie, jednak co zrobić, żeby w końcu nauczyć się odpowiednio nawadniać swój organizm?
Przede wszystkim postaraj się kontrolować, ile płynów wypijasz w ciągu dnia. Jak to zrobić? Wybierz odpowiednie naczynie, z którego najłatwiej jest ci pić – może to być szklanka, kubek, czy butelka lub karafka. Najważniejsze jest, aby być świadomym, ile płynów udało ci się wypić w ciągu dnia.
Twierdzisz, że nie czujesz pragnienia?
Pragnienie jest pierwszym objawem odwodnienia, dlatego tak ważne jest regularne nawadnianie organizmu. Ważne jest, aby nie czekać, aż poczujesz pragnienie, ale pić przez cały dzień w małych ilościach. Jest to nie tylko niezbędne dla odpowiedniego nawodnienia, ale również dla twojego układu pokarmowego.
Kiedy pijesz mniej, lecz częściej, twój żołądek jest mniej obciążony, a układ pokarmowy może w komfortowych warunkach prowadzić proces trawienia. A może w ciągu dnia masz tak dużo aktywności, że zwyczajnie zapominasz o piciu? Właśnie dlatego zadbaj o to, aby zawsze mieć w zasięgu wzroku szklankę lub butelkę z wodą. Niech woda stanie się twoją nieodłączną towarzyszką!
Kolejną bardzo popularną wymówką jest stwierdzenie: „nie lubię smaku wody”. Żaden problem! Możesz dobrze nawodnić organizm poprzez wypijanie innych płynów, które nie zawierają żadnych kalorii, czyli np. herbaty lub ziół. Zioła, czy mieszanki ziołowe, oczywiście mogą mieć działanie moczopędne, ale na pewno ich rozsądne ilości w diecie nie spowodują nadmiernego odwodnienia organizmu. Dlatego, jeżeli nie jesteś fanką wody, zdecydowanie bardzo dobrym rozwiązaniem jest uzupełnianie płynów właśnie naparami ziół.
Pamiętaj, że jeżeli nie dodasz do nich cukru czy innych dodatków zawierających kalorie, wtedy masz pewność, że po wypiciu kubka naparu ziołowego organizm zostanie nawodniony tak samo jak po wypiciu kubka wody.
Oprócz tego, że napary ziołowe zadbają o twoje prawidłowe nawodnienie, to dodatkowo wspomogą trawienie. I tak na przykład składniki zawarte w herbacie z mięty lub z kopru włoskiego usprawniają trawienie, znoszą uczucie ciężkości żołądka, stymulują perystaltykę jelit i redukują wzdęcia. Dodatkowo niektóre z ziół poprawiają także pracę wątroby poprzez zwiększenie aktywności enzymów oczyszczających, zlokalizowanych w wątrobie – S- transferazy glutationowej i reduktazy chinonowej.
Do ziół chroniących wątrobę należy kurkuma, która dzięki swoim działaniom przeciwzapalnym chroni wątrobę przed niekorzystnym działaniem metali ciężkich (np. ołowiu) i alkoholu. Kolejna grupa ziół może pomóc ci w opanowaniu emocji lub redukcji codziennego stresu, który dosięga każdego z nas. Zioła bardzo dobrze mogą wspomóc wyciszenie twojego układu nerwowego, łagodzenie napięć i niepokoju. Niektóre z nich będą również skuteczne w łagodzeniu objawów chandry związanej ze zmianami pór roku.
Jak widzisz, zioła mają ogrom właściwości prozdrowotnych, więc warto włączyć ich napary do codziennego jadłospisu. Być może wybierzesz taką mieszankę ziół, która będzie idealnie pasowała twoim kubkom smakowym, a tym samym lepiej zadbasz o prawidłowe nawodnienie swojego organizmu.
Już teraz wiesz, w jaki sposób możesz sobie pomóc wyrobić nawyk picia płynów, więc nie zostało nic innego, jak wdrożyć te wszystkie sposoby w życie. Pamiętaj również o ziołowych zamiennikach wody – pomogą ci w prawidłowym nawodnieniu. Nowy zdrowy nawyk czas start!
Autorka: Adrianna Frelich