Czy wiesz, że tylko blisko 20% osób przechodzących na modne diety odchudzające osiąga długoterminowy sukces? W badaniach wykazano, że zdecydowana większość (ponad 80%) w ciągu roku wraca do starej masy ciała a część z nich… kończy z dodatkowymi kilogramami (czyli waży więcej niż przed rozpoczęciem odchudzania)!

Spowodowane jest to zmianami, które zachodzą w organizmie pod wpływem odchudzania.

Znaczne ograniczenie kalorii w diecie odbierane jest przez nasz organizm jako sygnał ostrzegawczy, że w środowisku brakuje pożywienia. Zaczyna on zatem uruchamiać mechanizmy, którą mają za zadanie pomóc nam przetrwać trudny okres „głodu”.

Po pierwsze organizm w takiej sytuacji próbuje zmobilizować nas do jedzenia większej ilości kalorii. W naszym ciele wzrasta poziom greliny (hormonu głodu) a spada poziom leptyny (hormonu sytości), co objawia się wzmożonym apetytem i intensywniejszą ochotą na wysokokaloryczne przekąski jak np. słodycze. Zdarza się więc, że okresy przechodzenia „na dietę” przeplatają się z okresami objadania się, co skutkuje brakiem zauważalnych efektów na wadze.

Nasz organizm może mobilizować nas także do ograniczenia aktywności fizycznej, co również pozwoli mu „zaoszczędzić” kalorie (przechodzimy w „tryb oszczędzania energii”). Możemy więc czuć się zmęczeni, zniechęceni do treningu, spacerów czy innych – wymagających zużywania energii – aktywności. W efekcie spada nasza przemiana materii, co oczywiście nie jest sprzymierzeńcem odchudzania.

Warto też zaznaczyć, że modne diety niestety rzadko uczą dobrych nawyków żywieniowych i tego jak odżywiać się racjonalnie po zakończeniu odchudzania. Większość z nich bazuje na restrykcjach, wykluczaniu z diety dużych grup produktów (np. węglowodanów), co w dłuższej perspektywie jest bardzo trudne do utrzymania. Kończąc dietę, zwykle powracamy więc do tego jak odżywialiśmy się przed jej rozpoczęciem, a wraz z powrotem do starych nawyków, powracają również utracone podczas diety kilogramy. Z kolei zmiany hormonalne i zwiększony apetyt prowadzą do tego, że jemy więcej niż potrzebuje nasze ciało. Finał jest więc taki, że nie tylko powracamy do wyjściowej masy ciała, ale możemy dodatkowo zyskać kilka nadprogramowych kilogramów.

Z tego powodu uważa się, że okresowe przechodzenie na diety odchudzające jest nie tylko nieskuteczne, ale może wręcz prowadzić do…przybierania na wadze!

Dlatego tak ważne jest zadbanie o zdrowe nawyki, gdzie spadek masy ciała jest zaledwie efektem ubocznym. Jest to zdecydowanie skuteczniejsza strategia niż przechodzenie okresowo (np. przed wakacjami) na modne, restrykcyjne diety odchudzające.

Autorka: Karolina Brzostek

BeActiveTV również w sklepach: